Микробите в червата влияят на психиката ни
Как трилионите микроби в червата ни влияят не само върху имунитета, но и върху психическото ни здраве - отговорите на тези въпроси знае Саймън Спичък от Университетския колеж Корк, Ирландия.И ще ги разкрие пред аудиторията на Софийския фестивал на науката.
"Ще говоря пред аудиторията на фестивала за чревниия микробиом и за това колко е важен за психическото ни здраве. Ще помогна на хората да разберат що е то микробиом, как той общува с тялото ни и какво може да прави за нас. Важно е хората да знаят какво може и не може да прави микробиомът", каза Спичък. Той ще представи и резултати от свои изследвания върху молекулите, произвеждани от микробите в червата.
Учените тепърва започват да разучават начините, по които имунната система взаимодейства с психичното здраве, каза ирландският експерт. "В човешкия мозък има клетки с имунни функции - астроцитите и микроглиалните клетки. При развитието на мозъка те съдействат за прецизиране на мозъчните връзки. Човешкият мозък постига енергийна ефективност, като се освобождава от неизползваните или ненужни връзки. А когато нещо в този процес се обърка, понякога се стига до шизофрения или други разстройства на развитието", поясни Спичък.
Той посочи, че почти всяко психично разстройство или заболяване е свързано с възпаление. Нарушената регулацията на възпалението може да увеличи нивата на произвеждания от организма хормон на стреса, а това допринася за психични разстройства, каза експертът.
Съветът му е да тренираме, да се храним здравословно със зеленчуци, риба, храни, богати на фибри и да спим 7-8 часа на нощ. И ако можем, да ограничим причинителите на стрес в живота си, да потърсим помощ от терапевт, да бъдем активни в социалните си контакти и да излизаме често сред природата, сред зелени пространства. "Няма лесен начин, няма една конкретна храна или хранителна добавка, която да вземате и да оправите този проблем", предупреждава Спичък.
Добави Коментар