Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Китай предизвика света, прати астронавти на космическата си станция

Ключови думи: китай, космическа станция

Китай за първи път изпрати астронавти на космическата си станция. През последните шест месеца китайската космическа програма върна проби от повърхността на Луната и пусна шестколесен робот на повърхността на Марс.

Едновременно изключително сложни и предизвикателни начинания, показващи нарастващата технологична мощ на Китай, който вече се конкурира с целия останал свят.

Сега амбициозната китайска програма продължава с първата пилотирана мисия от пет години насам.

Тримата астронавти излетяха на кораба „Шънчжоу-12”, който беше изстрелян с ракетата „Великият поход”-2F Y12 малко след 9,22 ч. местно време от космодрума „Цзюцюан” в Северозападен Китай.

Стартът беше извършен при ясно време и почти идеална видимост в космическия център на края на пустинята Гоби.

Екипажът на мисията се състои от двама астронавти-ветерани, докато за третия това е първи космически полет.

Тяхната основна задача е да направят обитаем „Тянхъ” - първия модул на китайската станция, който беше изпратен в космоса през април. Цилиндърът в околоземна орбита е с диаметър 4,2 метра и дължина 16,6 метра. Той е основният компонент от това, което в крайна сметка трябва да се превърне в 70-тонна орбитална станция, състояща се от жилищни помещения, научни лаборатории и дори телескоп от клас „Хъбъл”.

Предвижда се астронавтите да прекарат на борда 3 месеца, което ще бъде най-продължителната китайска космическа мисия в историята, предава vesti.bg.

Те също така ще проведат научни експерименти, ще тестват оборудване, ще извършат поддръжка и ще подготвят станцията за скачането на два нови модула през следващата година.

Китайската космическа станция ще бъде конкурент на международната такава, която се оперира съвместно от САЩ, Русия, ЕС, Канада и Япония.

Китай обяви, че е готов за международно сътрудничество, включително и астронавти от други държави.

Например, освен екипажа, „Шънчжоу-12” превозва още апарати за изследвания срещу рак, произведени в Норвегия, а от външната страна на „Тянхъ” ще работи направен в Индия телескопичен спектрограф за ултравиолетовите емисии, идващи от дълбокия космос.

1
Коментара по темата
1.
Дернев
17.06.2021 12:31:33
Да неси губим времето с мераците на американци и англичани. За тях времето е спряло. СЕЩ и Еропа за европейците и създаване на новия двуполюсен световен ред със силно ООН. Времето ни става все по-ограничено.
  Добави Коментар
За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично Редовните физически упражнения също  подобрят качеството на интимния живот 5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса Ето кои са те 
Могат ли двама души с една и съща зодия да имат успешен брак? Дали астрологичните прилики са рецепта за вечна любов или вещаят катастрофа Леля ми прави този вкусен свинско-славянски гювеч, уникален е Ето я нейната рецепта
Владимир Путин с извънредно обръщение Говори към руския народ, но и не само Как можем да отслабнем и да избегнем увисналата кожа Пластичен хирург съветва да си набавяме много вода, докато отслабваме
Ще се шокирате какво се твърди за него Животът му е като от филм След 14 г. издирване: Намериха убиеца на камериерката Роза Мачокова Бездомникът Генчо ръгал 30 пъти с нож жената и я изнасилвал
Вдигане на акциза за алкохола е сред мерките за "саниране" на бюджета МФ иска да принуди и по-малките фирми да се регистрират по ДДС "Нефтохимик" се бори здраво в Турция, но... Грандът "Анкара" продължава напред в Чалъндж къп
Дъщеря й възражда най-големите й хитове 25 години след смъртта на певицата Румяна, песента „Kолко те обичам“ ще звучи с нов аранжимент Хвърли 7 бона за регистрационен номер с нейните инициали Софи Маринова ще кара нов скъпарски Мерцедес