Заев: Република Македония не беше проблем за България, но Северна Македония сега е
Страхувам се от възхода на евроскептицизма, както и от решенията на Европейския съюз, които го правят възможен. Защо имаме доклади за напредъка, ако след 16 години не сме постигнали такъв? Не ги пренебрегваме, те са много важни за нас, но по този начин губят смисъла си. Това са думи на премиера на югозападната ни съседка Зоран Заев, цитиран от електронното издание на македонския вестник „Слободен печат“.
Северна Македония няма алтернатива освен ЕС и преговорите със София трябва да продължат, въпреки второто вето върху преговорната рамка - това е позицията на премиера Зоран Заев, с която повечето анализатори са съгласни. В публични изяви той разкри повече подробности, които преди това бяха държани в тайна - за съдържанието на португалското предложение и разговорите с българската страна за македонския език и обяви, че до края на годината България може да разреши спора, ако не си намери оправдание. Междувременно опозицията отново поиска оставката му, обвинявайки го, че е лично отговорен за развитието на отношенията със София.
Заев обясни, че на срещите в София миналата седмица не е обсъждано, че македонският и българският са един и същ език, а че „са два сходни, но различни и международно признати езика“ „Потвърдихме, че не се намесваме във вътрешните работи на страните и че не се намесваме в правата на малцинствата и в двете страни, потвърдихме Декларацията от 2006 г. на македонския парламент, осъждаща жертвите от 1945 до 1990 г., декларациите, които укрепват нашите приятелски връзки, в които казваме, че - да, имаме два подобни, но различни и международно признати езика - да, и двете страни вярваме, че имаме обща история и - да, че потвърждаваме, че има хора, които вярват, че сме едни и същи хора, както има и други, които вярват, че сме два отделни народа. Никога не сме отваряли въпроса за нашата идентичност и македонски език, никога не се договаряли това“, увери премиерът.
Заев добави, че за България съществуването на съвременния македонски език, признат в ООН, е реалност, но настоява да се говори за корените на езика. Португалското предложение предвижда да се изясни как се гледа на езика.
Според португалското предложение Скопие има задължение да предложи пътна карта на България за прилагане на Споразумението за добросъседство, което обхваща всички области на сътрудничество, образование, спорт, здравеопазване, култура, с конкретни срокове. „Повторихме там, че нямаме териториални претенции. Република Македония не беше проблем за тях, но Република Северна Македония сега е. Втората част е за Комисията по историко-образователни въпроси, там не можете да кажете какво да решават, става въпрос за засилване на интензивността на срещите“, обясни Заев.
В разговор с телевизия „Телма“ той подчерта още, че трети сили се опитват да упражняват и влияние, но въпросът е доколко ще го позволят в Скопие. „Страхувам се от възхода на евроскептицизма, както и от решенията на ЕС, които го правят възможен. Защо получаваме доклади за напредъка, ако след 16 години не сме постигнали никакъв напредък? Ние не ги пренебрегваме, докладите са много важни за нас, но по този начин те губят значението си. Аз съм резервиран за надеждите. Има среща на върха на 6 октомври по време на словенското председателство, трябва да имаме надежда, че проблемът ще бъде решен, но това ще се случи само ако другата страна не търси оправдания“, заключи Заев.
Той подчерта, че не се отказва от търсенето на решение и че неговата задача като премиер е да проправи пътя за присъединяване на страната към ЕС.
Източник: Труд
Добави Коментар