Три плажа достъпни за хората с увреждания, бургазлийка настоява за промяна в закона
Само три плажа по цялото ни Черноморие са достъпни за хората с увреждания и един от тях е този в Крайморие. Това каза пред БНТ бургазлийката Грета Аспарухова, която от поне пет години се бори за правата на хората в неравностойно положение.
Всяка ивица трябва да има приспособления, така че плажуващите с двигателни проблеми да могат да я посетят. Плажът в Крайморие е една от пясъчните ивици с пълен достъп за хората с увреждания. Една от пътеките води от началото на плажа до самата вода.
Концесионерът на плажа в Крайморие Николай Димитров сподели, че е осигурил достъп за хората с увреждания не само до водата и шезлонгите, но и до душовете, до тоалетните, както и до заведенията.
Миналата година получихме от Комисията за защита от дискриминация сертификат за достъпност за хора с увреждания, каза в интервю с кореспондента на националната телевизия Давид Сукнаров.
Грета Аспарухова: Достъпност до плажа няма, държавата ни тегли по една майна (ВИДЕО)
„Голяма част от плажовете не са достъпни, хората с увреждания за поредна година нямат възможност да ги посещават. Няма ясни изисквания. Има сключени анекси, в които не е обяснено какво е достъп. Какво е това? Яде ли се? Пие ли се? Колко трябва да е широка пътеката? Няма никаква спецификация“, заяви Аспарухова.
„Преди две години изпратихме на министър Ангелкова точно обяснение за това какво е достъп. Предоставихме го на английски, тъй като считаме, че има достатъчно специалисти в министерството. Ангелкова беше обещала, че ще вкара в закона за Черноморието това да се определи какво е достъп до плажните ивици, но няма изискания как концесионерите да осигуряват достъп“, добавя бургазлийката.
„Проблемът е, че не може да стигнеш до плажа. Отиваш с придружител. Той те дърпа, тегли, влачи те по пясъците. Няма достъп до шезлонг и чадър, нито до тоалетна“, разказва тя.
„Трябва първо в закона да се вкара изискването за достъп. Нужна е изключително точна специфика за това какво е достъп, какво точно трябва да се прави и е нужен контрол“, изтъкна Аспарухова.
„Експертите в министерството нямат идея какво е това достъп. Те не са виждали хора с увреждания“, каза още тя.