Не се бойте от дребните мушички – безопасни са, обаче идват неприятните комари
Управителят на Дезинфекционна станция-Бургас инж. Нели Бойчева даде подробности за присъствието на натрапчивите мушички из града, но за предстоящата поява на комарите в морския град. Ето какво каза тя пред Флагман.БГ.
-Инж. Бойчева, с настъпването на дъждовният юни месец, бургазлии се оплакват от неприятни дребни мушички, които влизат на рояци в домовете им. Каква е причината за тяхната поява и как да се реши този проблем?
-Запознати сме със случващото се, но в момента не можем да започнем да пръскаме против тях заради променливото време и дъжда, усилията ни се обезсмислят. Имаме график за пръскане против комари, при което можем да работим и срещу въпросните мушички. Те се появяват в този сезон и са следствие от разлистването на дърветата. Те произлизат оттам и провокирани от топлото и влажно време се размножават много бързо. За да успокоим бургазлии – не са опасни за здравето на хората.
-Тоест основната причина за тяхната поява е дъждовното време?
-Да, комбинацията между няколко фактора в началото на лятото провокира високата им популация. Същото важи и за комарите, които макар все още да не са масово явление, съвсем скоро ще бъдат, както всяка година. Прогнозата за времето показва, че още два-три дни ще има валежи, след което температурите ще се вдигат. Това означава, че още в момента, в който дъждът спре, ние ще имаме възможност да обработваме по график терените със студен и топъл аерозол против комари и насекоми като цяло.
-Как могат междувременно бургазлии да се предпазят от тази напаст с дребните мушички?
-Ние съветваме много наши клиенти да пръскат терените си с подходящи биоцидни препарати. Става въпрос основно за терасите и мрежите. По този начин съответно те могат да се предпазят не само от мушичките, но и от комарите. Всичко, което попада в обсега на действие на тези препарати, бива премахвано почти мигновено.
-Градска легенда ли е, че определени растения излъчват характерни миризми, които отблъскват насекомите?
-Определени видове растения действително имат такива свойства. Така например мушкатовите се препоръчват именно за това. Мирисът, който излъчват те, прогонва почти изцяло насекомите.
-Да поговорим за комарите. През миналата година отново се забелязваше, че т.нар. „тигрови комари“ бяха преобладаавщият вид кръвопийци в Бургаска област. Те дойдоха преди около 10-ина години в региона. Прогнона ли е изцяло местната популация на комари от въпросните нашественици?
-Все още съществува старата популация. Новите комари вече са се приспособили към нашите условия и точно сега, с тези дъждове, водата, която се събира по улуците, в шахтите, провокира тяхното развитие. Именно тама се образуват ларвите на този вид комари от вида aedes, които са известни като „тигрови“. Уточнявам обаче, че това не са същинските тигрови комари от африка – те са приспособени към нашите местни условия. За съжаление обаче ще продължим да живеем с тях, защото имаме тук има много добри биотопни зони за тяхното развитие.
-Искате да кажете, че дори т.нар. „тигрови“ комари, които наблюдаваме тук, не са от вида, който е познат в Африка – този, който пренася опасни заболявания като жълта треска, денга и енцефалит.
-Точно така. Тези, които наблюдаваме в региона са от този вид, но са приспособени към нашата среда и не са разпространители на тези болести.
-Налага ли се ползването на различни биоцидни препарати при пръскането против обикновения комар и така наречения „тигров“?
-Не, те са идентични и за единия, и за другия вид. Сегашният ни график за пръскане против комарите ще продължи до края на месеца. След това ще изработим нов такъв, който е съобразен с условията. През целия летен период, както всяка година, непрестанно ще третираме площите срещу комари и ларви. Надяваме се да има и няколко въздушни обработки срещу ларви по биотопните зони на бургаските езера.
Ama to v Bulgaristan Vretinari davat stanoviste za hranata na horata, taka 4e kvo to vseki e kompetenten ama ne iza koeto e zavarschil.