Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg
Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!
Колко опасен всъщност е индийският щам, има ли причина за притеснение
В Индия вариантът „Делта“ демонстрира смъртност от 0.1% - приблизително същата като тази от сезонния грип
Колко опасен всъщност е индийският щам на коронавируса, който политкоректно бе наименуван „Делта“? В наскоро публикувана статия авторът Дейниъл Хороуиц обяснява, че така наречената мутация не е нито по смъртносна, нито по заразна от останалите щамове. Той описва, че това, което се твърди в различни публикаци в западните медии, че въпросният вирус е по-опасен от предходния¸ че не се улавя от ваксините, че преболедували останалите щамове могат пак да се заразят, е погрешно. Информацията му е базирана на този великобритански правителствен доклад.
„Ако хората погледнат данните в действителност ще установят, че въпросният вариант „Делта“ всъщност е по-малко смъртносен от останалите. Гръмките заглавия успяват да наберат инерция в обществтото само заради грешната представа за Индия и за това, че държавата по някаква причина е „ударена“ от новия вирус повече от останалите държави в света. Реалността обаче е друга – смъртността от вируса в Индия е едва 1/7 спрямо тази в САЩ на глава от населението“, пише в статията си Хороуиц.
Той обаче изтъква, че за щастие някои от правителствата в Европа са започнали да узряват за тази истина. Така например вариантът „Делта“ има 0.1% смърност на базата на доказани случаи. Тези данни са на базата на над 31 хил. секвенирани патогена в пациенти, които са били потвърдени от разследващи медици. Това число е същото при грипа и много по-ниско от същото при оригиналния вирус, който се официално се появи през декември 2019 г.