Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Как се изтри паметта за загиналите бургаски деца в авиокатастрофата през 1978 г.

Безпаметни гробища: алеята на загиналите 15-годишни спортистчета е скрита зад непроходими храсти, а площадката пред нея е раздробена на нови гробищни парцели
Ключови думи: загинали бургаски деца, авикатастрофа 1978, бургас, флагман

Забравени, дълбоко скрити зад нови мраморни гробове. Така нещастно изглеждат днес местата, където са оформени надгробните плочи на няколкото бургаски спортистчета, загинали на по 15 години в самолетната катастрофа край врачанското село Тлачене на 16 март 1978 г. Някой помни ли кои са те? И някога някой запита ли се какво е имало в ковчезите, зарити под тези паметници? Шумата е покрила всичко – и снимките, и имената им, и епитафиите, самите паметни плочи. Два от гробовете са така обрасли, че отдалеч въобще не се виждат.

Някога градската управа, която е поела всички разходи за погребенията им, ги е положила в обща редица на централната алея в бургаските гробища. По замисъл отпред е оставено достатъчно свободно пространство, оформено стъпаловидно, за да се виждат отдалеч и паметта за децата спортисти, тръгнали да прославят страната ни, да остане напред в годините. И днес все още личат остатъците от някога наредените наоколо плочки. 

След края на комунизма, площадката пред последните домове на загиналите деца е премахната и мястото е надробено за нови парцели.  Този процес на „презастрояване“ продължава  и в момента, като сега се запълват и последните пешеходни алеи между изградените някога парцели в рамките на целия парк. 

Само някой изключително запознат с историята на спорта в Бургас може би знае, че това е гробът на учителя и треньор по лека атлетика Васил Карамелски и дъщеричката му, която той е тренирал в същия спорт, Антоанета – и двамата загинали в трагедията.

Преди две години ръководството на гробищата постави информационни насочващи табели към паметниците на поетесата Петя Дубарова и Александър Георгиев Коджакафалията – най-големият дарители на града, но не и към тези на някогашната гордост на бургаското спортно училище и надежда за бъдещи успехи на самата България.

Не само огромните бодливи храсти са скрили имената им. Те на са изписани в страницата за трагедията в Уикипедия. Няма ги споменати в нито един от десетките журналистически материали, телевизионни репортажи и разследвания на инцидента, които се появяват през годините. Памет за тях няма и интернет – понеже никога никой не ги е написал. Когато се говори за катастрофата, неизменно се посочва единствено, че на борда е бил женският ни отбор по художествена гимнастика със своята треньорка Жулиета Шишманова. Но не и че там са били футболистите от българския юношески отбор по футбол, както и състезатели по лека атлетика, сред които са основната част от загиналите бургазлийчета. Те не са споменати и върху мраморния паметник на мястото на катастрофата, самият той в момента обрасъл в бурени и напълно недостъпен, защото дотам вече не водят нито път, нито проходима пътека. На фона на постоянните дебати, подклаждани от либералите в „Демократична България“, за съдбата на съветските паметници, съдбата на много от българските изглежда печална.

Това е гробът на лекоатлета Иван Иванов, 15 годишен. По случайност името и снимката му все още се виждат.

Катастрофата, която е и най-голямата в историята на българската авиация, се случва при странни обстоятелства, които така и не са изяснени до днес. Самолетът „Ту-134“, който 10 минути преди това е излетял от София за спортна надпревара в Полша, задира странично земята и се разбива по гръб, без да има обясними причини. Преди това машината е направила необичаен завой на 180 градуса и е започнала спускането си, като е оставила впечатление у селяните, живеещи наблизо, че смята да каца на военното летище във Враца. Загиват всички 73 души на борда. Преди удара самолетът е летял със 800 км/ч, с почти пълни резервоари - 11 тона реактивно гориво. Разследването не стига до никакви изводи, защото и черните кутии са били разрушени. В първите години на демокрацията близките на загиналите се опитваха да възобновят делото по случая. Но не получиха отговор от прокуратурата.

