Кариерната перспектива в разработването на видеоигри
Никога не е късно да се преквалифицираш и да започнеш отначало професионалния си път. Поне не и за Петър Баев от Бургас. Вече повече от година Петър е студент в ARC Academy, където учи за 2D концептуален артист. Кое го привлича в разработката на видео игри и какви възможности вижда за развитие – разберете от самия него.
- Как видеоигрите те развиват в професионален план?
- Като във всяка друга професия, винаги е добра практика да си добре информиран и да знаеш какъв е пазара и общият стандарт в индустрията. Интересът ми към видео игрите през годините вярвам добре ме е информирал за тези неща.
- Какво е да учиш в ARC Academy?
- Обучението в ARC предлага много възможности, които ти дават избор да се профилираш в желаната от теб насока - дали това ще е концептуалното рисуване, или създаването на механиките и историята на играта (гейм дизайн), или моделирането на 3D герои и околна среда. Още от първата година студентите се запознаваме с всички важни роли в гейм индустрията и след това е профилирането, което във втората година се задълбочава. Накрая на двегодишното обучение всички преминаваме през Game Lab - финалният семестър, когато формираме отбор и разработваме наша собствена игра.
- Какво отличава ARC Academy от останалите образователни институции?
- ARC Academy за мен винаги е имал един отличаващ се фактор от обикновените училища/университети - постоянното присъствие на активни професионалисти от индустрията. Всеки един човек, с който се запознаеш там (от лектори до собствените ти съученици) може един ден да ти е колега, когато завършиш и си намериш работа в някое студио. Това винаги за мен е било страшно мотивиращ фактор и е основната позитивна черта, с която ще помня обучението си тук.
- Има ли Бургас потенциал да се развие като място, където човек може да работи в гейм индустрията?
- На българското Черноморие има вече създадени гейм студия, които се развиват много добре и отварят доста работни места. Пример за това са Zariba Games, които са във Варна и вече повече от 10 години създават игри за мобилни устройства, играещи се от над 270 000 души месечно.
Има причина Петър да избере гейм индустрията за свое ново поприще. През 2020 година приходите от световния пазар за видео игри е почти 37 милиарда долара, докато за мобилни игри е дори още по-внушителните 77 милиарда долара. За същата година потребителите във Великобритания са похарчили повече пари за игри, отколкото за сериали и филми, взети заедно. Любопитен факт е, че пандемията от коронавирус дори ускори развитието на гейм индустрията. 49% от геймърите са заявили, че по време на локдауна са увеличили времето, прекарано в игра, а средната възраст на самите геймъри е вече 32-35 години.
Изводът от всички тези данни е, че гейм индустрията отдавна е надраснала етапа „детска игра“ и в момента е едно от най-перспективните места за професионално развитие в световен мащаб. И не само. През последните години все повече от големите международни компании, като Gameloft, Ubisoft и Creative Assembly, отварят офиси в България. Освен тях в страната има и редица независими и изключително успешни български студиа като Haemimont Games и XS Software.
Нещо повече, от няколко години в България има и специализирано място, където се обучават бъдещите кадри на гейм индустрията. Основното преимущество на ARC Academy е, че всички преподаватели там са професионалисти в своята област, а не професионални преподаватели. Това е гаранция за студентите, че ще трупат знания от опита на хора, които ежедневно практикуват професията си и участват в създаването на международно признати видео игри.