Полезни идеи за диети, с които да разнообразите вашия хранителен режим
Има много неща, които са временни и бързо омръзват. Едно от тях е постоянната консумация на едни и същи храни. Колкото и да ги харесваме, идва момент, в който желанието да ги ядем изчезва.
Поради не една и две причини е хубаво да разнообразяваме хранителния си режим. Основната е, за да успяваме да си набавим всички необходими за организма си вещества. По този начин здравето ни ще е в добро състояние. Друга немаловажна причина е, че е добре да разнообразяваме ежедневието си и да му се наслаждаваме като опитваме нови и различни храни.
Натовареното ежедневие и недостатъчните познания в кухнята са пречка да разнообразяваме храненията си. Не е добре и да залагаме изцяло да закупените храни, не сме сигурни нито за произхода им, нито за точния им начин на приготвяне. Те са сравнително скъпо удоволствие, което по никакъв начин не може да измести домашно приготвените ястия.
Оказва се, че с помощта на повече идеи и продукти може да разнообразим достатъчно режима си и той да бъде както вкусен, така и здравословен. Не са нужни много усилия и време, а само желание и воля.
Има всякакви диети, които предлагат лесен вариант – консумация на едни и същи храни, приготвени по еднакъв начин в малки количества. Съветваме ви да отделите повече време на храната, която консумирате, защото ние сме това, което ядем.
Когато се колебаете към какво да се насочите започнете от там, че добрата диета е именно тази, която насърчава добро и оптимално здраве. Тя трябва да включва всички групи храни – протеини, въглехидрати, мазнини, фибри, витамин и минерали, вижте повече идеи за диети.
Насочете се към всякакви храни, които включват:
- Чисти меса (за предпочитане да са без кожа и с премахнати мазнини). Те са едни от най-добрите и основни източници на протеин.
- Риба (сьомга, пъстърва, херинга и други). Те са източници на полезни вещества като протеин, ненаситени и омега 3 мазнини.
- Зеленчуци – с тях лесно можете да си набавите така важните фибри, витамини и минерали. Не случайно се говори често за консумацията на свежи или леко преработени зеленчуци.
- Пълнозърнести храни (такива са овесените ядки, кафявият или дивият ориз, както и киноата). С тях си набавяме комплексни въглехидрати, също така и витамини и минерали.
- Сурови ядки и семена (полезните бадеми, лешници,слънчоглед, елда) – източници на полезни мазнини.
- Растителен протеин (боб, леща) –страхотни източници на фибри и протеин. Изключително засищащи и вкусни храни.
- Плодове – витамини, фибри и минерали.
- Млечни продукти в малки, но достатъчни количества. Те са източници на вещества като витамини, минерали, протеин, въглехидрати и мазнини.
Има много храни, които са лесни за приготвяне и са съставени от различни комбинации на по-горе изброените предложения. Фокусирайте се върху храни, които са печени или варени. Консумирайте пържено в минимални количества като вид разнообразие. Сладкото също е важна част от тази тема. Избягвайте го, но усетите ли нужда си позволявайте в малки количества. Не е полезно да отписваме напълно храни, а да ги приемаме в количества, които няма да ни навредят.
Когато изготвяте режима си, помислете и за времето, в което ще се храните. Една диета може да е страхотна, но да не ви се отразява добре, защото се храните разпокъсано и в различни часове. Преценете и определете точни часове, в които ще закусвате, обядвате и вечеряте. Така организмът ви ще се настрои и през останалото време ще функционирате нормално без да мислите за храна.