Чужденци в Слънчев бряг мизерстват заради спор с инвеститора, останаха без вода и ток
Стотици българи и чужденци в Слънчев бряг останаха без вода и без ток, след като инвеститорът закри партидите. Пред Нова телевизия собственици на апартаменти споделиха, че са изрядни платци, но от осем дни мизерстват на сухо и на тъмно. Инвеститорът Любомир Тахтабов пък заяви, че задълженията им до 30 април са в размер на 29 086 евро.
„Той е оставил на сухо и на тъмно хората от трите сгради, в които живеят много българи и чужденци. Някои от тях са там целогодишно“, каза водещият на „Здравей, България“ Виктор Николаев.
Във всеки един от трите блока има по 54 апартамента, уточни репортерът Цеца Алексова.
Сред собствениците на апартаментите има британци, израелци, германци, руснаци и българи.
„Водата е спряна, защото инвеститорите твърдят, че сметките не са платени. Не е така. Платили сме всичко", каза един от собствениците на апартаменти.
„Ние плащаме всичко. През 2018-та плащахме на 100 процента всичко, а през следващата давахме по-малко, защото и обслужването е съкратено. Не знам защо останахме без вода“, сподели рускиня, която от няколко години живее в Слънчев бряг.
„Сумата за март е само 75 евро. Не знам защо администраторката не е приела парите за потреблението на вода. Всички сме изрядни. Плащаме редовно, а не получаваме добро обслужване. До 2018-та, когато комплексът се обслужваше от „Диневи груп“, всичко беше наред. Хората бяха доволни. Сега за едни душове молим от три години. Попитайте инвеститора за какво плащаме“, каза друга от собственичките на апартаменти в комплекса.
„Изненадан съм от това, което хората казват. Задълженията само за 2020 г. са в размер 29 086 евро. Основната причина, да не са събрани парите, е че хората нямат разписани договори с фирмата, която изпълнява поддръжката”, каза инвеститорът Любомир Тахтабов.
Заради липсата на договори, собствениците на апартаменти съвсем безцеремонно заявяват на мениджмънта на комплекса, че не знаят защо дължат тези пари, добави той.
Нямаме подписани договори, защото първо трябва да бъдат обсъдени, каза друг от потърпевшите.
„Води се обсъждане от началото на годината. То е публично и е качено в специална Фейсбук страница, в която са включени всички собственици“, отговори Тахтабов.
„Трябва поне 90% от собствениците да подпишат договорите, за да продължи поддръжката и да се изчистят задълженията от миналата година“, добави той.
„Комплексът е наша собственост и ние държим да си я запазим. Обслужването зависи от платените такси. Няма как като е на 50% да има петзвездно обслужване“, коментира инвеститорът.
„Абсолютно робство е да инвестираш в такъв имот с поддръжка. Винаги възниква конфликт и не можеш нищо да направиш, ако останеш без вода и ток. Ключът е в инвеститора. Не може да смениш фирмата“, коментира Виктор Николаев.
Не си купувайте имоти в такива комплекси, призова той.
Кой ще убеждава тогава? Става напълно излишен. А колкото до поддръжката - наемете си друга фирма, сложете си СОТ и охрана и инвеститора само ще гледа през оградата… Това не е затворен комплекс и никой няма нотариално заверени договори…. В ОУП и в правото на строеж е описано какво включва комплекса към сградите и никой не може да го промени без съгласието на всички собственици ако ще да нямат и 1 кв метър земя. В същото време им дава възможност за ползване и стопанисване на имота.
Така че дали ще продължавате да се занимавате с него след като си извадите индивидуални партиди зависи само от вашето добро желание!
Успех!!!
А инвеститорите се наричат инвеститори, защото са инвестирали, съответно от тяхна страна са си прави да си търсят печалба от инвестицията си.
За колата си задължен да плащаш докато тя е регистрирана в КАТ на твое име, ако не си платиш гражданска застрахователите изпращат инфо в КАТ, после има срок на изчакване и ако продължиш да не плащаш ГО, от КАТ ти свалят регистрацията, но данък за МПС си дължиш и му се трупат лихви.
