Анализ на ИСА: У нас се води Сталинградска битка за всеки възлов пост между Радев и ГЕРБ
Интересни констатации и заключения съдържа последният анализ на Института за стратегии и анализи, който разглежда ситуацията у нас и по света в настоящия момент. Ето и някои от по-интересните заключения:
Президентът задвижи цялата изпълнителна власт срещу предишните управляващи. (Не)успех на кръстоносния поход срещу така нареченото „статукво“ под лозунга „Мутри, вън!“ ще е финалът на първия му мандат и капиталът, с който ще влезе в състезанието за втория.
Тестът дали служебният кабинет на Радев се е справил, са предстоящите парламентарни избори.
Масовите разкрития обаче нямат финал и политическият живот тече като сериал. Politico намери за подходящо сравнението „мафиотски сериал“. Образът на България навън добива катастрофални характеристики.
Президентът трябва да държи много високо летвата на морала, когато е заявил амбиция да бъде алтернатива на досегашния модел.
Съветникът му Пламен Узунов отново влезе във фокуса на общественото внимание при странни обстоятелства и сюжети. Той се очерта като слабото звено в президентската администрация, което периодично се огъва и носи щети за държавния глава, който отказва да го отстрани.
Между протестните партии и позициите на президента няма пълно покритие. Но анти-ГЕРБ настроенията са по-силни от различията. Анти-Борисов вълната ги сплотява на този етап.
Президентът и служебно правителство правят гафове и комуникационни грешки. Но разкритията и поведението на бившите управляващи, особено окопаването на техни кадри в ключови сектори (ББР, „Автомагистрали“), ги неутрализират.
Общественото внимание е изцяло фокусирано върху новините, които служебното правителство им поднася – както върху ревизията, така и върху фактите за кадри на новата власт (Румен Спецов, новият директор на ДФ „Земеделие“ Борис Михайлов, Бойко Рашков).
Кампанията в нейния класически вид – послания, срещи, клипове, дебати – се сблъсква с по-слаб интерес.
Служебното правителство е лимитирано във времето, но действа така, сякаш ще управлява дълго.
Ако резултатите и преговорите след вота конструират редовно правителство с мандат на протестна партия, най-вероятно на „Има такъв народ“, някои министри ще намерят място и в редовно правителство. Служебното правителство изглежда като кастинг за министри в редовен кабинет.
Въпросът за парламентарната му подкрепа обаче остава отворен, ако протестните партии не спечелят мнозинство.
Дали да се търси/приеме подкрепа от БСП или ДПС ще бъде ябълката на раздора след 11 юли.
Който от министрите не се е развъртял из ресора си, той не е огласил скандални и смущаващи факти, договори, обстоятелства.
Под обстрел са най-вече сектор „Сигурност“, финанси, автомагистрали, строителният бранш, здравеопазване.
За всеки пост и назначение се води Сталинградска битка.
Подобна съпротива най-новата ни политическа история не помни.
Целият анализ тук