Вековно защитено дърво на пъпа на Бургас отива в историята
Единствената вековна черница на територията на Бургас отива в историята. Министърът на околната среда и водите Емил Димитров-Ревизоро на 5 март е разписал заповед за заличаване от държавния регистър на Бяла черница (Morus alba). Тя се намира на пъпа на Бургас – на ул. „Мара Гидик“ №1, в двора на Търговската индустриална камара.
Заповедта на министъра подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в едномесечен срок от обнародването й в „Държавен вестник“, което е станало на 26 март, показа справка на „Флагман“. Към момента въпросната черница все още е в Регистъра на вековните дървета на територията на РИОСВ-Бургас.
Попитахме Регионалната инспекция по чия инициатива е предприето заличаването и каква е причината. Оттам отговориха, че съгласно Закона за биологичното разнообразие РИОСВ извършват проверки по състоянието на вековните и забележителни дървета, вписани в Държавния регистър.
“При извършена проверка на 24.07.2019 г. от РИОСВ-Бургас е установено, че вековното дърво е в задоволително състояние, като са констатирани някои увреждания.
За проследяване на състоянието на дървото на следващата година РИОСВ-Бургас инициира втора проверка в присъствие на представител на собствениците на имота, в който попада вековното дърво, извършена на 23.06.2020 г. При тази проверка е установено наличие на голямо раково/туморно образувание на стъблото на защитеното вековно дърво”, информират от РИОСВ-Бургас.
Туморните образувания често са причинени от първични и вторични насекомни вредители, вирусни и гъбни заболявания и нанасят непоправими щети в дървесината на дървото. Често причина за подобни образувания е наличие на кореново гниене, което преминава в стъблено и в повечето случаи не е видимо изразено, обясняват от институцията.
“По тази причина видимо здрави дървета не са безопасни и е възможно да се пречупят и причинят щети. (В гр. Бургас вече имаше и смъртен случай при падане на подобно видимо относително здраво дърво.) Установени са и други наранявания на кората на дървото, които могат да станат причина за допълнителни гъбични инфекции. Дървото се намира в непосредствена близост до двуетажна сграда, като стъблото на дървото е с наклон към сградата. Клоните на дървото се удрят в прозорците и фасадата на сградата и лежат върху покрива ѝ”, съобщават от РИОСВ пред „Флагман“.
Проверката била извършена от гл. експерт „Биологично разнообразие и защитени територии“ в РИОСВ-Бургас. Експертът притежавал квалификация магистър от Лесотехнически университет – София.
Извършена е консултация с представител на отдел „Научна и развойна дейност“ към ЮИДП гр. Сливен на МЗХГ, информират още от Инспекцията.
Оттам ни изпратиха и снимки на проблемното дърво.
То е било вкарано в регистъра през 1994 г., когато е било на 100 години.
Ето снимките, които ни предоставиха от РИОСВ: