Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Сладоледът не е "виновен" за ангините през лятото

Ключови думи: сладолед, ангина, деца, летен сезон, цветелина григорова, умбал бургас

Да си болен през ваканцията – има ли по-голямо наказание от това за който и да е малчуган? Лятото е щедро на хубаво време и игри, но не е „имунизирано“ срещу болести. А ангините се оказват чест „неканен гост“. Какво провокира инфекциите на сливиците? Кои деца са по-уязвими? Кои са тънкостите на ефективното им лечение? Кога рецидивиращите ангини налагат отстраняване на сливиците? И какви възможности дава щадящата хирургия? На тези въпроси отговаря д-р Цветелина Григорова. Младата лекарка специализира „Ушно-носно-гърлени болести“ в Отделението по УНГ на УМБАЛ-Бургас.

„Ангината е възпалителен процес, който обхваща тонзиларната тъкан, като основни причинители са вирусите и бактериите“, обяснява д-р Цветелина Григорова. И изрежда характерните симптоми – болки в гърлото, засилващи се при преглъщане, повишена температура, увеличени болезнени лимфни възли по шията. „Малките деца често са вяли, отпуснати. Не желаят да се хранят. И колкото е по-малко едно дете, толкова тези симптоми са по-изразени“, предупреждава специализантката от УНГ отделението на УМБАЛ Бургас.

Децата с трета сливица са по-уязвими

Младата лекарка не крие, че малчуганите са особено уязвими по отношение на този тип възпаления – особено онези, които посещават ясли и градини. Защо? „Причината е във все още изграждащия се имунитет. Естествено, децата с хронични възпаления на тонзилите (сливиците) и увеличена трета сливица по-често боледуват от ангини“, отбелязва д-р Григорова.

Ледените изкушения – с мярка

Ако мразовитото време е „рай“ за респираторните инфекции, защо ангините толкова често „вгорчават“ и лятната ваканция на децата? „Вирусни инфекции има и през топлите месеци, но са значително по-малък процент. И поради тази причина ангини има и през лятото, включително – вирусни“, обяснява младата лекарка.

Добрата новина за малчуганите е, че „обичайните заподозрени“ – сладоледът и студените напитки, не са в „забранителния списък“ на УНГ специалистите. „Консумирането им не е свързано с повишена честота на ангините при децата“, споделя д-р Григорова.

Затова и препоръчва на родителите да не ограничават „ледените изкушения“ на мъниците, но – естествено – всички „студени удоволствия“ да са с мярка.

Бързи тестове „хващат“ причинителя

Лесно ли се поставя диагнозата? Само прегледът при личния лекар или УНГ специалист не е достатъчен. „При всяко възпаление на тонзилите е необходимо извършване на кръвни изследвания и тестове, за да се отдиференцира дали ангината е вирусна или бактериална. Което пък е изключително важно за по-нататъшното лечение“, подчертава специализантката от УМБАЛ-Бургас. Д-р Григорова допълва, че напоследък при диагностиката масово се използват и бързи тестове, които определят какъв е характерът на инфекцията – вирусен или бактериален.

Антибиотикът не е задължителен, витамините са 

Диагнозата „ангина“ не означава непременно, че детето трябва да приема антибиотик. „Когато причинителят е някакъв вирус, не е необходимо подобно лечение, тъй като не действа на този тип причинители“, подчертава лекарката от УНГ отделението. В тези случаи с колегите ú предписват температуропонижаващи лекарства, витамини, както и прием на по-голямо количество течности. „При някои деца обаче вирусните ангини преминават в бактериални. Типично за тях е наличието на гнойни налепи по тонзилите. В тези случаи антибиотичното лечение е задължително“, признава д-р Григорова.

Забравете содата за хляб!

Родителите на повечето от днешните малчугани на „свой гръб“ са изпитали ефекта от „бабините рецепти“ за лечение на ангина. Безспорно най-популярната сред тях е обтриването на възпалените сливици със сода за хляб. Как УНГ специалистите гледат на тези „процедури“? „Не е желателно тонзилите да се обтриват с различни калциризиращи вещества, тъй като се сваля защитният им слой и заболяването е с по-дълга продължителност“, предупреждава д-р Григорова. За облекчаване на мъчителното преглъщане, което е и най-голямото изпитание за децата, има далеч по-ефективни средства. „Обезболяващи лекарства е препоръчително да се дават във вид на спрейове за гърло, както и перорални препарати като парацетамол, ибупрофен и други“, препоръчва младата лекарка.

