Свързана с ТИМ фирма поема призрачния мол „Странд“ край Бургас
Изоставеният и превърнал се в призрак мол „Странд“ в Бургас скоро може да има нов собственик, показа проверка на Флагман.бг. Производството по несъстоятелност е възобновено, след като ново дружество – „Камбана Инвест“ ЕАД, регистрирано в Силистра, е придобило с цесия вземанията на основния кредитор – фалиралата Корпоративна търговска банка (КТБ). Става въпрос за договорна ипотека за 18 млн.евро.(ВИЖТЕ ТУК)
Цената за придобиването на цесията не е известна, но със сигурност е доста под началната, която през 2019 година, бе 12,2 млн.лева. Закупуването на експозицията е първа крачка по придобиването на имота, а за да се случи това по-бързо, „Камбана инвест“ ЕАД вече е внесла 60 хил.лева за възобновяване на производството по несъстоятелност на „Странд Бургас“ АД, установи Флагман.бг.
Оттук нататък „Камбана инвест“ ЕАД може по всяко време да осребри дълга и да влезе във владение чрез частен съдебен изпълнител. Синдикът е вписал ЕАД-то като кредитор №1, което му дава пълно право да придобие абсолютно безсмисления търговски обект.
Докато това се случи, „Странд АД“ в несъстоятелност ще продължава да трупа загуби – за охрана към „Делта гард“, за заплати на синдика Росен Милошев и съдебни разноски. Преди "Камбана инвест" ЕАД да внесе 60-те хил.лева в касата на фалиралия мол е имало само 237 лева.
82 млн.лева потънаха в безумния проект на мол Странд, а сега не могат да го продадат и за 10 млн.лева
„Камбана инвест“ ЕАД е еднолична собственост на „Зърнени храни Силистра“ АД. Макар и видимо да не си личи, през годините формалният собственик на силистренската компанията Стефан Иванов поддържа връзка с варненската групировка ТИМ. Стефан Иванов-Байгъна, както е известен, е член на Надзорния съвет на „Калиакра България“ АД, на СД на „Централ парк“ АД, управител на „Корн България“ и други, бивш директор е на клона на Централна кооперативна банка в Силистра. ЦКБ е е част от портфолиото на публичния холдинг Химимпорт.
Припомняме, че „Странд“ бе отворен през 2013 година с шумна реклама като първият мол на открито в България, в проекта потънаха 82 млн.лева. След срива на КТБ молът затвори, а през 2016 година бе обявен на публична продан за 33 млн.лева, впоследствие цената му падна до 12 млн.лева, но интерес към него нямаше. Преди време се спекулираше, че желание да придобият собствеността имат фирми, които отдават под наем офис площи клас "А" за нуждите на софтуерния и аутсорсинг бизнес, но до сделка не се стигна до появата на "Камбана инвест" ЕАД.
Още в самото начало за клиентите бе ясно, че проектът е неудачен за нашите географски ширини. През лятото напеченият от слънцето бетон превръщаше бетонните алеи между търговските обекти в тлееща пещ. Клиентите се чувстваха като в ада и се налагаше на прибежки да прескачат от магазин в магазин, за да търсят по-скоро прохлада, отколкото стоки. Зимно време студът и снегът отблъскваха напълно всеки потенциален посетител, дръзнал в мисълта си да излезе сред бурния вятър по нивите край Бургас.
Вижте снимки от откриването на търговския център и в какво състояние се намира в момента:
ПРЕДИ: