Несебър и Приморско №1 в България по гъстота на търговците
Несебър и Приморско са на челните две места по брой фирми на глава на населението у нас. Това показва изследване на Института за пазарна икономика (ИПИ) по инициативата „265 истории за икономика“.
216.2 е броят на нефинансовите предприяти на 1000 души в община Несебър според публикуваната интерактивна карта. Т.е., грубо казано, на всеки пет човека се пада по една фирма. Последните актуални данни, получени от Националния статистически институт, са към 2019 г. Година по-рано фирмите в Несебър са били още повече – 232.7 на 1000 души.
През 2019 г. търговските дружества в Приморско са били 162.7 на 1000 души. Царево и Созопол също се отличават, съответно, със 120.2 и 109.6.
Между общините в България има големи разлики в икономическата активност и предприемачеството. Въпреки че не разказва цялата история, разпределението и броят на фирмите в общините са подходящи индикатори за тази активност, коментират от ИПИ.
Предвид размера на местната икономика и големия дял на търговията и цифровите бизнеси, не е изненада, че столицата е лидер по общ брой регистрирани фирми. През 2019 г. броят им достига 123 хиляди, като мнозинството от тях са малки и микропредприятия. На второ място се нарежда Варна с почти 29 хиляди фирми, на трето - Пловдив с 27 хиляди. На дъното на класацията са най-малките общински икономики в страната – Трекляно с едва 11 нефинансови предприятия и Бойница с 12, посочват от Института за пазарна икономика.
По-интересно, според тях, обаче е разпределението на фирмите спрямо броя на населението. Водещите общини по брой на нефинансовите предприятия на 1000 души от населението са струпани в Южното Черноморие – Несебър е с цели 216 фирми/1000 души, Приморско със 163, варненска Бяла – със 124. Тази концентрация до голяма степен се обяснява с голямата гъстота както на малки места за настаняване, така и на други бизнеси, свързани с туристическата дейност – ресторанти, барове. Сходно струпване има и край Благоевград, благодарение на планинския туризъм. Във водещите икономически центрове относителният брой на фирмите варира в диапазона 90-100 на 1000 души, като в столицата той е 109. На дъното отново са малки общини с изостанало икономическо развитие, с по 10-20 нефинансови предприятия на 1000 души, анализират от ИПИ.
Кризисната 2020 г. беше белязана от значителен спад в новорегистрираните фирми, особено в периодите на локдаун. Тази слаба предприемаческа активност, съчетана със зачестили фалити, неизбежно ще се отрази на спад в броя на фирмите, особено в регионите, най-сериозно засегнати от кризата. На този фон обаче данните за първите няколко месеца на 2021 г. дават по-сериозни поводи за оптимизъм, тъй като на този етап не изглежда кризата да се е отразила дългосрочно на създаването на нови бизнеси; тъкмо обратното – немалко предприемачи са изчакали да дойде краят на ограниченията, за да започнат нова дейност, заключават от Института за пазарна икономика.