Всеки четвърти българин e задлъжнял на банки
Всеки четвърти българин е задлъжнял на банки, показват данните на Асоциацията за управление на вземания за 2020 г. Освен банките, които се задържат като най-големия кредитор с 38% дял, а с 27% са небанковите финансови институции. Притеснително висок е ръстът на дълговете към телекоми - цели 24% от всичките случаи на вземания.
„В сравнение с предходните години, делът на банковите институции леко намалява за сметка на покачващия се обем, възложен от небанкови такива. Възможно е това да са първите индикации за финансови затруднения на потребителите през 2020 година. Част от хората, които започват да усещат несигурност в личните си бюджети, започват да търсят бързи и лесни финансови продукти, зам.-председател на асоциацията.
Въпреки съществените промени в икономическата среда през 2020 година, общият обем нововъзложен дълг към компании за управление на вземания намалява. За 2020 година той е 741,6 млн. лева при 832,3 млн. лева за 2019 година. За 2018 г. пък този показател възлиза на 1.418 млрд. лева. Но това е индикация, че финансовите предизвикателства за българите с дългове тепърва предстоят. Отчасти, по-ниските обеми, възложени за събиране се дължат на мораториума на банките. Той даде глътка въздух на клиентите в затруднение, но и отложи проблеми, на които тепърва ще станем свидетели в края на 2021 г.
Не са ясни дългосрочните ефекти от него, възможно е някои домакиснтва да са неприятно изненадани от по-високите суми, които трябва да платят за кредитите си. Затова правилното управление на парите е много важно за всеки един от нас и е ключово за по-бързото излизане от кризата”, казва Райна Миткова, председател на АУВ.
Известен ръст отбелязва общият обем нововъзложен дълг на пазара на междуфирмени вземания, сочат още данните от проучването на Асоциацията. Стойността на този показател за 2020 година е 9.356 млн. лева, докато за 2019 тя е 7.806 млн. лева. Идентична е тенденцията при броя случаи. За 2020 те са общо 21 459, а за 2019 – 17 169 случая.
Източник: Труд