Тръгна делото на Баневи срещу държавата за 10 млн. лв. - претендират за неимуществени вреди
В Софийски градски съд тръгна делото на Николай и Евгения Баневи срещу държавата в лицето на Прокуратурата на Република България. От семейството претендират за обезщетение в размер на 10 милиона лева за причинени неимуществени вреди, свързани с арестуването им пред трите им малолетни деца на летището в Ница, непосредствено преди полета им за България на 26 октомври 2018 г.
На заседанието днес са изслушани трима свидетели.
Адвокатите на семейството уточняват, че всеки от разпитаните потвърждавал, че Николай и Евгения Баневи са били наясно, че пристигайки си в България, ще имат разпит в Специализираната прокуратура. Разпитът е бил уговорен от адвокат на семейството и следовател Юлиана Силянова за 29 октомври 2018 г.
От приложените към доказателствата специални разузнавателни средства още тогава прокуратурата била наясно, че семейство Баневи се прибират в България по време на срочната ваканция на децата им. Отделно, Евгения е готвела парти по случай рождения си ден на 28 октомври 2018 г., твърдят адвокатите им.
Записите показвали, че е канила гости. Независимо от информацията, която прокуратурата е имала, че семейството се прибира прокурор Мария Дойчева от Специализираната прокуратура издава европейска заповед за арест.
Следва публичен арест, широко отразен от всички медии в България и Франция. За акцията главният прокурор Гешев казва: “Прибираме си олигарсите в България”. Впоследствие Европейският съд прогласява всички издадени от прокуратурата европейски заповеди за арест за нищожни поради липса на съдебен контрол. Баневи прекарват 43 дни в ареста на два отделни затвора във Франция, не обжалват искането на българските власти за екстрадиция и на 6 декември 2018 г. са докарани в България. В продължение на десетки месеци след това продължаващия арест прокуратурата и Специализираният съд обосновават тъкмо с европейската заповед за арест и че уж се наложило да ги издирват, за да ги докарат в България, пледира защитата.
Освен това 43-дневният арест във Франция не е приспаднат от 8-месечния срок до внасяне на обвинителния акт, подчертава защитата.
Така прокуратурата си спечелва повече от месец, за да напише обвинението. Обвинителният акт обаче нямал нищо общо с текста на европейската заповед за арест (ЕЗА), по която семейството е задържано и предадено на българските власти, а именно пране на един милиард лева, които така и не се споменават вече. Две години и осем месеца след ареста не били открити нито швейцарски банкови сметки, нито имоти в чужбина, каквито обещания дала прокуратурата по всички медии.
От свидетелските показания днес става ясно, че малолетните деца на Баневи не са били взети от френските социални служби, след като остават безпризорни на летището в Ница само благодарение на това, че приятелят, който е закарал семейството на летището е имал карта за постоянно местопребиваване във Франция и собствено жилище.
В противен случай, както са обяснили полицаите, които са задържали Евгения и Николай, процедурата за вземане от социалните служби отнемала около осем месеца. Подобен сценарий явно е целяла прокуратурата, издавайки ЕЗА, вероятно, като подарък за рождения ден на Евгения Банева, обясняват от защитата.
Евгения остава в следственият арест на „Г.М. Димитров”, където развива злокачествено образувание на щитовидната жлеза, вследствие на преживения стрес и в средата на юли 2019 е освободена поради спешна, животоспасяваща операция.
Николай Банев пък станал рекордьор по продължаващия и до ден днешен арест (2 години и осем месеца), надвишаващ многократно всякакви разумни срокове, според всички стандарти на Европейския съд по правата на човека, където Баневи също съдят държавата и решение се очаква всеки момент, заявяват от защитата.
Дълго време продължила борбата и за да може Банев да постъпи в болница за операция на минискус на дясно коляно. Такава била нужна и за лявото. Махнат е сериозен липом от кръста. Към момента Николай Банев се лекува с физиотерапия.
Това и при Тошо го нямаше.
Колко народ експлоатираха за стотинки на Дюни.
Трябва да ги съди народа к потърпевшите а не те държавата.