Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Кога губим девствеността си – сами ли решаваме

Ключови думи: девственост, изследване, проучване, гени

Моментът, в който губите девствеността си се смята за доста случайно събитие, продиктувано от шанса и обстоятелствата в повечето случаи. Но сега, международен екип от учени, ръководени от Оксфордския университет, разкрива, че това всъщност е контролирано от гените ни.

Те казват, че са идентифицирали 371 региона от нашия генетичен код, които изглежда влияят не само кога точно правим секс за първи път, но и кога се сдобиваме с първото си дете – не само за жените, но и за мъжете, пише „Дейли Мейл“ (Daily Mail). Изследването е ръководено от професор Мелинда Милс от Центъра за демографски науки в Леверхулм, Оксфордския университет.

„Нашето проучване откри стотици допълнителни генетични маркери, които оформят тази най-фундаментална част от живота ни и имат потенциал да помогнат за по-задълбочено разбиране на безплодието, по-късните болести и дълголетието“, каза тя.

„Възрастта при първия полов акт и възрастта при първо раждане имат отражение върху здравето и еволюционната годност. Очакваме, че нашите резултати ще бъдат насочени към важни интервенции при безплодие, тийнейджърско сексуално и психично здраве“, добавя тя.

Изследването, публикувано в Nature Human Behaviour, използва данни за възрастта при първия полов акт (AFS) и възрастта при първо раждане (AFB).

За AFS екипът включва 397 338 обединени лица (214 547 жени и 182 791 мъже) от британската Biobank – база данни, съдържаща задълбочена генетична и здравна информация от половин милион участници във Великобритания. За AFB изследователите са включили 542 901 индивида (418 758 жени и 124 008 мъже) от 36 предишни проучвания.

Екипът свързва 371 специфични области от нашата ДНК, наречени „генетични варианти“ (с други думи известни местоположения на хромозомите) с времето на първия секс и първото раждане. Общо имаше 282 генетични варианта, свързани с AFS и 89, свързани с AFB. Това е стотици повече от предишните проучвания, които са открили 38 за AFS и само 10 за AFB.

Професор Милс казва още, че не само генетиката, нито само социалната среда диктуват AFS и AFB, а по-скоро „взаимодействие между природата и възпитанието“.

„Знаехме, че времето на това, което наричаме„ репродуктивно начало“ – възраст при първи полов акт и първо дете – е до голяма степен свързано и прогнозирано от социални и екологични фактори, като получаване на висше образование и наличие на контрацепция“, каза тя.

„Това, което прави нашето проучване, е да разшири това, което знаем за социалните и генетичните предсказатели, за да намери не само пропорцията, обяснена от генетиката, но всъщност да изолира генетичните варианти (местоположението на вашата ДНК) и да изследва тяхната биологична функция“, обяснява тя.

Изненадващо, влиянието на гените върху това кога жените раждат първо дете изглежда се е увеличило през годините, установи проучването. Гените са имали по-голямо влияние върху времето на първото раждане при жените, родени през 1965 г. (22%), отколкото при жените, родени през 1940 г. (9%).

Междувременно тези, които са генетично склонни да отложат секса или първото раждане, са имали по-добри последици за здравето си на по-късен етап от живота и се радват на дълголетие. Раждането на първо дете по-късно в живота е свързано с по-дълъг живот и по-малък риск от диабет тип 2 и сърдечни заболявания.

„Демонстрирахме, че комбинацията от генетика, социални показатели и околната среда води до ранно или късно репродуктивно начало“, каза професор Милс. „Вълнуващо е, че генетиката, залегнала в основата на това репродуктивно поведение, може да ни помогне да разберем повече за появата на заболявания е по-късния етап от живота ни", добавя проф. Милс.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Рачков се пусна с новото гадже, най-после го показана света Актьорът и бившата адреналинка Виктория се щракнаха от Малдивите Сменя фамилията си Писателката потъна в размисли, новото име ще ви смае
Канара катастрофира и си счупи средния пръст Бившият любовник на Ивана - Стоян няма скоро да бие тупана Убийството, което потресе България: Украинка уби двете си деца – какво разкри психиатърът? Психиатърът д-р Цветеслава Гълъбова заяви, че подобни престъпления не се случват спонтанно и често са резултат от сериозни психични разстройства, останали незабелязани или пренебрегнати от близките
Диетоложка хвърли бомба! Каза за опасност от дубайския шоколад Шоколадът съдържа различни подправки, които могат да причинят алергични реакции, включително анафилактичен шок Хапват ви се арменски сладки, ето бърза и лесна рецепта Ето какво ви е нужно
Изповяда се пред феновете си Имах нужда да се създам и опозная“, признава Мегз Скок на цените на брашно, олио, захар, шопската салата поевтинява Вижте какви са цените на борсите
Нова рокада в БНТ. Денят уж започва с Георги Любенов, а се появи тя Георги Любенов продължава да е болен и сутрешният блок отново започна с неочакван водещ Певица нападна Джокович заради политичската му позиция Сръбският тенисист подкрепи студентските протести в Сърбия
Британци се „хванаха за гушите“, заради този имот у нас Преди време англичанин купи порутената сграда на затворено училище и я превърна в място за настаняване Колко пари биха получавали майките, ако взимаха заплата за домашните си задължения Изследване посочи сумата - точно 143 315 долара годишно