Синдикатите стовариха на Янев голям проблем с Маришкия басейн и цената на тока, той ги пита къде са били досега
Синдикатите извънредно пристигнаха на разговори в Министерския съвет със служебния премиер Стефан Янев. Повод е кризата около ТЕЦ „Марица Изток 2“ и вероятността за спиране на производството там.
В срещата участваха още министърът на енергетиката Андрей Живков и вицепремиерът и социален министър Гълъб Донев. Откъм синдикатите пристигнаха две големи делегации на КНСБ и КТ „Подкрепа“ начело с президентите Пламен Димитров и Димитър Манолов.
В откритата за медиите част Стефан Янев постави въпроса каква позиция са имали синдикалните организации през годините по отношение на декарбонизацията, изглежда намеквайки, че те не са повдигнали достатъчно остро проблемите пред кабинета „Борисов 3“.
След срещата имаше и брифинг, където Димитров и Манолов контраатакуваха.
"Предстоят новини, свързани с функционирането на ТЕЦ "Марица Изток 2" с мините в "Марица Изток", така че работим оперативно, бързо, за да могат да се вземат оперативни решения, които да са в полза на работещите в мините и в енергетиката", каза първо министър Гълъб Донев.
Пламен Димитров пък обяви, че Планът за възстановяване и развитие се променя от служебния кабинет, но нямало прозрачност най-вече по отношение на енергийната му част.
Според него казусът с Маришкия басейн касае националната сигурност. И енергийният комплекс там не можел просто да спре.
"Сега, конкретният повод е, че на 1 юли ТЕЦ-2 ще трябваше да спре, ако няма заповед, издадена от енергийния министър, за включването му на регулирания пазар с определено количество. Разговорите, които водим в момента, са за това - какво количество. Защото и сега всъщност комплексът сам по себе си е поставен на колене и то не с много голяма доза справедливост, ако трябва да бъдем точни", така обясни Димитров най-належащия за решаване проблем.
Димитър Манолов пък цитира упрека на Стефан Янев и отговори, че можело да се говори до сутринта за активността на синдикатите по проблема през годините.
Министър Живков и представители на синдикалните организации обявиха, че незабавно отиват в Комисията за енергийно и водно регулиране. Според Пламен Димитров регулаторът имал голяма вина за ситуацията, както и управлението на Българския енергиен холдинг през годините.
На брифинга стана ясно, че ще се търси начин след 1 юли хем ТЕЦ-ът да работи, хем да не се повиши цената на тока.
Подпираха макарите на Бойко Борисов и твърдяха, че всичко е наред!
Сега вече се сетиха, че нещата не са толкова розови, но май вече е късно! От синдикати, които служеха на ГЕРБ, няма нужда!