„Демократична България“ със sans changement стратегия за вота на 11 юли
Така наречените протестни партии бяха сензацията на парламентарните избори на 4 април. „Има такъв народ“ (ИТН), „Демократична България“ (ДБ) и „Изправи се! Мутри вън!“ (ИМВ) спечелиха общо 92 депутатски мандата и в пакет бяха най-голямата политическа сила в 45-ото Народно събрание - при всичката условност на опаковането им в едно цяло.
Формациите на Слави Трифонов, Христо Иванов и Мая Манолова обаче не пожелаха/не успяха да съставят правителство. Затова отиваме на нови парламентарни избори.
Да очакваме ли съществени промени във форматите им на явяване и в листите? „Има такъв народ“ си остава затворена партия, в която трудно се разбира какво се случва. ИМВ пък може да се разпадне скоропостижно, ако се имат предвид преговорите на Татяна Дончева с БСП.
Устойчиво обаче изглежда положението при „Демократична България“, показа проучване на „Флагман“.
Трите партии от коалицията - „ДА България“, ДСБ и „Зелено движение“, са постигнали джентълменско споразумение да не правят сериозни промени в листите.
Защо да променяме нещо, което е дало добър резултат, коментира пред „Флагман“ източник от ДБ, която спечели 27 депутатски мандата в 45-ото НС.
От формацията, изглежда, считат, че вотът за тях трудно може да бъде осезаемо по-добър, поне на този етап и при краткото време между 4 април и 11 юли, за когато са насрочени предсрочните избори.
Преговорите при реденето на листите в коалиции по правило е труден процес, свързан с множество конфликтни ситуации поне на два пласта – първо, за квотите между партиите, и после, между съпартийците.
В 45-ото НС трите формации от ДБ получиха и справедливо и балансирано представителство. „ДА България“ на Христо Иванов взе най-много депутатски места – 13, ДСБ бе с 10, а най-малкият партньор - „Зелено движение“, бе с 4.
Затова и е решено при квотите за предстоящите избори да не се правят промени.
Възможни са обаче пренареждания на кандидати в самите партии, а и вкарване на нови имена. Така, например, в листите се очаква този път да попадне бившият съдия и експредседател на Софийския районен съд Методи Лалов. В момента той е общински съветник от ДБ в столицата.
Преди дни Лалов обяви във „Фейсбук“ намеренията си да се кандидатира за депутат. Той е представител на „ДА България“. От партията на Христо Иванов вероятно са преценили, че устатият бивш магистрат ще им бъде полезен в битката за по-справедлива правосъдна система в 46-ото НС.
„Ще се кандидатирам за депутат, защото в Парламента мога да работя реално за така необходимите съдебна реформа и цялостна обществено-политическа промяна“, аргументира се самият Методи Лалов.
И добавя: „Надявам се депутатските листи на "Демократична България" да бъдат определени след електронни вътрешни избори. Това ще бъде възможно най-демократичният начин на определяне на политическите представители на гражданите, който съответства на устава на Да, България!, в която членувам, и на ценностите, от които се води демократичната общност.”
Това, разбира се, едва ли ще се случи. Което обаче показва за пореден път своенравния характер на бившия съдия, който може да се окаже опасно шило за самата „Демократична България“. Лалов е конфликтна личност и като че ли трудно се съобразява с политическите реалности.
Специално за Бургас пък логично изглежда първият в листата Ивайло Мирчев и вторият Димитър Найденов да си разменят местата. Найденов вече е достатъчно разпознаваемо лице, изяви се донякъде и в 45-ото Народно събрание.
Мирчев е национална фигура, но като че ли не показа особена ангажираност към Бургас като кандидат-депутат. Двамата са представители на „ДА България“ и могат да направят рокада. Мирчев пак се очаква да е и в една от столичните листи, откъдето може да стане депутат. София е бастионът на „Демократична България“. От формацията обаче имат надежда, че този път ще вкарат двама представители от Бургас.
Наскоро национално социологическо проучване показа, че ДБ бележи лек ръст в доверието и надскача ДПС. Формацията ще разчита на вълната срещу ГЕРБ и на инерцията от предните избори. От тази вълна приоритетно се очаква да се облагодетелства най-мощната протестна формация – ИТН на Слави Трифонов. Вторичен ефект обаче следва да има и за ДБ. Затова и там стратегията за предстоящия предсрочен вот ще е sans changement (без промяна).
В ДБ поне видими конфликтни ситуации засега няма. Така че няма нужда от излишни движения.
Ако един кандидат депутат се ангажира да направи 10 полезни неща за града ни, трябва ли непременно да го определим дали е "ляв" или "десен"?
Още повече , че по развития свят лявото и дясното често започват да се "размиват" и да се сливат в действията на управляващите! Забогатяването на средната класа неизбежно води до това!
Даден ли е мандат за съставяне на Правителство на демократите, или правостоящите, та да твърдиш, че не са "пожелали"? Това е фалш, журналисте!