Челопеч се срина от взривовете на мината
Природата около Шахта „Север” е заприличала на лунен пейзаж и се чудят как държавният контролен орган - министерството на околната среда и водите, си затваря очите и не санкционира замърсителя. Делегация на пострадалите е потърсила миналата седмица помощ от общинския съвет на община Челопеч, но са получили отговор, че местната изпълнителна власт няма инструмент да защити съгражданите си. Друг е въпросът, че половината от членовете му са на трудов договор в мината, която замърсява и разрушава, а другата половина имат фирми външни доставчици на услуги и материали за рудника и не им стиска да се обърнат срещу работодателя си, макар да съчувстват на пострадалите. Общинарите веднъж са имитирали нещо като проверка, но експертите за оценката им били подадени от инвеститора, и пак той платил за експертизата. В резултат в община Челопеч било депозирано „становище”, че разрушените къщи са вследствие на лошия български строителен гений, а не на денонощните взривове в рудника. Добре, ама същите майстори са строили и къщите на съседните селища Чавдар, Златица, Пирдоп, а там съборени къщи няма, опонират челопечани. В момента тече проверка на инспектората на Министерски съвет и на областната управа за конфликт на интереси на всеки един от общинските съветници.
Операторът на рудника е обявил среща с потърпевшите граждани на 7 февруари, понеделник, от 11.00 часа в центъра на селото, за да успокои духовете и да обещае скорошно разрешаване на проблема. Говори се, че никой няма да посмее да се яви на срещата, защото могат да уволнят роднините му от единственото предприятие, даващо поминък на населението от Челопеч.
Другата жалба на местните общности, която е обиколила без резултат всички държавни институции, е свързана с опасността от разлив на подземното езеро от милиони кубически метри арсен и тежки метали, което се образува в шахтите на рудника от подпочвени и дъждовни води и в момента се изсмуква и обезопасява от концесионера на негова отговорност и за негова сметка. Гражданите на Челопеч са подали петиция за помощ в еврокомисията и европарламента чрез неправителствени организации, опасявайки се, че след изчерпване на рудата и оттеглянето на инвеститора, който по концесионен договор няма никакви задължения за построяване на пречиствателна станция, държавата няма предвидени средства, проект, технологии и съоръжения, които да предпазят Средногорието от арсенов разлив, който по р. Тополница и р. Марица може да достигне и до трансгранично замърсяване. Повторението на Унгарската авария в България всява страх и безпокойство у населението, всеки един дом на Средногорието заспива с тревога за утрешния ден.
За повече информация: Коалиция за устойчиво развитие, Дончо Иванов, 02/ 439 4006, bnagency@abv.bg Добави Коментар