Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Ще сме защитени от коронавируса до края на годината, вирусолог съветва да се внимава с ваксините

Проф. Радостина Александрова препоръча хората да са спокойни като взимат решение за ваксините и да постъпват така, както им диктува сърцето
Ключови думи: Радостина Александрова, имунитет, ваксина, коронавирус

Страни като САЩ и Великобритания вероятно ще достигнат до групов имунитет в трето тримесечие на тази година, а останалите европейски страни, сред които и нашата – през последното. До края на годината ще сме защитени от коронавируса. Това е оптимистичният сценарий, каза в „Денят започва“ по БНТ вирусологът към БАН Радостина Александрова.

След като бе попитана дали се промени се вирусът и защо хората, които вече са преболедували COVID-19 се заразяват отново и карат заболяването по-тежко, тя отговори, че рискът за това е малък.  

„В Дания бяха направени над 10,5 млн. PCR теста. Изследването обхвана около 75% от населението. Идеята беше да се види какво се случва при хората, които при първата вълна са били позитивни при втората вълна какъв е риска. Оказа се, че защитата, която имат хората срещу повторно заразяване в групата под 65 години е около 80%, но при по-възрастните – пада до 49,5% с уговорката“, заяви проф. Александрова. 

„Подобно изследване бе направен в Изразел. То обхвана 150 000 души. Оказа се, че има риск от повторна инфекция, но е под 1 %“, уточни тя. 

„Мишената на ваксините е една и съща – така нареченото шипче на вируса. Ако вирусът продължи да е по-дълго с нас, всеки от вече ваксинираните, ще трябва отново да се имунизира. Ако се стигне до необходимостта от трета доза ваксина, това ще зависи от конкретната ситуация. Има много заболявания, при които също се налага поставянето на допълнителни дози“, изтъкна вирусологът. 

„Ситуацията около ваксината на "Астра Зенека" се развива изключително динамично. В момента се извършват интензивни проучвания, за да бъде категорично потвърдена връзката между ваксината и нежеланите проблеми с кръвосъсирването, а и да се изяснят възможните движещи механизми и кои биха били уязвимите групи, за да се предприемат стъпки за максимално ограничаване на рисковете“, добави тя. 

“Жените, които имат повишен риск от тромбоцитни събития, трябва да се посъветват с личните си лекари и те евентуално да ги насочат към друг тип ваксина”, посъветва експертът от БАН.

Проф. Александрова препоръча хората да са спокойни като взимат решение и да постъпват така, “както им диктува сърцето”.

“Тези, които искат да продължат с втора доза “Астра Зенека”, защото не са имали проблем първия път, защото това са много редки събития, могат да продължат. Тези, които имат притеснение, биха могли да сменят ваксината. За мен е много важно хората, които отиват да се ваксинират, да го правят с усещането, че е за добро и в името на това да се върнем по-скоро към нормалния си начин на живот, а не да отиват с болка в душата, че може да им се случи нещо”, добави тя.

"Комбинация между векторна и РНК ваксина ще доведе до по-добър клетъчен отговор, но засега тези тези заключения са правени при изследвания с животни. Очакваме клиничните проучвания", каза още проф. Радостина Александрова. 

Проф. Илко Гетов, който пък е представител на България в Европейската агенция по лекарствата, каза в „Тази сутрин“ по бТВ, че няма научни данни за абсолютната безопасност и изграждането на ваксинална ефикасност при комбинирането на векторна с РНК ваксина. Лично аз съм малко скептичен и по-скоро притеснен за комбиниране на тези ваксини, сподели той.

„Има пет сценария за поведение при хората с поставена първа доза на „Ваксзеврия“ (б.а. "Астра Зенека") – продължаваме, както е предписано, отлагаме втората доза, не слагаме втора доза, слагаме втора доза на РНК ваксина или продължаваме с две дози РНК ваксина“, обясни проф. Гетов.

По първоначални данни имунизираните с тази ваксина са от 4 до 7 пъти по-защитени от неваксинираните, а по отношение на нежеланите тромбози, те са най-малко възможни при възрастовата група от 70 до 79 г., каза още той.

Той предупреди, че рискови фактори за развиване на тромбози след употребата на „Ваксзеврия“ са тютюнопушенето, сърдечно-съдови заболявания, затлъстяване и дългият прием на контрацептивни средства.

