Свързан с климата ли ще е следващият локдаун
Възможно ли е следващият локдаун, ако има такъв, да е свързан с климатичните промени? Явно така смята един от служителите във СЗО – Мариана Мацукато, която е публикувала детайлен доклад, озаглавен „Как да избегнем климатичния локдаун“.
Тя е професор по икономика в Университетския колеж в Лондон и е председател на организация, наречена „Съвет за икономическото здраве за всички“. Докладът й е публикуван от неправителствена организация, свързвана както с Джордж Сорос, така и с Бил Гейтс.
Но какво се казва там?
„Докато COVID-19 се разпространяваше, държавите имплементираха локдауни, за да предотвратят здравна катастрофа. В близкото бъдеще светът може да има нужда от нов локдаун, но този път не заради вирус, а заради климатичните промени. За да избегнем такъв сценарий, трябва да преработим икономическите структури в света и да „правим капитализъм“ по друг начин“.
Това становище хитро вкарва идеята, че климатичния локдаун може да се окаже не само необходим, но и ефективен. Нито едно от двете не е доказано категорично, съдейки от опита, който света вече има заради пандемията.
По интересен начин авторката предполага и каузална връзка между климатичните проблеми и COVID-19, изтъквайки, че заболяването е „следствие на деградацията на околната среда“. И макар да няма научно сведение за това дали рязането на дървета е пасивна причина за избухването на пандемията в контекста на изтеклите имейли на д-р Фаучи в кореспонденция с лабораторията в Ухан, редица медии по света повтаряха мантрата в продължение на почти година.
Какво обаче, според авторката, е „климатичен локдаун“
Тя е категорична: „При такова затваряне правителствата ще ограничат частното използване на превозни средства, ще забранят употребата на месо и ще въведат екстремни мерки за енергоспестяване. Всичко това докато компаниите ще трябва да спрат да търсят и копаят за петрол“. По-конкретно от това няма да стане. Единствено може да се добави, че към „екстремните мерки“ вероятно ще бъде включена и пълна забрана на международни полети.
Г-жа Мацукато удобно дава и съвети за това как да се „предпазим“ от климатичния локдаун. Как да го избегнем. Този микс от дистопичен социален контрол, ограничения и политически задкулисни схеми, според нея, не само не е нужно да се въвежда, но има начин да се избегне.
„За да направим това, трябва да преосмислим икономическите си структури. Адресирайки тази тройна криза, ние се нуждаем от преориентиране на корпоративното управление, финанси, политика и енергийни системи към една зелена трансформация. Много повече е нужно да се постигне, докато достигнем до там. Искаме да трансформираме бъдещето на работата, на пътуването и на използването на енергийните ресурси“.
А ако това ви звучи прекалено подобно на приказките на тийнейджърката Грета, която отскоро пак е активна, в доклада на Мазукато има още интересни тълкувания на сегашната ситуация.
„Приближаваме се до превратна точка в климатичните промени, когато това да защитим бъдещето на цивилизацията си, ще наложи драматични интервенции. По един или друг начин радикалните промени са неизбежни. Нашата задача е да подсигурим, че ще постигнем целите, които искаме. Докато все още имаме избор“, пише пламенно тя.
Целият й текст всъщност не е аргумент за нещо, а ултиматум. „Очевидно е, че не искаме да ви затворим отново по домовете ви за неопределен срок, но мож еда се наложи. Ако не се вслушате в съветите ни“.
Ще има ли климатичен локдаун? Няма да е учудващо. С текста обаче се постига друго – представя се един плашещ хипотетичен свят, който тъне в заплахи за цивилизацията и единственият начин да не се стига до него е, да се рестартира светът.
Източник: OffGuardian.org, Превод: Георги РУСЧЕВ
А докладите и като цяло неадекватното поведение на СЗО по време на избухване на пандемията също не е за подминаване. Да не забравяме, че в началото отричаха да има пандемия, а според тях беше само епидемия...