Александра Рачева за Сунгурларе: Смазваме земеделието, заради липса на законови решения срещу монопола
Монополисти съсипват дребните земеделци, които са в основата на всяка добра икономика, защото държавата не защитава интересите им, чрез законови мерки. Време е да се погрижим за малкото, ако искаме големи промени. Всеки от своето място и чрез създаване и спазване на ясни правила. Малкият производител, малката община, селото се пренебрегват от години. А те са първата база за стабилност на нацията. Това каза кандидатът за народен представител под номер 109, в листата на „Републиканци за България“ №22 в Бургас – Александра Рачева. Нейната лична цел е, ако бъде избрана в бъдещия парламент да бъде представител на своята родна община – Сунгурларе, както и на всички малки селски райони, чийто потенциал е почти унищожен през последните няколко десетилетия.
„Моят роден край е бил известен с продукцията си по цял свят само преди век. Днес е разграбен и в будна кома. Знам, че това не е проблем само при нас. Избрах да стана част от „Републиканци за България“, защото в тяхната програма видях решения на много от болезнените проблеми за малките общини и на моето родно място“, споделя Рачева.
Според нея, основният поминък на населението в Сунгурларе, отглеждането на лозя и добивът на грозде, е на път да бъде погълнат от монополисти. „Това е позната болка. Хората отглеждат собствените си лозя, продукцията е спазарена. В последния момент обаче след гроздобера, сделката се променя – никой не изкупува. Малко преди да бъде унищожена, монополистът обявява нищожна цена и изкупува продуктът до 3 пъти под себестойност. На финал земеделците изоставят масивите си. Монопол има навсякъде, но в ЕС, от който сме част, малкия земеделец е защитен от държавата. У нас не е“, казва още кандидатът за депутат.
По думите й, бич за малките общини като Сунгурларе е здравеопазването. „Ще дам пример 28 населени места са с няколко медицински пункта и се обслужват от фелдшери. Трима лични лекари за население от 11 хиляди души, предимно възрастни и болни. Не само при нас, но и на много други места, могат да бъдат осигурени мобилни кабинети със специалисти по график. Здравната система трябва да служи на хората, а не на Касата и големите болници“, категорична е Александра Рачева.
Кандидатът за народен представител на „Републиканци за България“ е обичана и уважавана в родното си място, защото държи на думата си, или както тя сама казва: „думата ми стои пред подписа ми“. Била е кметски наместник на село Ведрово. Развивала е сама дребен бизнес в областта на ресторантьорството, работила е в различни сфери като търговия и имоти, но най-голямата и любов са хората от общината. Била е ръководител на читалище и това е причината, темата с унищожената читалищна дейност в общината и нищожните средства, които се заделят за пенсионерските клубове да са голяма болка за нея.
„В селото, в малкото градче, читалището душата на жителите. Десетилетия в тези центрове е имало културен живот, който е създавал и крепял общността. Сега в нашия край, то прилича на изоставена барака. Без оборудване, без възможности… Остана само желанието на хората. Тези прекрасни кътчета, в които и младите, и старите намират пресечна точка, чрез културата и традициите, трябва да бъдат съживени“, споделя още Александра Рачева. И използва метафора, за да обясни силната нужда от читалищна дейност в селата: „колата е само ламарини, ако в нея не се сложи гориво и не се движи“.
Пенсионерските клубове също имат нужда от по-сериозна подкрепа. В тях предимно застаряващото население по места в селищата реализира своя социален живот. Посветила съм много на хората от клубовете и смея да твърдя, че техните сбирки имат голям заряд. Ако искаме да имаме здрави и активни хора в пенсионна възраст, не можем да не се погрижим за елементарното, което ги радва, категорична е кандидат-депутатката.
В Народното събрание, Александра Рачева иска да работи за развитието на своето родно място, община Сунгурларе и да насочи вниманието към тези най-важни за разцвета на България селски райони.