Нежеланието на протестърските партии да поемат отговорност ще има много негативен ефект върху държавата
В сряда заседанието на парламента се провали по необичайна причина – седмичната програма не получи одобрение от мнозинството народни представители. В същото време от партията на Слави Трифонов „Има такъв народ“ пък, както бе анонсирано, върнаха мандата за съставяне на правителство. Потърсихме за коментар на ситуацията депутата от ГЕРБ Димитър Бойчев – областен координатор на партията за Бургас.
- Г-н Бойчев, защо ГЕРБ днес участва в блокирането на работата на Народното събрание заедно с БСП и ДПС, което се използва за критика от Вашите опоненти?
- Това не беше стиковано с БСП и ДПС. Просто и те са преценили, че не това е най-спешното в дневния ред на Народното събрание, затова се получи и този резултат. Но и другото мнозинство – на новите, протестърски партии, - трябва да е много по-отговорно, а не само да приказват, че искат да правят някакви промени и да вкарват някакви законопроекти. Видяхме и какъв им е дневният ред – първото, най-спешно и наложително нещо за тях е промяната на Изборния кодекс. Всичко друго е на втори план.
- Причината е, че може би се задават бързи предсрочни избори. Така че не е ли логично да се приемат промените в Кодекса и да се приключва?
- Според мен точно това не е логично. Първо, факт е, че има Народно събрание и то е такова, каквото са избрали хората. Въпросът с отговорността тук е да се опитат да съставят и правителство. Иначе имаме бягство от отговорност, от което ще пострадат гражданите и държавата. Защото управлението на една държава не става само като стоиш отстрани и критикуваш. То се случва с носене и на отговорност. Но в момента лъсна, че никой не иска да носи отговорност. Оказва се, че много по-удобно им е било да си стоят отстрани, да критикуват и, общо взето, да си правят шоуто. Освен това, никоя от представените в парламента формации, а и тези, които не можаха да прескочат 4-процентната бариера, - нямат претенции към честността на вота. Това е абсолютен факт, въпреки че преди изборите се говореше, че евентуално ще има притеснения за нерегламентирана намеса. Виждаме, че никой не е казал дума за манипулиране на изборите и всички приемат резултатите. Ако приемем, че има служебно правителство и бързи нови избори, е абсолютно нелогично два месеца преди тях, буквално на коляно, да се променя точно изборният закон. Това по мое мнение ще доведе до много грешки, които ще станат причина за не добър процес при организирането на предсрочния парламентарен вот. Много е отговорна тази промяна. Наистина трябва да се мисли. Видяхме и в новия Правилник за работа на Народното събрание (НС) какви изисквания се приеха - преди да се вкара законопроектът за разглеждане, да има определен период за обществено обсъждане. Това е логично, така и би трябвало да бъде - да има голям дебат в обществото и със заинтересованите страни. За мен тези промени, които се предлагат и които евентуално ще се приемат, са доста притеснителни и ще предизвикат доста напрежение по време на следващите избори.
- Днес видяхме, че отново сте вкарали законопроекта за узаконяване на постройките на Ченгене скеле. Защо беше важно да бързате толкова?
- Защото, както се вижда, животът на това НС няма да е много дълъг. Затова го вкарваме наистина в първите възможни дни. Надяваме се колегите да го подкрепят. Всъщност това не е узаконяване, а въвеждане на режим на търпимост. За да отговорим на притесненията на Христо Иванов и неговата формация и за да няма спекулации, сега сме написали конкретно, че става въпрос за селищно образувание Ченгене скеле.
- Проблем ли ще е, ако се състави служебно правителство? Много хора казват, че Борисов се страхувал от служебен кабинет, аз не мога да си обясня защо.
- Виждате, че Борисов не се страхува от нищо. Въпросът е друг - лъсна и наистина хората вече трябва да го разберат, че държава се управлява с поемане на отговорност. Естествено, всяка една отговорност носи след себе си и негативи и това всички го знаят. При тази заявена подкрепа от всички т.нар. протестърски партии и от другите формации, трябваше да се поеме отговорност със съставянето на правителство. Говоря конкретно за втория мандат, но то важи и за третия. Те категорично заявяват, че ще правят някаква ревизия. За мен няма никаква логика Борисов да се страхува – дали тази ревизия ще я прави редовно или служебно правителство, значение няма. Ние, между другото, сме минали през един служебен кабинет, излъчен от президента Радев, и виждате, че нямаше никакви притеснения. По-сериозният въпрос е за бъдещето на държавата, а не толкова кой от какво се страхува. Факт е, че ние подкрепихме създаването на временната парламентарна комисия за ревизия на управлението на Борисов. Така че за нас притеснения няма – нито от служебно правителство, нито от редовно. Притеснението е за бъдещето на страната. И това трябва да се разбере. Не искам да съм лош пророк, но това, че няма желание за поемане на отговорност, според мен, ще даде много негативен ефект върху развитието на държавата. И хората ще го усетят. А новите партии влязоха с такава заявка в Народното събрание.
- Добре, но и към вас може да има упрек, че не преговаряхте с БСП и ДПС за правителство, както и Слави не желае да преговаря с тях. Вие искахте преговори само с две формации - „Демократична България“ и „Има такъв народ“.
- И БСП, и ДПС в момента се опитват да се присъединят към така нареченото ново около протестърските партии. И заявиха още преди връчването на мандата, че те няма да подкрепят правителство на ГЕРБ.
- Както заявиха Слави и „Демократична България“...
- Напротив! Факт е, че ние излъчихме едно много балансирано проевропейско и пронатовско правителство. Не сме ние хората, които не са искали разговори, а това беше заявено много преди връчването от президента на първия мандат на ГЕРБ.
Как така Слави не излезе и не каза една лоша дума за никой, а вие не се спряхте. Вие сте пасмина . Много ви е страх да не ви вземе някой друг кокала. Толкова сте смешни. Разберете, че с това си поведение отблъсквате хората още повече.
Недялко да ви такОа