Разбиха мита за ямболските и сливенски преселници в Бургаско, най-много са от...София
Последните данни на Териториалното статистическо бюро (ТСБ) Югоизток разбиват един голям мит за Бургас - че тук се преселват най-много жители на Ямбол и Сливен.
През 2020 г. жителите на област Бургас, сменили своето обичайно местоживеене с друго населено място в рамките на страната са 10 872 души. От тях, 7 512 лица (69.1%) са се преселили в населено място от областта - от малките общини към областния център. Сред тях 3 750 (49.9%) са мъже и 3 762 (50.1%) са жени.
В границите на областта, най-голямо териториално движение има по направлението „град - село“ (50.1%). По-малки по брой и относителен дял са миграционните потоци по направленията „град - град“ (27.5%), „село - град“ (16.5%) и „село - село“ (5.9%). При преселванията в рамките на областта най-голям е броят и относителният дял на изселените и заселените от и в община Бургас.
През миналата година 3 360 души са променили своя настоящ адрес от област Бургас в друго населено място на страната, а 4 190 души са променили настоящия си адрес от населено място в страната в област Бургас. От изселващите се от областта за свое ново местоживеене най-голям брой са избралиобластите София (столица) (892), Варна (362), Ямбол (323), Пловдив (303) и Сливен (226).
Най-голям е броят на преселилите се в област Бургас от областите София (столица) (1 459), Ямбол (317), Варна и Пловдив (по 294), Сливен (290) и Стара Загора (245).
През 2020 г. 857 души са променили своя настоящ адрес от област Бургас в чужбина. Най-желани дестинации за емиграция от жителите на област Бургас са Руска федерация - 540 (63.0%), Германия - 50 (5.8%) и Турция - 47 (5.5%).
Лицата, които са сменили местоживеенето си от чужбина в България, или потокът на имигрантите включва български граждани, завърнали се в страната, както и граждани на други държави, получили разрешение за постоянно пребиваване в страната.
През миналата година 37 364 лица са променили своето обичайно местоживеене от чужбина в България. Сред дошлите да живеят в страната 3 220 лица са предпочели да се заселят в област Бургас. Най-висок е делът на имигрантите от Руската федерация (46.0%), Украйна (8.5%) и Турция (7.7%). Съществено влияние върху броя и структурите на населението оказва механичният прираст (нетното салдо от вътрешната и външна миграция), който е положителен - 3 193 души. Той се формира като разлика между броя на заселилите се (14 922) и изселилите се (11 729) от областта.
Много мои познати и приятели живеят от 20 години в София, но продължават да са с адресна регистрация в Бургас.
Същото се отнася за ямболско-сливенската вълна, които сноват неспирно до село за провизии.
В нашата кооперация сме малцинство собствениците. Изцяло някакви прости селяндури, дошли от къде ли не. Трополене, викане, крясъци-все едно са си на полето.
- Чудна работа. Дойдохме в Бургас от Сливен. Прибирам се по-рано от работа. Влизам в банята и гледам, че водопроводчикът е пак същият.
Със БУКЛУЦИ
Ок казвам и че вместо да седи да си губи времето в Тришъра и да се прави на гражданка да отива на село да развива бизнеси - щастливи кокошли зеленчуци плодове мед, всякакви богатства могат да се развиват на село където има поле и поле не тука във една кутия да се прави на гражданка.
НИКОГА. Прости са хората. Лъжат се.
Не разбират че на село е най голямото богатство свобода и здраве.
Във града нито може да спи нито да диша чист въздух, гларуси, мотори, батки, заводи, ужас.
Ето това е Бургас от последните 10 години!
За какво му е на един софиянец, да се мести в най-спрелия град в България, който е на 15 място по заплати?