Гробът на друг млад лекоатлет – 15-годишният Гани Хитров. До него е положена и майка му Ваня

Бързината, с която е забравен случаят и проведеното повърхностно разследване неизменно пораждат десетки версии, някои от които ирационални. Те са подхранвани и от типичната за комунистическите държави тайнственост, в която се държат всички нелицеприятни инциденти на тяхна територия. Полските медии пишат, че една от версиите е за сблъсък на „Ту-134“ с „МиГ-21“ на българските ВВС, който е извършвал боен полет. Друга версия предполага, че самолетът е свален по погрешка от българската зенитна отбрана. Тези твърдения се дължат на факта, пишат полските журналисти, че в района е имало тайна военна база на Варшавския договор.

Паметникът край Тлачене от времената, когато до него все още можеше да се стига. Днес и той е потънал в бурени и драки

Летецът Николай Панайотов, който е сред първите, повикани да помагат, разказва в стар телевизионен репортаж, че всичко е било събрано само в един кратер от около 70 метра „с прилична дълбочина“. „Много рядко се случва остатъците от самолетна катастрофа да не са разхвърляни в огромен периметър“, обяснява той. „В този кратер е цялата тайна на катастрофата. А вътре нямаше почти никакви останки“, казва Панайотов. Той и останалите мъже признават, че са пълнили ковчезите не с реалните останки, защото такива просто не са намерени. Спазвали са само правилото вътре да има толкова килограма различни вещества, колкото реално е тежал загиналия.

 Много полски спортисти от националния им отбор по колоездене, както и министърът на културата и изкуствата на Полша Януш Вилхелми – известен литературен крити и ръководител на Комитета по кинематография, също намират смъртта си в този самолет. На тях е посветена паметна плоча, поставена през 2016 година върху сградата на спортната зала „Арена Прушков“ в едноименния полски град Прушков

„Единствената видима останка бе ръка в ръкав на кожено яке, което я е спасило от огъня. Имаше милиарди късчета, но не и кости. Смъртните актове издадохме по списъчния състав, защото нямаше по какво друго“, припомня в друг стар репортаж съдебният медик, пратен на място, Йордан Калчев.
 

17
Коментара по темата
17.
Това беше
28.05.2021 21:21:37
най-черната дата от историята на Спортно училище "Юрий Гагарин". Загинаха деца от набор 62 и 63 г. Бяха страхотни атлети, бегачи на средни и дълги дистанции.
Жалко! Останаха завинаги на 15 и 16 години!
Беше изключително тежко за всички нас да свикнем, че тях ги няма. Почивайте в мир приятели! Не сте забравени!
16.
Де са имената в статията
28.05.2021 13:25:14
Сред много сълзи, че имената на 15-те спортисти ги нямало написани в Уикипедията и на паметника на катастрофата някой успя ли да открие имената на 15-те в тази сълзлива статия?!? Няма да питам за някакви кратки сведения за постиженията на въпросния спортист.
15.
до Боряна
27.05.2021 17:03:11
Прави ти впечатление почистени от храсталаци райони на гробищата, защото някой от близките се е погрижил лично или е платил на някого да почисти. Ако очакваш работници от гробщният парк да свършат това има да чакаш до второ пришествие.
14.
Опитват се, ама са зелени
27.05.2021 17:01:22
Няма как да блокират целият нет. VPN-а работи, за шок и ужас на изтривалките
13.
Do 6.
27.05.2021 14:03:03
И вие ли сте със забрана за коментиране? Аз също. Те така се прави. По беларуски.
12.
Боряна Димитрова
27.05.2021 13:58:33
Адмирации към статията на Божидар Божков! Трябва да се напомня за тези хора, прославяли страната ни в някакъв период от време! А не да се забравят завиниги с обяснение, че нямат близки да поддържат гробовете... Затова има работници в гробищния парк, които могат да сторят и това. /Между другото- прави впечатление на доста почистени от храсталаци райони на гробищата./
11.
baihui
27.05.2021 11:46:07
Повечето майки , бащи и роднини на тези нещастни деца вече са в небитието! Кой да се погрижи за гробовете им ?!
10.
божков
27.05.2021 08:26:28
изключително хаотично написана статия, едва я дочетах.
9.
Burgas
26.05.2021 22:55:08
Това е противно.
Да използват паметта на загинали спортисти, за да направят политическа аналогия с Демократична България и съветските паметници.
Цинизъм от най висша класа.
Мутри в журналистиката.
8.
Гражданин
26.05.2021 22:52:53
Ей, много обичате гробища. Вие господин Божков защо не се запретнахте да почистите гробните места. Парка е пълен със заслужили хора оставили следа в този град. Да се пише е лесно.
7.
набор 65 СПОРТНО УЧИЛИЩЕ
26.05.2021 22:50:42
ПОМНЯ ОПЕЛОТО БЕШЕ В СПОРНА ЗАЛА ИЗГРЕВ ПРАЗНИ КОВЧЕЗИ СЪС СНИМКИ НА ТЯХ, ТЕ БЯХА ОТ ПЪРВИЯ ИЛИ ВТОРИЯ ВИПУСК НА СПОРТНОТО, КОГА МИНА ТОВА ВРЕМЕ.....
6.
Разсмя ме :-)
26.05.2021 22:45:46
"Опцията за коментиране, от Вашият IP адрес е преустановена!"

