Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Топлофикациите в България: Въглеродните емисии стават непосилни за плащане

Преди дни в Комисията за енергийно и водно регулиране бе проведено открито заседание за цените на топлоенергията
Ключови думи: КЕВР, топлинна енергия, цена на парното, въглеродни емисии

Никой българин не иска да плаща по-високи цени за парно, обаче малко хора се замислят върху методологията на ценообразуването на топлинната енергия и защо всъщност нейната цена най-вероятно ще започне да поскъпва. Главата  причинита е резкият скок на стойността на закупуваните от дружествата въглеродни емисии.

Преди дни в Комисията за енергийно и водно регулиране бе проведено открито заседание за цените на топлоенергията за следващия регулаторен период. По време на заседанието регулаторният орган изслуша представители на всички топлофикации в страната ни.

Всички топлофикации бяха напълно единодушни, че заложената от КЕВР цена на въглеродните емисии при ценообразуването на топлинната енергия е прекалено ниска. КЕВР залага цена за тон въглеродни емисии от 47 евро, при положение, че към момента  цената на борсата за тон въглеродни емисии  варира около 50 евро. Това води до нереално ниска цена на топлинната енергия, което застрашава производството.

„В момента квотите въглеродни емисии се търгуват в диапазона между 51 евро и 53 евро за тон. Всички световни прогнози сочат за продължение на поскъпването и достигане до нови рекордни стойности. Няма съмнение, че цените ще вървят нагоре през настоящото десетилетие.“ каза експертът инж. Кремен Георгиев.

Всички експерти са единодушни, че прогнозата за цена от 47 евро за тон е силно занижена и според думите им това ще повлияе негативно върху финансовото състояние на компаниите през следващия регулаторен период. Всички топлофикации са длъжни да предприемат промени в горивния си микс, чиято реализация струва милиони, за да изпълнят изискванията на Европа за „позеленяване“ на производството на енергия. По думите им едновременната нужда от големи инвестиции за реализиране на зелени политики и нарастващата непрекъснато цена на въглеродните емисии правят производството на енергия от топлофикация все по-нерентабилно и съществува риск поддържането на предприятията скоро да стане напълно невъзможно.

Окончателните цени на топлинната енергия за сектор „Топлофикации“ за следващия регулаторен период от юни 2021 година до юни 2022 година ще бъдат утвърдени от КЕВР на закрито заседание, което ще се проведе на 1 юли.

Полицията в Бургаско закопча двама братя Апашите са на възраст 19 и 34 години Откриха мъртъв работник в Пловдивско Подозира се убийство
Две земетресения в страната Край Петрич Какво време ни очаква? Облачно почти в цялата страна
Наградиха Боряна Миткова и Златка Райкова Присъстваха куп знаменити имена от шоубизнеса Потъна в скръб Майкъл Дъглас бе добър приятел с Вал Килмър
Получи голямо признание Невяна Владинова с успехи и като съдийка Тази новина сигурно ще зарадва Тръмп 155 000 работни места повече в САЩ
Много е щастлива Лорънс с второ дете Биячът на метеоролозите ги карал да си почистят кръвта Румяна и Георги Златанови благодарят на Бог, че са живи след нападението
Бе на косъм от смъртта Скалата можеше да загине Избухна скандал с него Ван Дам е на 64, може да влезе в затвора