Президентът Радев за думите на Карадайъ в Турция: "Да преосмисли понятието Родина"!
„Лидерът на ДПС трябва да преосмисли понятието "Родина" и в какъв контекст го употребява". Така президентът Румен Радев отговори на репортерски въпроси как оценява визитата на председателя на ДПС Мустафа Карадайъ в Турция и дали е знаел за нея.
Както е известно, Карадайъ заедно със заместниците си Илхан Кючук и Ахмед Ахмедов бяха на посещение в Турция дни преди старта на предизборната си кампания. Там те бяха знаково посрещнати на най-високо ниво – от президента Реджеп Ердоган, външния министър, председателя на турското народно събрание, лидерите на всички парламентарни партии и от валията на Одрин Екрем Джаналар.
От публикуваните снимки се видя, че на срещата с Ердоган българското знаме липсва, а от двете страни – и българската, и турската – се вижда само турското знаме. Това предизвика справедливо негодувание, тъй като Карадайъ и заместниците му са български граждани, депутати в български парламент и ядат български хляб.
Как са се подмазвали тримата пред турските си домакини стана ясно от публикации на Анадолската агенция, която цитира думите на Карадайъ пред председателя на Великото национално събрание на Турция Мустафа Шентоп. „Тази земя /б.р. България/ е нашата земя. Ние не сме имигранти там. Турция е нашата родина. Останахме там след Османската империя. Нашата борба е да защитим турската си идентичност. Да защитим нашия език, религия и обичаи. Истински", казва лидерът на ДПС, сякаш някой в България оспорва тези права на българските турци.
Напротив – България им разреши да направят партия на етническа основа и да я превърнат в политически брокер, заобиколен от обръчи от фирми, които десетки години обогатяват елита на ДПС, почетният им председател се шири като крез в огромни сараи на брега на морето, а обикновените български турци живеят скромно.
Президентът Радев призова Карадайъ "да си припомни клетвата, която е положил пред българското Народно събрание", а също така и какво пише в Конституцията, че не може да има партии на етническа и верска основа. "Имаме една от най-демократичните конституции, която гарантира равни права и не разделя по етнос, следва и политическите партии да не го правят", смята държавният глава.
Той определи Турция като "добър съсед, важен партньор и съюзник, но тези отношения трябва да се крепят на равнопоставеност, уважение и ненамеса във вътрешните дела".
До комунистическия преврат на 9-ти септември, в България не е имало етническа партия. Дотогава българските турци са гласували за предпочитаната от тях партия, както всички останали граждани на страната.
Щом казваш, че е такъв вярваме ти .....
Това са твои думи все пак.
Още като си отвори устата си проличава, че е гаджал.