Бактериалната инфекция се лекува поне 10 дни

Макар ангините да са чест „неканен гост“ по време на детството, тези инфекции в никакъв случай не бива да се подценяват. „Недобре лекуваните бактериални възпаления могат да доведат до хронифициране на процеса. Затова е и важно антибиотичното лечение при бактериалните ангини да бъде с минимална продължителност 10 дни, при това – в достатъчна дозировка, съгласно килограмите на детето“, категорична е д-р Григорова. Защо? Отговорът е красноречив: „Рецидивиращите ангини са най-честата причина за отстраняване на тонзилите при децата“.

Премахват сливиците и безкръвно

Кога изваждането на сливиците е неизбежно? „Има много строги критерии за отстраняване на тонзилите. Трябва да се спомене, че това е най-честата операция в детска възраст и поради тази причина има много строг консенсус, в който се определя кога се извършва интервенция“, подчертава младата лекарка. „Оперативното лечение може да бъде класическо – тонзилите се изваждат с хирургични инструменти. Но напоследък е застъпено и т.нар. безкръвно отстраняване на тонзилите, като се използва определена апаратура – коблатори. Така оперативната интервенция се извършва с изключително малка кръвозагуба“, разкрива възможностите на щадящата хирургия специализантката от УНГ отделението в УМБАЛ-Бургас. „Основното предимство на този тип лечение е, че болковият синдром следоперативно е значително по-слабо изразен и детето се възстановява много по-бързо“, изтъква д-р Григорова. Разбира се, всеки случай е индивидуален. „Възстановителният период е минимум 10 дни и варира значително в зависимост от използвания метод за операция и от общото състояние на детето“, отбелязва младата лекарка.

 

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Тя разпуска с приятелки Паула Бадоса е звезда в тениса 88-годишна жена и 43-годишен мъж отпразнуваха 20 години брак! Съпругът споделя, че... Адриан никога не е съжалявал за избора
Кметът на Царево с приемен ден и в селата, ще представи бюджета за 2025 г. Марин Киров очаква жителите, за да обсъди с тях проблемите им Хора срещу роботи на бегаческо състезание в Китай То ще бъде с дължина около 21 км, а състезателите-роботи не могат да имат колела и трябва да са високи между 45 см и 2 м
Финансови успехи застигат тези 3 зодии до края на януари Те може да сключат изгодна сделка или да постигнат заслужено повишение в работата Опитни домакини накисват тоалетна хартия в оцет и… Той е и мощен почистващ препарат… разбира се, ако знаете как правилно да го използвате
Шоколад, карамел и опияняващ вкус: Бърка се за 5 минути, а най-трудното е да го изчакаш да попие Изключително сочна, а подготовката й ще ви се стори лесна като детска игра Месец на женската профилактика започва в университетска болница „Дева Мария“ През целия месец дамите ще могат да направят своя профилактичен преглед срещу пет онкологични заболявания
Факултетът по класически и нови филологии на СУ разширява дейността си в бургаския филиал Деканът на факултета проф. д-р Гергана Петкова, заедно с директора на бургаския филиал на СУ проведоха работна среща с кмета Димитър Николов и зам.-кмета по образование Офиси на НАП „Оборище“ и „Надежда“ в София се вливат в офис „Сердика“ от 1 февруари 2025 г. След 1 февруари 2025 г. клиентите могат да използват услугите на приходната агенция в преструктурирания офис
Сложих само една лъжица и умиращата орхидея пощуря от нови корени и бурен цъфтеж! Оризът, основна храна за милиарди хора по света, може да бъде ценен ресурс във вашата рутинна грижа за орхидеите Баба ми от с. Маджаре правеше този уникален зелник с кисело зеле и месо Непременно пробвайте тази рецепта