Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

От огромен бозайник до джудже: Слонът, който загуби 8000 килограма

Ключови думи: слон, джудже, природа, наука

Учени от университета "Нотингам Трент", Великобритания, Природонаучния музей и университета на Потсдам, Германия, установиха, че един от най-големите сухоземни бозайници в историята е приключил еволюционния си път като слон джудже, пише сп. "Кърънт байолъджи".

Изчезналият вид слон джудже от остров Сицилия в хода на еволюцията е намалял почти наполовина на ръст и е изгубил близо 85 процента от първоначалното си тегло.

Учените обясняват, че еволюцията на островите е протичала по-бързо заради изолираната среда, предава vesti.bg.

В резултат на това видът Palaeoloxodon mnaidriensis, изчезнал преди около 19 000 години, е изгубил над 8000 килограма и близо 2 метра височина, след като се е отделил от много по-едрия слон Palaeoloxodon antiquus, който е бил висок почти 4 метра и е тежал 10 000 килограма.

За да изчислят скоростта на изменение на вида, изследователите са анализирали ДНК, извлечена от останки на възраст между 175 000 и 50 000 години, открити в пещерата Пунтали в Сицилия. Молекулярното датиране е било затруднено от топлия островен климат, който пречи на опазването на генетичния материал.

Учените са установили, че в хода на еволюцията ръстът и теглото на слона джудже са намалявали съответно с 4 сантиметра и 200 килограма за максимален период от над 350 000 години. Намаляването може да бъде сравнено с това съвременен човек да се доближи по размери до макак резус.

Palaeoloxodon antiquus е обитавал европейския континент преди между 800 000 и 40 000 години. Смята се, че този сухоземен гигант е колонизирал Сицилия преди между 200 000 и 70 000 години.

Според изследователите процесът на превръщане на гиганта в джудже е започнал, след като сицилианският слон се е отделил от родствениците си на континента. Животът в затворена и изолирана среда е ускорил еволюцията му и е довел до появата на "дребосъка" Palaeoloxodon mnaidriensis.

В изследването са участвали също учени от университета на Йорк, университета на Исландия, университета на Палермо и Кеймбриджския университет.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Вдигна сватба Певицата в центъра на купона хвърля пачки на оркестъра Получим ли одобрение за еврозоната: Всички цени в евро и лева до месец Обозначаването в двете валути трябва да продължи 12 месеца
Зодиите с най-чиста душа Душата им е като чиста вода – дълбока, неподправена и изпълнена със състрадание Защо хората, родени на 2, 11, 20 и 29, съсипват живота си Датата на раждане съдържа много информация за това с какви данни сме дошли на този свят
Демерджиев за повдигнатото обвинение: Създаде се медийна димка Прокуратурата не го е извикала, за да чуе позицията му Последни места за майсторския клас на проф. Айля Улудере в Бургас Уникална възможност за младите флейтисти в рамките на фестивала „СОЛиСиМи“
Спецакция в Несебър: Апартамент e превърнат в депо за наркотици Вината пое 17-годишен Хрониката на срама - спипаха пияни и дрогирани шофьори през уикенда Има някои шокиращи случаи 
"Нефтохимик" с много силен трансфер Взе отново либерото Симеон Добрев Задържаха млад мъж с наркотици в ж.к."Братя Миладинови" Арестуван е до блок 29
Стана ясно коя е мъртвата жена от плажа в Бургас Тя е от Пловдив, на 65 години  Кметът на Перник с остри думи за депутатите "След като изчистиха огромния и стратегически проблем с тениската на г-жа Киселова, се надявам в следващите дни да седнат и да се занимават с проблема със здравеопазването в България", коментира Станислав Владимиров