„За“ или „против“ събуването на обувки, щом се върнем вкъщи
Докато у нас и в Япония например събуването преди да влезем вкъщи е нещо нормално, такава практика липсва в някои държави като САЩ.
Вместо обаче да чувстваме неудобство, когато помолим гостите си да се събуят, припомнете на себе си (и на тях) следните резултати от проучване на британския търговец Ravel, което изследва чистотата на обувките.
След тестване на 10 ниски и високи чифта резултатите сочат, че повечето от откритите по обувките бактерии могат да причинят мехури и възпаления, а в някои случаи дори хранително отравяне и синдром на токсичен шок. Тези бактерии се намират обикновено по кожата и вещи у дома. Колкото до бактериите по горната и долната част на изследваните обувки, при 9 от 10 чифта била открити причинители на стафилококи.
Друг извод от въпросното изследване е, че ходилото на обувките (или най-долната част, с която стъпваме по земята), носи повече бактерии и гъбички, отколкото горната част. Количеството микроорганизми обаче не се повлиява от това дали една обувка е ниска, или на ток.
Макар мръсотията да си личи повече върху бели обувки, оказва се, че по черните обувки се крият повече бактерии. Що се отнася до материи, кожата е за предпочитане пред велура, а ако говорим за запазване на чистота и пренасяне на по-малко бактерии, в това отношение няма съществена разлика между лачената или матирана кожа.
Чифтовете, които слагаме нощем, привличат повече бактерии и гъбички по ходилото на обувката, отколкото носените в офиса – те носят повече бактерии по горната си част.