Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Как да почистите килима си правилно?

Има два начина да почистите килима си - в домашни условия и чрез професионално машинно изпиране във фабрика
Ключови думи: почистване на килима, пране на килими Бургас, Белина еко

Прахът в къщата е главоболие за всяка домакиня. Той се утаява върху мебели, подове, стени и дори се носи във въздуха. Премахването му от влакната на вашия  килим вече е трудно и невъзможно в домашни услови. Прахосмукачката, дори и най-добрата, не може да почисти килима докрай:  остава или замърсяването между  влакната , или прашна миризма върху килима. В никакъв случай не трябва да се пренебрегва замърсяването, защото ако не се погрижите за килима, голямо количество прах ще започне да се натрупва в него заедно с бактерии, праховите, акари  могат да започнат да се размножават мълниеносно , което може да причини алергии на обитателите на дома .

 Затова е препоръчително поне веднъж или два пъти годишно да изпирате килимите в дома си.

Има различни начини за почистване на килима Ви, но практически можем да ги разделим на два – почистен в домашни условия и чрез професионално машинно изпиране във фабрика. И двата начина имат своите последователи, но е хубаво да се спазят определени изисквания , за да бъде почистването качествено.

При домашното изпиране на килимите си първо, трябва да изберете продукти, които не са вредни за здравето и в същото време ефективно да премахнете мръсотията по килимите.

На второ място, трябва да можете да почистите цялата дължина на килима и вътрешността на тъканта му. Като правило успявате да обработите само най-горния слой в домашни условия. Можете да предотвратите негативни последици, като следвате прости правила:

- ежедневно почиствайте  килимите си с прахосмукачка;

- почиствайте  /измивайте/ подовите повърхности поне 2 пъти седмично ;

- първата стъпка преди да изперете килима си ръчно, трябва да бъде премахването на едри отпадъци - трохи , храна, прах, косми от домашни любимци ;

- за изпиране на килими трябва да използвате висококачествени, доказани продукти без избелващи детергенти и съхраняващи цвета;

- мокрото почистване включва задължително отстраняване на свежи петна първоначално чрез спрей и четка , тъй като ще бъде много по-трудно да се премахнат старите упорити замърсявания ръчно;

След обработка килимите трябва да се изсушат - това ще предотврати процеса на гниене, като е препоръчително да не е на директно на слънце, за да не слепне и втвърди;

За да не разваляте килима по време на пране и да не провокирате деформацията му, се препоръчва използването само топла вода, меки четки и продукти без образуване на пяна , които не изискват използването на голямо количество вода при изплакване.

Забележка! Колкото по-дълги и меки са космите /влакната/ на килима, толкова по-мека трябва да бъде четката за обработка , за да не ги нарани или залепи. Продуктите от естествени влакна се почистват по посока на изтъканият артикул. При третиране на петна се препоръчва да се избягва прекомерното навлажняване с вода. След измиване отстранете водата с чиста кърпа.

За да премахнете мръсотията, която е фиксирана в самото дъно на килима, е възможно само с мощно налягане на водата, а също и с четки, които да отлепят долните замърсявания. Тъй като е почти невъзможно да се направи това у дома, нека разберем как се обработват килимите в индустриална среда.

Фабриката за пране на килими БЕЛИНА ЕКО, управлява специализирано производствено съоръжение за почистване на килими от 20 години. Помолихме специалистите на компанията да покажат как протича обработката.

1. Премахване на праха и замърсяванията от повърхността на килима преди мокра обработка – механично изтупване на изделието . Ако по-рано това се е случвало с помощта на тръба, тупалка и пръчка във всички дворове на страната, то през 21 век отстраняването на прах се извършва на специална машина която нанася 21 удара на квадратен сантиметър. Машината е мощна и премахва всички едри отпадъци - трохи , храна, прах, косми от домашни любимци.

2. След изтупването от праха , килимът се подлага на премахване на петна. За всеки вид замърсяване има отделна подготовка /накисване/ и препарат. Ето защо, когато предавате на килима за изпиране, препоръчително е да информирате приемащия поръчката за произхода на петната, като може да ги маркирате с хартиено тиксо, което залепяте директно до петното и надписвате – вино , майонеза , олио , яйца и т.н в зависимост от вида.

3. Измиване. И сега идва основният момент - пране на специалната машина. В зависимост от дебелината на килима, налягането на дюзите се регулира, като машината автоматично разпределя перилния препарат върху площта на килима. Няколко четки се движат от единия край на машината до другия, без да оставят шанс за замърсяване. След това килимът се изплаква старателно под налягане на водата, навива се на ролка и се изпраща в центрофугата.

4. След изцеждането в центрофуга килимът се окачва в топло, добре проветриво помещение, където почива тихо обдухван с топъл въздух, докато изсъхне напълно и се възстанови.

5. Последната обработка на килима Ви е козметична: машинно разресване на тъканите по всички повърхности отдолу и отгоре по косъма. При необходимост го изсмукваме с прахосмукачка, за да се избави от последните количества косми и прах излезли между влакната му след сушене. Цялата гама от описани процедури осигурява ниво на чистота, което не може да бъде постигнато у дома. Чист и свеж, килимът е увит в специален калъф и изпратен у дома. След такова лечение и дезинфекция децата могат да играят безопасно на килима Ви.

БЕЛИНА ЕКО – ЗА ДА Е ЧИСТО !

 

Без паника! Зимата смалява пенисите с 50% Просто влезте в топла стая или си вземете хубава топла вана и ще се оправите, посочват експерти 6 начина да разберете дали връзката ви с любимия е реална или е просто илюзия Това вълшебно чувство „любов от пръв поглед“ може да не е толкова истинско
4 зодии, които обичат да симулират щастие Ето кои са те  Най-вкусната и мека домашна питка с мак и сусам Вижте рецептата
Храните, които борят стреса, напрежението и безпокойството Тези храни и напитки ни помагат да се отървем от негативните емоции и да си дадем поне малко спокойствие Тийнейджъри нападнаха продавач е столичен мол 16-годишните хулигани избягали, извикаха полиция и линейка в търговския център
Йордан Цонев: Санитарният кордон не ни притеснява Ние не сме участвали в нито една коалиционна конфигурация, когато Бойко Борисов е бил премиер, заяви още той Ще донесе ли новата седмица затопляне на времето Над планините ще бъде предимно слънчево с разкъсана облачност
Общините борят боклука с вдигане на промилите Повече с 2000 тона Дянков: Много вероятно е да влезем в еврозоната през 2028-2029 година Инфлацията, дефицитът и още други дупки са все още спънка за влизането ни в еврозоната, посочва екс финансовият министър
Официално зарязва чалгата, ето с какво ще се занимава Ромският славей прохожда в актьорството Отиде си режисьорът, обучил Иво Димчев, Нети, Орлин Павлов, Елена Петрова Творецът Николай Георгиев основа легендарния Театър-студио 4ХС и Театър – лаборатория „Алма Алтер"