Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg
Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!
Съвет от експерта: Как да почистя маратонките и обувките си?
Знаете ли, че от 2020 година можете да почистите своите обувки професионално в Ателиетата за химическо чистене Белина Еко?
Маратонките и кецовете винаги са били актуални, но през последните години спортните обувки чупят всички рекорди по популярност. Носят ги не само спортуващите хора с активен начин на живот. Дамите все по-често съчетават пола или рокля с кецове, костюм със спортни обувки или официален тоалет с маратонки. Кавалерите пък носят както панталони, така и костюми с кецове.
Обикновено грижите за обувките се полагат най-вече отвън, тъй като тази част от тях има досег със замърсяванията от околната среда. В същото време обаче чорапът е този, който води до трайно замърсяване отвътре. Най-голямо притеснение представляват висококачествените обувки. Предвид тяхната стойност, обикновено планираме да ги носим няколко сезона. Ако искате да запазите своите маратонки като нови, трябва да полагате постоянни грижи за тях. А това означава редовно почистване както отвътре, така и отвън.
Най-добрият начин да се справите сами със задачата е да ги миете периодично на ръка или в перална машина. Почиствайте обувките си поне веднъж месечно в домашни условия. Препоръчително е на няколко месеца да използвате и услуга за професионално изпиране.
Имайте предвид, че не всички обувки и маратонки могат да издържат на контакт с вода. При някои модели това може да доведе до изсушаване и напукване на кожата, оцветяване или трансфериране на цветове. За да запазите любимия чифт удобни обувки, най-добре е да се възползвате от съветите на професионалистите.
Кои обувки и маратонки не могат да се перат в машина?
• Веднага трябва да се отбележи, че естествената кожа, велурът и набукът се повреждат при машинно пране. При подобно третиране, те обикновено губят еластичността си и се деформират.
• Рисковано е и да перете обувки, изработени от комбинация от няколко вида плат или кожа. Ако тъканите са в контрастни цветове, трябва да се направи тест за задържане на багрилото, за да се избегне оцветяване.
• Всяка украса по вашата обувка или маратонка под формата на рисунка, пайети, кристали, кожени вложки или копчета, е друга причина да се откажете от прането в машина. Така със сигурност ще загубите декорацията и красотата на изделието.
• За да бъде безопасно прането в пералня, маратонките трябва да бъдат зашити, а не залепени. Нито едно лепило не издържа на излагане на вода, особено по време на изплакване. В този ред на мисли, препоръчително е да купувате шити обувки и маратонки, ако желаете да ги носите по-дълго време.
Пазете етикета!
От изключителна важност е да пазите етикетите на своите дрехи, аксесоари, обувки и маратонки. Не ги изхвърляйте веднага след покупката. Върху тях стандартно са изобразени упътванията на производителя за грижите, които материалите изискват. Най-често информацията е поднесена под формата на символи и знаци. Зачеркната купа на етикета, например, показва, че измиването, т.е. третирането с вода, е напълно забранено.