Туристите по българското Черноморие няма да гласуват при облекчени правила на 11 юли
Държавата няма да предприема чрезвичайни мерки, свързани с улесняване на гласуването на плажуващите по българското Черноморие. Това става ясно от отговор на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) след запитване на „Флагман“.
Припомняме, че проблемът идва основно от необходимостта тези, които ще почиват по морето в деня на вота – 11 юли, предварително да се регистрират по настоящ адрес. Това следва да се случи до 26 юни, но процедурата е сравнително тежка и изисква заявление на място в общината и то заедно със собственика на хотела.
Появиха се призиви държавата да се погрижи и да улесни процедурите въпреки ограниченията на закона.
Председателят на Районната избирателна комисия в Бургас адв. Михаил Хаджиянев, от друга страна, изрази несъгласие с това.
„Нека законът да бъде спазен такъв, какъвто е. Нека човек да има настоящ адрес, за да може да гласува по настоящ адрес. Нека да не се създава прекалено улеснение и някакви регистрации в хотели и почивни станции, защото това създава предпоставки и за изкривяване на вота, създава и предпоставки за сериозно затруднение на изборната дейност“, каза адв. Хаджиянев пред „Флагман“.
Какви обаче са намеренията на МРРБ, под чиято шапка е и ключовата в случая служба ГРАО?
Попитахме - възприети ли са, готвят ли се и прилагат ли се нормативни промени във връзка с този казус? Както и - дадени ли са някакви конкретни указания по служби, общини и т.н., свързани с регистрацията по настоящ адрес и гласуването.
Вместо отговори на поставените въпроси, от МРРБ ни изпратиха следната по-обща информация:
Адресната регистрация на физическите лица в Република България се извършва, съгласно Закона за гражданската регистрация (ЗГР). Компетентността по извършване на адресната регистрация, съгласно чл. 92, ал. 1 от ЗГР, е предоставена на кметовете на общини, на райони или на кметства или на определени от тях длъжностни лица. Всяко лице, подлежащо на гражданска регистрация по реда и условията на ЗГР, е задължено да заяви писмено своя постоянен и настоящ адрес пред общинската администрация.
Съгласно чл. 89, ал. 5 от ЗГР, кметът на общината определя със заповед адресите на територията на общината, на които може да се извършва адресна регистрация. Следователно адресна регистрация в хотел, мотел, почивен дом или друго място за подслон може да се извърши, когато тези обекти попадат в същата заповед. Съгласно чл. 99, ал. 4 от ЗГР, в подобни обекти се допуска регистриране на настоящ или постоянен адрес за не повече от 4 месеца.
За да промени настоящия си адрес, лицето следва да подаде адресна карта до кмета на общината, на района или на кметството или до определени от тях длъжностни лица, като се представят и документите по чл. 92, ал. 2 и 3 от ЗГР (документ за собственост; документи за ползване на имота за жилищни нужди, включително договор за ползване на социална или интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа; други документи, доказващи собствеността или ползването на имота; съгласие на собственика, когато заявителят не е собственик).
Избирател, чийто постоянен и настоящ адрес са в различни населени места, съгласно чл. 36, ал. 1 от Изборния кодекс (ИК), може да поиска да бъде вписан в избирателния списък по настоящ адрес. Искането се прави писмено до кмета на общината, на района, на кметството или до кметския наместник или чрез електронно заявление през интернет страницата на Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване“ в Министерството на регионалното развитие и благоустройството, като за електронното заявление не се изисква КЕП.
За изборите за народни представители на 11 юли 2021 г. заявления за гласуване по настоящ адрес, съгласно чл. 36, ал. 1 от ИК, могат да бъдат подавани до 26 юни 2021 г., т.е. до момента на подаване на заявлението избирателят следва да е заявил в съответната община настоящия адрес, на който да гласува.
Промени в Закона за гражданската регистрация и Изборния кодекс могат да се правят от Народното събрание, каквото към момента няма.
От горепосоченото следва изводът, че служебният кабинет и МРРБ нямат намерение да предприемат извънредни мерки, които да улеснят туристите на 11 юли. Казано накратко, който иска да гласува от морето, до 26 юни ще трябва да намери собственика на хотела, където ще почива, да провери дали мястото може да се ползва за регистрация по настоящ адрес, да бие път до общината, за да подаде адресна карта с всичките тежести по процедурата, след което и да подаде заявление, че ще гласува по настоящ адрес. Колко ли биха го направили?
Завтра може да има "промоутърите сказали: машалла черезвичайни ивенти!"
Ама много го е шубе,нещо ДА НЕ СТАНЕ......
то пък като гласуваме(хме) кво...?
нещо променя ли се...?...ми..НЕ...
Е затова,отивам на морето ( най-обичам юни юли..август,както се пее в песента) гледам си рахата и кефа и няма да гласувам,щото всички са маскари,гледат си интереса и гледат как да са нагушат.....