За прилежащите площи не си прав, инвеститора не е длъжен да им прехвърля правата си. Тези собственици не са собственици, като в блоковете в града, а са на съвсем различен принцип.
Кокото до басейна, локва или не (не съм наясно с наличната документация за него), му е нужна поддръжка и тя трябва да се плати от тези които имат право да го ползват. Самия факт че собствениците на апартаменти имат право да ползват басейна води и до задължението да плащат за поддръжата му, без значение колко са го ползвали.
Да обясня за обикновенните хора, ако имате кола без значение дали я ползвате често или рядко, трябва да й плащате данък и застраховка ГО.
За мен е по важно да ме разберът хората, които нямат правно образование. Затова го обясних по този начин, все пак не пиша до прокуратура, а в саит! Всеки текст си има насоченост към читател, ако пиша на прокуратура ще пиша с членове от закона и правни думи.
Когато строиш на собствен парцел няма защо да създаваш сервитут. Апартаментите са продадени след това, в съгласие от купувачите да бъдат подочетни. При покупка на такъв апартамент , купувачът подписва и договор за водата, тока, за поддръжка на басейн, тревни площи, алеи и т.н. Купувачите много добре знаят това.
Сега първия инвеститор е продал парцела и правата си на новия, изглежда с новия трябва да се подпишат нови договори и това е проблема.
Реалността е че сегашния инвеститор е собственик на тръбите и водомера за вода, на трафпоста, които вие мислите за общи, а те не са.
Няма и как да наемеш фирма за да коси тревата в чужд имот. Как си мислиш, става това да наемеш някой да шета у нас, без мое позволение?
Стига сте заблуждавали хората, никакви права вече няма инвеститора!!!
Единствено могат да го наемат като мениджър, да поддържа градинките и басейна, ако има такъв. А могат да си наемат и друга фирма - абсолютно законно е !!! Какви претенции ще има инвеститора - че някой му коси тревата ли??? Само му остава да си праща данъците на земята.
Защото е много хитър!
В никакъв случай никой не е длъжен, когато продава имот да осигурява индивидуална партида. Можеш да продадеш имот на който въобще не е осигурена вода.
Когато са купували много добре са знаели, че купуват имоти на подотчетен принцип. Има доста вилни зони, които са на подотчетен принцип, един си е платил за трфпост 12-15 хил лв и после подотчетно той осигурява ток на съседните 100 градинки. Така например е във вилна зона Ляската в Айтос, трафпоста е частен, тока е подотчетен и си плащат и около 3-5лв такса на месец такса, за да ползват ток от собственика на трафпоста. И да искат да са отделени ЕВН няма да им постои трафпост. ЕВН строят техен трафпост само ако има достатъчно бъдещи нови клиенти, които ще ползват тока им.
Който иска инвестира 15 000лв строи си трафпост на неговата земя после съобщава на ЕВН да го свържат към високата мрежа и ако има на кого продава подотчетно ток.
по 30 евра на месец добре ли е?
иначе няма водааа
Прокуратура!!
Тия крадци са застанали на входа и на изхода и гледат само да смучат кръв от нещастните собственици. Измислят си такси по 600 евро на година и срещу това предоставят някакъв нещастник, който по цял ден се влачи из комплекса като ваксинирана кокошка и гледа тъпо.
Ей!! Осъзнай се малко бе !!!
600 евро по 150 апартамента са ти 90000 евро!!!! И какво получават хората срещу тези пари??
Ретро мутра от 90-те години.
Водата отделно се плаща, да не остане някой с впечатление, че водата и тока са включени в таксата.
Поне да им предоставяш някаква услуга - що годе нормална хората щяха сами да те търсят.
Това да не ти е Кремиковци бе?
Даже и то фалира от такива като тебе!
