Министрите Петков и Комитова отказват да се извинят на съдия Вранеску
Министрите Виолета Комитова и Кирил Петков отказаха да се извинят за изявленията си срещу съдията от Софийски градски съд (СГС) Мария Вранеску. Двамата я атакуваха през последните дни заради нейни решения, които блокират кадрови промени в ръководствата на държавната фирма „Автомагистрали“ и Българска банка за развитие (ББР).
Последваха гневни позиции на СГС, както и на Съюза на съдиите в България (ССБ).
На днешната пресконференция в Министерския съвет – след въпрос на „Флагман“ дали ще се извинят, регионалната министърка и министърът на икономиката фактически защитиха вече изразените си мнения.
Кирил Петков обяви, че пет седмици вече не могат да влязат в ББР, която раздавала неправомерно средства.
Уволненият надзор продължавал по съдебен ред да обжалва, а банката все още нямала управляващ орган.
„Новина от днес – ще заведем иск срещу г-н Димитров и г-жа Бурска, че техните легални начини да спрат тяхното си уволнение в момента наистина създава вреди на Българската банка за развитие“, каза икономическият министър.
Ситуацията била много фрустрираща, защото се блокирало финансирането на малки и средни бизнеси от страна на ББР.
Кирил Петков все пак поднесе извинение за думите си от предаването „Панорама“, но то бе по-скоро безадресно.
„Искам да се извиня на всеки, който си мисли, че съм се изказал с идеята да се намесвам в работата на съда. В една правова държава една съдебна власт трябва да е абсолютно независима. Абсолютно независима! Но тук интересното е, че докато емоционалният ми изказ за търсене на причини - защо това се беше случило, може би не беше правилен, и тук се съгласявам с тяхната критика, фактите – какво се случва по тези процеси, според мен е мой дълг да ги обявя в общественото пространство“, заяви министър Петков.
Той добави: „Наистина съдебната система трябва да е напълно независима по всичките възможни начини, но, нали, вероятността четири дела да отидат при един съдия, дори когато са само три възможни съдии, при които да отидат, - ако сложите 33% на четвърта (степен – б.а.), - това е равно на малко над един процент. С други думи – да, има вероятност това да е просто статистика и четирите дела да са отишли – и „Автомагистрали“, и Българската банка за развитие, при един човек, но вероятността това да се случи е един процент. Така че, извинявам се, ако моята емоционална реакция е била такава, че някой се е почувствал, че искам да повлияя на съда, защото аз не ща.“
Виолета Комитова пък се позова на изречение от позицията на ССБ, в което се признава, че по казусите съществува „противоречива съдебна практика“.
„Аз няма да коментирам решенията на Софийски градски съд, но не разбирам как Регионалното министерство, което притежава 100% от акциите на търговското дружество „Автомагистрали“ - държавна собственост, не може да смени изпълнителния директор на това търговско дружество. Това е въпросът, който виси във въздуха. Защо принципалът, който е собственик на това дружество, не може да си смени изпълнителния директор? Каква е тази практика, какви са тези закони, какви са тези събития, които се случват, защото това не е частно акционерно дружество“, попита министър Комитова.
Тя продължи да недоумява: „Министърът не може да смени своя изпълнителен директор. Ако този изпълнителен директор случайно се разболее или се случат някакви извънредни ситуации да не може да управлява това търговско дружество, министърът не може временно да си назначи друг изпълнителен директор, за което аз претендирам в момента. Значи ние при всички случаи за целия живот ще работим с г-н Беличев в това дружество, нямаме друга опция. Единствената опция е той сам да се откаже.“
Припомняме, че изпълнителният директор на „Автомагистрали“, от който министър Комитова не може да се отърве, се казва Стоян Беличев.
Един свестен няма,като се почне от Мунчо Радев и се завърши с Канибал Рашков!
Ще плачете за Бойко,ама ще е късно,тези кърлежи не може ги махнеш!
Журналята не отразяват думите военният смотаняк от служебните хора, сектата на скопците.
КОНПИ да се активизират и ще открият много служители на държавна хранилка, обвързани с фирмите на които дават милярди.
Да си го кажем честно- това е мафия и борбата с нея е много трудна!