Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Кметът на Чикаго отказа да дава интервюта на бели журналисти

Ключови думи: кмет, чикаго, лори лайтфут, отказва да дава интервюта, бели журналисти

Началото на втората половина от управлението на Лори Лайтфут - цветнокожата гей-кметица на Чикаго, ще бъде белязано от расистки скандал, който тя самата предизвиква. С една публикация в Twitter тя провокира широк отзвук в американските медии, а решението ѝ за белите журналисти срещна множество критики.

На прага на втората годишнина от встъпването в длъжност - достигайки половината от първия си мандат, кметицата на Чикаго обявява, че ще даде индивидуални интервюта за отбелязването на случая, но при едно условие - разговорите ще се провеждат само с цветнокожи журналисти. Това съобщава местната медия NBC 5 Chicago, цитирани от dir.bg.

"Започвам да разбивам статуквото, което се провали толкова много. Това не е само в кметството", туитва Лайтфут.

"Срамно е, че през 2021 г. пресслужбата на кметството е преобладаващо бяла в град, където повече от половината жители се идентифицират като чернокожи, латиноамериканци или индианци", отбелязва кметицата и добавя:

"Разнообразието и приобщаването са наложителни във всички институции, включително в медиите. За да напреднем, трябва да се променим. Точно поради тази причина аз умишлено приоритизирам заявките за медии от репортерите по случай двегодишнината от встъпването ми в длъжност като кмет на този велик град."

Лайтфут нарича расовия състав на пресцентъра на кметството "дисбаланс, който трябва да се промени", а за местните медии в Чикаго отбелязва, че "трябва да отразяват множеството култури, които го съставят".

Докато някои в социалните мрежи отговорят на туитовете на кметицата, определяйки този неин ход като "справедливост" и стъпка напред, други критикуват решението ѝ.

Репортерът на Chicago Tribune Грегъри Прат е сред несъгласните с действията на Лайтфут.

"Аз съм латино репортер и моето запитване за интервю беше удовлетворено", пише Прат в Twitter. "Помолих обаче кметството да отмени забраната за бели журналисти и когато оттам отказаха, аз с уважение отмених моето интервю. Политиците не могат да избират кой да ги отразява", категорично заявя репортерът.

И той не е единственият, разкритикувал решението ѝ. Вълна от публикации в социалната мрежа се появява, а коментарите започват да "валят" един след друг.

Затова Лайтфут решава да отговори и да защити своето противоречиво съобщение да дава само индивидуални интервюта на цветни журналисти.

В писмо от две страници до медиите първата чернокожа и първата октрита гей-кметица в историята на Чикаго похвали собствените си избори през 2019 г. за "счупването на бариери" и "стреля" срещу медийните организации в града, заради "неадекватното справяне с "институционализирания расизъм" в техните редици", пише Fox News.

Решението ѝ временно да говори само с цветнокожи репортери било част от нейната житейска битка за разнообразие и приобщаване.

"Откакто бях избрана, страната ни се сблъска с исторически разчети около системния расизъм", пише Лайтфут в имейла, като прави препратка към обновеното движение за расова справедливост, провокирано от убийството на Джордж Флойд в Минеаполис през май миналата година.

Лайтфут добавя, че откакто е започнала кампанията си за кмет, тя е "поразена" от "непреодолимата белота и мъжественост на медиите в Чикаго, редакционните съвети, политическата преса и конкретно пресата на кметството".

"Изпращам ви предизвикателство", казва Лайтфут в писмото си. "Наемете цветнокожи репортери - и особено цветнокожи жени - за отразяване на политиката в Чикаго и в частност на кметството."

Тя продължава, питайки търговските обекти дали имат цветнокожи хора в ръководните екипи или в редакционните съвети, има ли квалифицирани цветнокожи репортери, които биха могли да отразят кметството, но не им е даден шанс, и дали търговските обекти са анализирали собственото си отразяване на "идентифициране и изкореняване на имплицитни пристрастия."

"Ако отговорът на тези въпроси е отрицателен, уведомете ме, за да продължа да настоявам за промяна", пише още кметицата.