Че и се сърдим? хахаха
5.
*********
26.05.2021 22:22:43
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
4.
цели
26.05.2021 21:45:14
ебииим майката преди 100 години айй стига еее
3.
има далавери в гробищата
26.05.2021 20:41:18
защо в пътеките между парцелите се появиха нови гробове
2.
До 1
26.05.2021 20:19:56
Аплодисменти
1.
Не ставаш за журналист, честно
26.05.2021 20:07:59
Пич, много си малък и на шумка пикаеш още. Разходи се из гробищата и ще видиш, че има много гробове в това състояние, защото няма грижи за тях, а и гробищата почти се изчерпаха като капацитет. Вместо да пишеш на кой гроба му не се вижда, ти предлагам да се разходиш и да видиш колко много деца от 1 ден до 1 годинка има погребани и гробовете им са като празно място, защото така са оставени. Предлагам ти да направиш статия, какви суми се събират, за да може да се направи погребение и как насреща няма никой... Нито инфраструктурата е оправена, нито има някаква поддръжка. Пиши също и за мутренските фирми, които печелят десетки милиони на година. Пиши и за онази санитарка с трупната линейка, която работи в 3 погребални агенции едновременно и която идва да звъни на вратата ти, когато почине близък, преди да е дошъл още личният лекар на починалия. Ей такива неща пиши, а другото е... това е живота
  Добави Коментар
Не правете секс на дивана, защото... Лекар предупреди за сериозни рискове Пазете се от токсични приятели, които могат да съсипят връзката ви Неподходящи изказвания за връзката или партньора ви е първият червен флаг
4-те зодии, които имат ангелски души Ето кои са те  Тези вкусни лодки с месо ще ви станат любимо ястие Всеки знае рецептата
Банята изглежда мръсна и небрежна: премахнете тези неща от нея Вижте кои са те и подрете банята си  Иска да се върне при бившия си Русата Златка опитвала да затопли отношенията си с Благо Джизъса
Вместо 13 заплата у нас много работодатели са раздали за празниците бонуси, тематични подаръци и коледни партита Финaнсoвите кoледни бoнуси сa в гoлям диaпaзoн в зaвисимoст oт зaемaнaтa длъжнoст и видa нa кoмпaниятa - от 200 до 750 лв.  Смесете кисело мляко, брашно и захар на равни части и направете тази сочна торта с неустоим крем Вкусът е впечатляващ, презентацията - още повече
Методът 3-6-9 издава има и бъдеще връзката ви Три стъпки тестват колко здрави са любовните ви отношения... Закупуването на жилище става все по-трудно с тези промени в закона Строителите ще калкулират в цената на имота новия данък, обясни адвокат
Хвали се, че навремето е скъсвал Преслава от се*с Петя, както е истинско й име,  първо бе танцьорка във видеоклиповете на Милко Калайджиев, а след това той я превърна в Преслава, която познаваме днес  Започна скоростен ремонт на ГКПП "Кулата" заради Шенген Целта е с разширение да се направят по две пътни ленти във всяка посока преди пункта