Едва 1% от българите имали възможност да работят от вкъщи по време на пандемията
България е страната, където независимо от пандемията през 2020 г., най-малко хора са имали възможност да работят дистанционно, сочат данни на statista.com. Едва 1.2% от всички заети у нас са имали и продължават да имат опцията да работят от вкъщи, което означава, че тук тази идея е на практика непозната.
Сравнено с западните страни на Стария континент, по този показател страната ни е на последно място. Така например в Ирландия всеки пети е работил от дома си, във Финландия всеки четвърти. Други примери по този показател са Франция (15.7%), Белгия (17.2%), Холандия (17.8%), Дания (17%), Германия (14.8%), Австрия (18.1%). Интересен пример е Швеция, където мерки срещу коронавируса на практика нямаше. Там от вкъщи са работили едва 7.3% от хората.
Информацията, която е събрана до момента за работата от вкъщи, показва, че тя има плюсове не само за служителите, но и за работодателите. Така например тя води до подобряване в баланса между работа и живот, по-малко стрес от пътуване, независимост, спестявания , намаляване на вредните емисии, както и повишена продуктивност и резултати на работниците.
Всъщност данните за България са още по-неочаквани предвид разпределение на заетостта по сектори. Статистиката сочи, че за 2020 г. 63.65% от всички работници са били в сектора на услугите, а той остана най-гъвкав по отношение на работното място. Така например почти 90% от всички технологични фирми, разработващи или поддържащи софтуер, изпратиха служителите си да работят от вкъщи, а някои дори разработиха специализирани платформи, които да осигурят максимална безопасност при използване на интернет.
Едва 6.26% от всички заети у нас са в агрикултурния сектор – показател, който спада плавно но сигурно от поне 2010 г. насам. За 10-годишния период близо 0.6% от работещите в него са се преквалифицирали към друг. В същото време 30.9% от заетите у нас работят в индустрията.