Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

От огромен бозайник до джудже: Слонът, който загуби 8000 килограма

Ключови думи: слон, джудже, природа, наука

Учени от университета "Нотингам Трент", Великобритания, Природонаучния музей и университета на Потсдам, Германия, установиха, че един от най-големите сухоземни бозайници в историята е приключил еволюционния си път като слон джудже, пише сп. "Кърънт байолъджи".

Изчезналият вид слон джудже от остров Сицилия в хода на еволюцията е намалял почти наполовина на ръст и е изгубил близо 85 процента от първоначалното си тегло.

Учените обясняват, че еволюцията на островите е протичала по-бързо заради изолираната среда, предава vesti.bg.

В резултат на това видът Palaeoloxodon mnaidriensis, изчезнал преди около 19 000 години, е изгубил над 8000 килограма и близо 2 метра височина, след като се е отделил от много по-едрия слон Palaeoloxodon antiquus, който е бил висок почти 4 метра и е тежал 10 000 килограма.

За да изчислят скоростта на изменение на вида, изследователите са анализирали ДНК, извлечена от останки на възраст между 175 000 и 50 000 години, открити в пещерата Пунтали в Сицилия. Молекулярното датиране е било затруднено от топлия островен климат, който пречи на опазването на генетичния материал.

Учените са установили, че в хода на еволюцията ръстът и теглото на слона джудже са намалявали съответно с 4 сантиметра и 200 килограма за максимален период от над 350 000 години. Намаляването може да бъде сравнено с това съвременен човек да се доближи по размери до макак резус.

Palaeoloxodon antiquus е обитавал европейския континент преди между 800 000 и 40 000 години. Смята се, че този сухоземен гигант е колонизирал Сицилия преди между 200 000 и 70 000 години.

Според изследователите процесът на превръщане на гиганта в джудже е започнал, след като сицилианският слон се е отделил от родствениците си на континента. Животът в затворена и изолирана среда е ускорил еволюцията му и е довел до появата на "дребосъка" Palaeoloxodon mnaidriensis.

В изследването са участвали също учени от университета на Йорк, университета на Исландия, университета на Палермо и Кеймбриджския университет.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Листата на орхидеята веднага пускат корени и цъфтят през цялата година, ако сложите това Толкова е просто!  Помните ли торта "Джентълмен"? С тази автентична рецепта ще ви върнем в детството Най-хубавото в нея е уникалното съчетание на вкусове, което именно я прави любима и на малки, и на големи
Ремонтираха лифт преди броени седмици, а днес... Двама души пострадаха при инцидент Най-големите лъжци са сред тези 3 зодии Всичките им думи трябва да бъдат внимателно проверени
Тръмп даде отсрочка на TikTok Ето какво се случва Вихри се в Европа Везенков пак показа класа за Олимпиакос
Голямо задръстване на "Хемус" Поради катастрофа По-тежки глоби при нарушения на пътя в... Гърция
Пламна голям магазин В град Пазарджик Над 3300 са жертвите на опустошителното земетресение в Мианмар Много хора са обявени за изчезнали
Президентът със съболезнования към семейството и близките на Васил Банов Радев почете паметта на актьора Росен Желязков има празник днес Министър-председателят е рожденик