В името на справедливостта Лори Лайтфут отказва да дава интервюта на белите хора, посочва Тъкър Карлсън и добавя: "Лайтфут си направи усилия, за да обясни, че няма предвид нищо от това лично. Всъщност тя призна, че някои от белите репортери, които отразяват кметството в Чикаго, са талантливи и трудолюбиви".

"Отново, за да повторя очевидното, това е расизмът. Това е неморално. Също така е незаконно съгласно безброй държавни и федерални закони. Не бива да допускаме подобно поведение от правителството. Всички сме равни в очите на закона. Ние всички сме граждани. Имаме цял гранитен паметник във Вашингтон, обещаващ, че никога повече няма да се държим така, никога няма да го позволим. Но тъй като сме приели собствения капитал, ние не просто го позволяваме, а го насърчаваме", заявява Кларксън.

"Междувременно, как е Чикаго? Град Чикаго под управлението на Лори Лайтфут продължава да се руши. Убийствата през миналата година скочиха с 50 процента. Още стотици мъртви, много от тях млади хора и деца, повечето чернокожи. Това социална справедливост ли е? Не, не е. Това не е за никого определение за социална справедливост", казва още журналистът.

Отношение в скандала взима и адвокат по гражданско право - чернокожият Лео Терел, помолен от Fox News да коментира случая.

Той заявява: "Решението на Лори Лайтфут да провежда интервюта в медии, основани на раса, е ясен пример за прокарване на системен расизъм".

А радиоводещият Лари Елдър твърди, че е очевидно, че тя "само копае противоречия с дискриминационното си решение да отклони вниманието от настоящия проблем - фактът, че град Чикаго се бори да остане на повърхността".

Застъпници за Лайтфут защитиха нейното решение. The TRiiBE - базираната в Чикаго дигитална медийна платформа, която предлага широко отразяване на гражданските вълнения след смъртта на Джордж Флойд, заявява, че намира гнева към решението на кметицата за обиден.

5
Коментара по темата
5.
Емигрант
21.05.2021 09:36:03
Негърка с фамилия Лайтфут(бяла стъпка), каква ирония само! Сега разбирам защо мрази белите.
4.
да....ама..у бегето
21.05.2021 08:07:29
нема расизъм....щото....сите се мразим.......
3.
Абориген Балкански
21.05.2021 06:34:28
Какъв ''расистки'' скандал очаквано ще се получи при обратен знак на подобно скандално изявление. Бог да пази човечеството от злонамерени публични индивиди
2.
Боже боже
21.05.2021 00:05:11
То да си журналист да не като да скачаш в маймунарника,иска учене и образование за целта,а не шляене по улиците кат негротата!
1.
RA
20.05.2021 22:32:11
Na ivan kostov prili4a sashtiq gei mangal
  Добави Коментар
Бишва любима на Гришо яхна... Мощен мотор Скандалът в борбата не стихва "Затриваме децата, а федерацията се интересува само от чужденците", твърди олимпийският шампион Георги Мърков
Нищо ново! Лукашенко пак спечели изборите в Беларус Получи подкрепата на 87 % от избирателите, според екзитпола Огромен протест в Гърция Съседите търсят справедливост след влакова катастрофа
Русия съобщи, че е завладяла... Още едно село в Донецка област Отново показа класа Попов с престижно класиране
Много е щастлива Известна певица се радва на лични и професионални успехи Бизнесът му тръгна от видеокасетки, а днес е един от най-богатите в държавата Божидар Колев е съсобственик на "Технополис" и "Практикер"
Обра точките на 57 години Памела Андерсън е легендарна чаровница Прегърнахме се и чакахме, проговориха машинистите от фаталния влак Трябваха ни секунди, за да отидем в задната кабина. Клекнахме ли, не знам вече, прегърнахме се и чакахме удара, сподели Пламен
Сръбската Беба подпали мрежата Пусна снимки по бански от Тайланд, влюбените емотикони не закъсняха Поколението Z – все по-технологично и самотно Поколение Z включва хора, родени между 1997 и 2012 г.