Главният прокурор ще разследва имало ли е сексуално насилие над бизнесмен?
Изпратих този сигнал до главния прокурор Иван Гешев, за да бъде проверен сигнала за насилие, включително и сексуално над бизнесмен в затвора. Назначих и проверка в местата за лишаване от свобода. Това каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия служебният министър на правосъдието Янаки Стоилов.
Не излизат допълнителни данни, но се установиха няколко други случая за подобни нарушения, добави той.
Той коментира и скандалното видео с Пламен Узунов, като изтъкна, че сигурно по-интересния въпрос е какво има в плика. „Нито вие, нито аз обаче знаем това. Не познавам този човек, с който се е срещал съветника на президента. Не мога да коментирам нито неговата репутация, нито предишната му дейност. Дали става дума за някаква информация, дали за предмети не мога да кажа“, заяви Стоилов.
Правителството трябва да следва основното мото – да се води от принципите на професионализъм, почтеност и прозрачност, добави той.
На въпроса дали очаква следващият парламент да смени главният прокурор и да се стигне до промяна във Висшия съдебен съвет служебният министър отговори, че това са чувствителни теми. „Има повече от година до изтичането на мандата на Висшия съдебен съвет. Това зависи от развитието на ситуацията в страната, от ефективността на работата на тези органи и от различните позиции, които имат политическите сили. Аз няма защо да правя прогнози. Това е тема, която трябва да се отправи към ръководствата на партиите, които ще бъдат представени в следващия парламент“, добави той.
„Не бива да си затваряме очите, че санкции по закона „Магнитски“ трябва да са съвместими с българския правен ред, защото не са автоматични и трябва да се прилага стриктно закона за мерките срещу изпирането на пари, да се приспособява, ако е необходимо, нашето законодателство“, коментира служебният министър.
Той разказа за срещата си с Лаура Кьовеши и съобщи, че от България има постъпили редица сигнали към Европейската прокуратура. Тепърва ще стават ясни тези, които заслужават по-голямо внимание, добави Стоилов.
„Това, което тя очаква, е да има сътрудничество както с Прокуратурата, така и с други органи в България, включително и с такива от системата на МВР. Според мен това е правилно, защото колкото е по-задълбочено е това сътрудничество, толкова по-добре”, изтъкна той.
„Посещението на европейския главен прокурор беше изцяло работно. Темите, които обсъдихме, не са обхващали въпроси извън проблематиката, засягаща нейната дейност. Най-важният резултат от тази визита беше, че ще стартира бързо попълването на останалите места - 6 от 10, на българските европрокурори", коментира министърът.
„Добре е, че се засегнаха и някои други теми, които се отнасят до правната система на България. Например за специализираното правосъдие, което става ясно, че е повече политически, отколкото юридически въпрос. Това е в компетенцията на българските власти", добави той.
По думите му констатация на Лаура Кьовеши е, че специализираното правосъдие е излишно и че дали ще го има, зависи повече от предложението на министъра на правосъдието, на правителството и на парламента.
"Тя изрично заяви, че се преследват определени престъпления. Няма списък от хора, които трябва да понесат отговорност, но трябва да се знае, че е необходимо да има проверки и разследване по високите етажи на властта и те трябва да приключват бързо и с ясен резултат", заяви Стоилов.
„Има необходимост да се обсъждат промените в съдебната карта на България. Това няма защо да се отрича. Тази тема придоби особена острота през последните седмици и затова реших да стана инициатор на дискусия, в която да бъдат поканени членове на Висшия съдебен съвет, на съдийските организации, адвокати, нотариуси, различни професионални организации и дори политици“, подчерта той.
"Това според мен е важно, защото въпросите са съществени и не може да бъдат оставени само на магистратите за решаване, тъй като имат социално-икономически, демографски, транспортни и др. измерения", коментира служебният министър.
„Големият проблем е предложението основният първоинстанционен да е не Районният съд, а да са окръжните съдилища. Това означава, че искове с материален интерес до 2000 лева ще могат се гледат на тези места, а за всички останали ще трябва да се прехвърлят към по-горната степен на съдебната система. Това отдалечава гражданите от правосъдието и ще доведе до оскъпяване“, добави той.
"Каквото и да реши ВСС, то ще има най-много характер на предложение, защото Законът за съдебната власт изисква тези неща да бъдат съгласувани най-малкото с министъра на правосъдието, което не ми е известно да е правено. Това налага и множество промени в процесуалните закони. Следователно този въпрос трябва да бъде решаван от следващия парламент", каза Стоилов.
Смятам, че не бива да бъде закрит нито един районен съд, докато не се извърви този път, добави той.