Затихва ли пандемията у нас, кривата на заболеваемостта влезе в ниско плато
Кривата на епидемията от коронавирус в България от близо седмица запазва стабилни нива. Броят на новите случаи от 8 май насам е в своеобразно ниско плато без видима тенденция нито за покачване, нито за понижаване. Ако обаче сравним графиката на втория пик с тази на преминалия вече трети приликите са очевидни – след като броят на новите случаи на ден спада стремглаво в рамките на около месец, той се стабилизира в ниските нива под 800 на ден (на седмична база).
Това може да се дължи на много фактори и към момента няма обяснение за тази зависимост. Няма и начин да се предвиди какво ще е развитието на епидемичната обстановка. Обосновано предположение за случващото се обаче може да се направи в преминалите вече Великденски празници и настъпването на пролетта, с която нагласите в обществото по отношение на пандемията се променят и хората стават по-непредпазливи. Дали обаче това действително е причината е въпрос на спекулации и вероятно никога няма да разберем така ли е или просто това е част от натуралната еволюция на вируса.
При всички случаи обаче натискът върху здравната система у нас вече е значително по-малък, а броят на новите случаи продължава да е драстично по-малък от този на излекуваните, което е изключително добра новина. Сходна е ситуацията и с най-тежкия показател – този на починалите на дневна база. Както Флагман.БГ писа, макар по време на сериозния спад на новите случаи през изминалите два месеца, този показател продължи да расте и започна да спада стремглаво едва преди около 20 дни.
Въпреки това, третата вълна на коронавируса у нас отбелязва и друга интересна тенденция – повече заболели като абсолютно число, за по-кратък период, а в същото време по-малко смъртни случаи. Това, както мнозина експерти изтъкваха през последните месеци, е нормален процес при почти всички вирусни инфекции, чийто природен път преминава от такива с висока смъртност и слабо предаване, към такива с ниска смъртнос и лесно предаване.
Ваксинационният процес у нас също вероятно оказва влияние върху хода на епидемията. През последните няколко седмици броят на имунизираните на дневна база достигна неочаквано високи нива от средно 30-35 хиляди човека. Това означава, че прогнозите за постигане на колективен имунитет само на база на ваксините могат да се изпълнят до края на август. Трябва обаче да се има предвид и фактът, че преболедувалите от COVID-19 у нас съвсем не са малко, а по последни изследвания те придобиват траен имунитет след болестта. По официална информация у нас до момента има регистрирани 413 хил. положителни проби, но е много вероятно реалното число на преболедувалите да е 5 до 10 пъти по-голямо.
В същото време броят на починалите от или с коронавирус остава единствената константа, което води до заключението, че или смъртността от вируса у нас е доста сериозна (около 2.3%), или просто огромен брой от случаите не са били доказани. При втората хипотеза, при която по думите на експерти у нас са преболедували 2.5-3 млн. човека, смъртността на вируса се причислява на 0.6%.
https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(21)00575-4/fulltext
https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(21)00662-0/fulltext