Китай предизвика света, прати астронавти на космическата си станция
Китай за първи път изпрати астронавти на космическата си станция. През последните шест месеца китайската космическа програма върна проби от повърхността на Луната и пусна шестколесен робот на повърхността на Марс.
Едновременно изключително сложни и предизвикателни начинания, показващи нарастващата технологична мощ на Китай, който вече се конкурира с целия останал свят.
Сега амбициозната китайска програма продължава с първата пилотирана мисия от пет години насам.
Тримата астронавти излетяха на кораба „Шънчжоу-12”, който беше изстрелян с ракетата „Великият поход”-2F Y12 малко след 9,22 ч. местно време от космодрума „Цзюцюан” в Северозападен Китай.
Стартът беше извършен при ясно време и почти идеална видимост в космическия център на края на пустинята Гоби.
Екипажът на мисията се състои от двама астронавти-ветерани, докато за третия това е първи космически полет.
Тяхната основна задача е да направят обитаем „Тянхъ” - първия модул на китайската станция, който беше изпратен в космоса през април. Цилиндърът в околоземна орбита е с диаметър 4,2 метра и дължина 16,6 метра. Той е основният компонент от това, което в крайна сметка трябва да се превърне в 70-тонна орбитална станция, състояща се от жилищни помещения, научни лаборатории и дори телескоп от клас „Хъбъл”.
Предвижда се астронавтите да прекарат на борда 3 месеца, което ще бъде най-продължителната китайска космическа мисия в историята, предава vesti.bg.
Те също така ще проведат научни експерименти, ще тестват оборудване, ще извършат поддръжка и ще подготвят станцията за скачането на два нови модула през следващата година.
Китайската космическа станция ще бъде конкурент на международната такава, която се оперира съвместно от САЩ, Русия, ЕС, Канада и Япония.
Китай обяви, че е готов за международно сътрудничество, включително и астронавти от други държави.
Например, освен екипажа, „Шънчжоу-12” превозва още апарати за изследвания срещу рак, произведени в Норвегия, а от външната страна на „Тянхъ” ще работи направен в Индия телескопичен спектрограф за ултравиолетовите емисии, идващи от дълбокия космос.
Добави Коментар