Ето как могат да се предотвратят бедствията в Бургаска област
Със заповед на областния управител проф. Мария Нейкова се проведе работно заседание на Областния съвет по намаляване на риска от бедствия, на което участваха представители на общински администрации, институции, промишлени предприятия, агенции и служби, имащи отношение към действия при усложнена обстановка. Обсъдиха се мерки за подобряване съвместната работа на държавните институции и общините при кризисно положение.
Посочиха се слабите места, а именно подаваната по време на кризисна ситуация разнопосочна информация до областен управител от общинските щабове.
„За овладяването на кризисна ситуация е изключително важно да разполагаме с навременна и точна информация, което е задължително условие за добрата координация и взаимодействие при съвместната ни работа“ – каза по време на заседанието областният управител проф. Нейкова. Община Бургас сподели своя опит, като препоръча като работеща мярка, всяка община да организира изнесено работно място на тел. 112 по общинските центрове.
Осигуряване безопасната експлоатация на язовири и други водоеми беше една от основните теми на заседанието. Стана ясно, че 101 са язовирите в бургаска област, които са обявени като потенциално опасни. На 50 от тях вече е извършена проверка, а през месец октомври на останалите. Представителят на община Бургас информира, че има създадена мониторингова система, която следи преливника, нивото на водата и състоянието на язовирите. Заяви се готовност да бъдат включени към тази мониторингова система и останалите общини абсолютно безвъзмездно, но за целта трябва да организират поставянето на контролна апаратура на потенциално опасните язовири по общини.
Тази мониторингова система дава възможност за ранно оповестяване при кризисна ситуация.
За обезпечаването на безопасен туристически летен сезон ще бъдат командировани близо 500 полицаи, като през месеците юли и август комисар Васил Василев – директор на РД ПБЗН, допълни, че на територията на община Несебър ще бъде осигурен втори екип за дежурство. Туристическите обекти, намиращи се на територията на община Бургас, са обезпечени с необходимите предпазни средства и дезинфектанти срещу Ковид 19. Останалите общини също заявиха своята готовност и подчертаха добрата организация и взаимодействие между отделните служби в тази посока. Д-р Георги Паздеров, директор на РЗИ, обяви, че към настоящия момент 72 легла са определени за ковид болни, като 6 от тях за интензивно лечение. До края на седмицата ще бъдат нулирани ковид леглата в болницата в к-с „Меден рудник“ и ще останат само в УМБАЛ – Бургас и в Белодробната болница. Освен това той препоръча да се актуализира списъкът с телефонните номера с имащите отношение към овладяването на кризисните ситуации.
Взети са всички мерки от страна на ръководствата на учебните заведения за нормалното приключване на учебната година и готовността на учениците и преподавателите за спазване на правилата за безопасното движение по пътищата през летния сезон. Директорът на Регионалното управление по образование Виолета Илиева посочи, че 2500 са учителите, които са се ваксинирали в област Бургас, което обезпечава нормалното протичане на присъствената форма за обучение, както и опазване на здравето както на учениците, така и на учителските колективи и администрация. Създадени са маршрутни карти на всеки ученик, която посочва най-краткия път от дома до учебното заведение. 695 са учителите, които са придобили допълнителна квалификация по безопасност на движението.
Особено внимание се обърна на доброволческите отряди. От общините Бургас, Малко Търново, Поморие и БЧК заявиха, че за доброволците имат осигурени защитни облекла за различни кризисни ситуации, обучения и че винаги са разчитали на тях при необходимост.
От ЦСМП и представители на медицинските заведения в областта заявиха, че е създадена стройна организация имат готовност да обслужват при необходимост. Д-р Асен Кърджиев, директор на ЦСМП, обяви, че 85% е обновеният автопарк на Центъра, линейките са с модерно медицинско обслужване и допълни, че до края на месеца очаква още 3 линейки и така ще се постигне 100% обновяване на автопарка. Проблемът, който той изтъкна е, че липсват медицински кадри.
„Продължава се с изкърпването на пътни артерии, както и работа по проекти, обхващащи разкриването на основни пътища и обходи, рехабилитация на съществуващи, подмяна на пътни знаци, освежаване на пътната маркировка и поставяне на такава, където липсва“, съобщи инж. Митко Порязов, директор на ОПУ.
Всички присъстващи се обединиха, че ще продължат да работят заедно в интерес на населението в случай на възникнали кризисни ситуации, за които бургаска област има богата история – наводнения, атентат, пожари, в които бяха загубени човешки животи.