7
Коментара по темата
7.
Наградата е действителна,
20.04.2021 18:03:41
ковидиоти, и е всъщност 1 милион евро. Предлага се по простата причина, че никой никъде не е изолирал въпросния "вирус". Всъщност същото се отнася до всички вируси. Те са просто шарени компютърни моделчета, с които плашат овчиците да ходят да ги боцкат.
6.
До5
20.04.2021 14:32:12
Не ми трябва да чета фалшиви новини,а да се огледам наоколо. В 3 приятелски семейства имаше тежко протичащ Ковид,като в единия случай се стигна до болница, с преливане на кръвна плазма и продължително лечение,което още не е приключило.Недейте да се гаврите със страданието на хората,а се пазете и молете да не ви се случи!
5.
faktolog
20.04.2021 13:01:43
"Предложена е награда от един милион долара, за този, който докаже, че COVID 19 съществува! " Потърсете това заглавие, четете и мислете!
4.
Бай Вълчо
20.04.2021 11:10:01
Нали всички уверяваха, че ваксините за тествани, проучвания са направени, риска е пренебрежимо малък, а сега зенеката я забраниха на някои места, на други я ограничиха. Значи все пак не всичко е проверено и безопасно. Как да вярваме на хората от телевизора след това? Кажете си, че правите експеримент с хората и всеки да прецени риска сам.
3.
ха-ха-ха
20.04.2021 10:58:10
Професор ни съветва да се вслушваме в сърцето си...Или е по-добре да хвърляме боб?!
2.
Вервайте му
20.04.2021 10:08:16
Ония клитор с минискуса каза май месец!
1.
Тая и тя говори, колкото да не заспи
20.04.2021 09:42:11
Първо надали някой знае дали има тромбоцитни събития и второ с какво съветването с личните лекари по телефона може да помогне? Нито има някаква история на заболяванията, нито има електронна здравна карта, нито някой личен лекар си знае в какво състояние са пациентите му. Аз от 10 години не съм си виждал личният лекар и той не ме е търсил. Когато се наложи ходя на частно, то и без това и джипито взема по 3лв, отгоре на това рядко има направления, когато си зле, но джипито не е на работа трябва да се прибереш и да изчакаш да отиде на работа... А така отивам при който си искам и като ме ядоса го сменям веднага, а не примерно да имам право да си сменям джипито на 6 месеца
  Добави Коментар
Завърна се с гръм и трясък, само тя може да пее така Ивана представи новия си сингъл, озаглавен „Един живот“, феновете й полудяха „БСП – Обединена левица“ подкрепя обявения бойкот на супермаркетите на 13 февруари От партията отбелязаха, че 800 хиляди български пенсионери живеят около линията на бедност, а други 700 хиляди българи са работещи бедни
Ако направите това, баницата ще бухне догоре Прост трик, с който баницата ви ще има впечатляващ вид Великанът, който остави незаличима следа по най-високите върхове в света Да си спомним за Боян Петров, който стигна върха и продължи напред
Шокиращо! Това ли е краят й? Замесена е в преврата срещу Ердоган Най-онбичаната турска актриса Джансу Дере излезе с обяснение за обвиненията Февруарски студ или пролетно време? Какво време ни очаква в Бургас Втората половина на февруари е по-стабилна, с температури около +9°C дневно и +3°C нощно
Налейте бира в тенджери и тигани и цял живот ще сте ми благодарни Освен ечемик и хмел, бирата съдържа и естествени киселини, които имат свойството да разтворят всякакви примеси Мая Минкова от Несебър отново ще представя СУ "Любен Каравелов" на световната олимпиада по математика
Най-после: Европейската комисия ще преразгледа забраната за продажба на автомобили с двигатели с вътрешно горене Урсула фон дер Лайен инициира "стратегически диалог" между властите, автомобилните производители, инвеститорите и синдикатите Дори в Меден рудник няма такъв кич: Ферари забранява пребоядисване на колите си (СНИМКИ) Според компанията пребоядисаните коли вредят на имиджа й
Останах шокирана, когато свекърва ми сложи гъбата за чинии в микровълновата, а се оказа супер трик Оказва се, че освен за топлене и приготвяне на храна, микровълновата може да се използва и за други неща Това е най-правилният начин за варене на картофи, стават за минути Този метод ще помогне на тези, които искат бързо да приготвят и хапнат сварени картофи