За да се издаде разрешително за строеж на сградата, Инвеститора дава изричното си съгласие през имота му да минават и ВиК и всички останали дружества, необходими за живота в жилищната сграда. Учредява се сервитут. Иначе може да забрави да построи сградата. Да не говорим, че е трябвало да учреди индивидуални партиди за вода на всеки собственик, закупил от него имот.
Ако се организират добре собствениците, не му завиждам на Инвеститора
Предлагали са ми предложения като тия в статията. Благодаря!
Колкото до съвета Ви да се консултират правно, то незабравяйте че и инвеститора има правен консултант.
Собствениците могат да се съберат, да гласуват на общо събрание и да си назначат друга фирма да поддържа комплекса и да ги охранява. И инвеститора ще седи и ще гледа мача острани. И повече няма един лев да вземе от тях.
Може да води някакви дела, ама със спорен успех. След като няма обекти в парцела с отделен кадастър и на отделно УПИ, ще пие студена вода.
Така че, консултирайте се правно и го гонете оттам с неговите методи!
МУТРИ ВЪН!!!
Сега са Инвеститори.
Сега не застраховат.
Сега искат такса поддръжка.
Сега като се смениха управниците ще ги изринат и тях.
Тоя си плаче за Бургаския затвор.
Бай Ставри, 2 етаж, дясното крило.
Да ходи там да му продава вода!
Това недоразумение?
Тоя е като излезнал от семейство Флинстоун???
Само бухалката му липсва
Нека му организират една хубава данъчна ревизия за 5 години назад!!!
И на него и на всичките му фирми!
Така нещата ще се изяснят много бързо
Съвсем се оля това бившо сервитьорче
Ще му пръсна дисплея и панела
НАГЪЛ. БОКЛУК !!!!
Все едно да си купиш няколко декара море в отдалечен от бреговете район.
Така че в такива случаи инвеститора е собсвеника, вие сте собственици на няколк кубика въздух. Ако сградата вземе че се срути вие отивате на улицата, нямате и право на нов строеж върху неговата земя. Не ви го пожелавам, но осъзнавате ли, че ако много му се дърпате и не искате да си плащате, може "без да иска" да събори сградата, бута в подземието няколко носещи колони и готово.
Наличните тръби в имотите са на фирмата на Тахтабов.
Блоковете са въведени в експолатация не като блокове, а като една сграда, а собствениците на апартаментите са всъщност собственици на процент от сградата, но нямат собственост над земята. Те слизат по неговите стълби, отвън вървят по неговите алеи. Специално апартаментите в подобни сгради се продаваха много евтино по 500 евро кв а имат право на ползване и на басейна пред сградите, точно защото имат такса поддръжка. И в така наречениете от теб "нормални държави" има сгради и комплекси с подобна поддръжка, особенно в Америка това е масово. Повечето панелни блокове в България земята е на общината. Тахтабов не им е прибирал пари, те не са му дали пари и затова им е спрял тока и водата, а собствениците ревът да им пълни басейна, да им коси тревата, но да не им взема пари за това.
Е как така аз съм си купил апартамент е комплекса е твоя собственост? Хммм
Мирише ми на измама.
Как така ще продваш апартаменти без електромер и водомер.
Че ти после може да кажеш че да ползвали вода и ток за 1 милион.
Мошеник на 100%
Какво общо има тоя “инвеститор” той какво право има да им спира водата и тока?
Какъв се явява? Освен мутра изнудвач.
Да оплакващите са собственици на апартаменти, но те няма да имат ток и вода, без да плащат на собственика на земята под блоковете, партидата за водата е една и тя е на фирмата, те нямат право на отделни партиди по апартаментите. Нямат право, нито да прокарат други тръби за вода, нито кабели за ток.
Когато са купували евтини апартаменти много добре са знаели какво купуват, а и когато Диневи са продавали земята под апартаментите им са можели да се съберът да обсъдят те да купят земята, но те не са си мръднали пръста.
Таксата поддръжка си е чист рекет, те си определят крайната сума и нищо не се прави, и изнудват собствениците!
Пишете до Министерството
Парад на шизофренията и оксимороните