Конфликтният април: Ще пламне ли до края на месеца искрата на Третата световна война
Войната между Русия и Украйна на този етап изглежда неизбежна. В същото време Израел и Иран сблъскват корабите си на принципа „зъб за зъб“, а Китай продължава с провокациите си към Тайван, Япония и Филипините, навлизайки в тяхното въздушно пространство почти ежедневно. Всеки един от тези привидно регионални конфликти обаче са достатъчно „запалими“ и способни да предизвикат световна ескалация, превръщайки Втората студена война на кибератаки, технологична кражба, финансови манипулации и биологични атаки в гореща, прекалено гореща война.
Все едно Кубинската ракетна криза, Каргилската война, конфликтът Индия-Пакистан и едновремената инвазия на Полша от СССР и Нацистка германия се случват едновременно – така изглежда според анализатори от сайта AmericanThinker.com. В същото време обаче хората са толкова разсеяни от маски, от ваксини, от COVID, от Клоуи Кардашиан и смъртта на Принц Филип, че вече изглежда не им пука.
С малко контекст неизбежността на войната в източна Украйна става очевадна. Вместо да „опитомят“ Русия след краха на СССР преди 30 години, политиката на САЩ бе странна – един път разглеждаха страната като „съюзник“ във „войната срещу тероризма“, друг път – като основен враг, застрашаващ съществуването на еднополярния модел, в който Щатите влизат в ролята на глобална полиция. Така до 2014 г., когато с подкрепата на кабинета на Обама и Виктория Нуланд, в Украйна бе извършен очевиден преврат, целящ прекратяване на отношенията между Москва и Киев и преориентирането на страната към НАТО и Запада.
Очаквано „голямата мечка“ не бе доволна от развоя на събитията и макар и за кратко, се пробуди и „анексира“ Крим – територия, която в исторически план винаги е била руска, а над 90% от живущите там са етнически руснаци. Гражданската война, разразила се в Украйна след преврата от 2014-2015 г., обаче постави на картата и други важни за икономиката на страната територии – двете области Донецк и Луханск.
Като на практика независими територии, управлявани от „бунтовници“, тези области са от ключово значение за новия президент-комик на Украйна – Владимир Зеленски. Както Флагман.БГ писа преди близо 10 дни, още в края на март той е превърнал в национална политика „превземането“ на Крим, но и на тези територии, подписвайки декрет, с който на практика обявява война на Русия – решение, което той самият, не би взел на своя глава, освен ако няма пълната подкрепа на САЩ и администрацията на Байдън.
На ръба на конфликт: Руска военна техника се струпва на границата с Украйна
За негово съжаление обаче Русия няма да допусне подобни действия и очаквано стартира масова мобилизация на армия. Дори в този момент на границите на Украйна от поне 3 страни – през Крим, Волгоград и Воронеж, руски механизирани дивизии се готвят да защитят целостта на РФ при потенциална инвазия от страна на Украйна, колкото и абсурдно да звучи.
Цялата ситуация обаче, колкото и регионално да изглежда, всъщност е много по-опасна, защото от двете страни има намесени и трети сили. В случая на Украйна това са САЩ, ЕС и НАТО. В случая на украйнските „бунтовници“ в Донбас, това е Русия, която обаче продължава да поддържа добри отношения с Китай – страна, която, в сегашната геополитическа атмосфера, никога не би подкрепила решение на Запада, нарушаващо нейните политически и икономически интереси.
Всичко това обаче се случва в един друг, много по-сериозен политико-икономически контекст – смяната на долара като резервна валута. Всъщност конфликтът е между две идеологии – тази на запада и тази на изтока. Вторият в олицетворение на Китай, от години е спонсориран от запада, в което се крие и най-голямата ирония. Вместо да оставят сравнително неразвитата страна в източна Азия да си се развива сама, трилиони американски долари бяха „наляти“ в Китай, превръщайки го в огромна производствена сила, от която през последните години зависи масивна част от индустрията в света.
Така Пекин печели позиция, от която реално може да прави каквото поиска, без да се притеснява особено от ответна реакция, тъй като си „партнира“ икономически с целия свят и де-факто дърпа конците зад световната икономика. Русия тук също играе интересна роля. Китай използва добрите си отношения с Москва, за да управлява пасивен контрол и върху Европа, която е зависима от руския газ. Така изтокът постепенно движи в готовност за атака всичките си фигури по триизмерната табла за шах – все повече приближавайки се към искрата, която има потенциала да запали невиждан в човешката история конфликт, засенчващ по разршуения Втората световна война и икономическите последици от нея. А Русия, както винаги, чака някой да направи грешка, за да се „събуди“. А според някой анализатори това може да се случи до края на април.
– Така и така, почвам. Дай съвет – кога е най-подходящото време?
Французинът:
– Само да не е през зимата! Наполеон така закъса.
Обажда се на Меркел:
– Кога да нападна?
– Само да не е през лятото! Да не ти обяснявам.
Остават пролет и есен.
Звъни на китайския лидер: Кога?
Китаецът:
– Сега!
– Защо, заради сезона ли?
– Путин строи няколко газопровода – към нас, към Индия, към Турция, към Германия.
– Е, и?
– Ще му трябват военнопленници.
Как така "винаги била руска"? Толкова си запознат със собствената си история, или не си българин!
Исторически погледнато България има къде повече право за претенции!
За да не го забравят и за да започнат преговори с него, бункерният заточеник от Московия отново размаха оръжие. Но публичните демонстрации на „велика сила“ все по-очевидно са съпроводени от смразяващ страх от ответните мерки на НАТО, САЩ и на Украйна. Мерки, които нарастват по брой и по качество като снежна топка, пусната от висок планински връх:
1. Преди седмица президентът на САЩ Джо Байдън, държавният секретар Антъни Блинкен и шефът на Пентагона Лойд Остин разговаряха с украинските държавни ръководители и им обещаха категорична подкрепа за суверенитета и териториалната цялост на Украйна. Думите веднага бяха превърнати в дела. Към украинските летища потегли керван военнотранспортни самолети от американските авиобази в Рамщайн и Познан.
2. Министерството на правосъдието на САЩ изготви пакет със санкции, предназначени да погребат "Северен поток-2".
3. В близките дни предстои в Украйна да пристигнат 15 щурмови безпилатни летателни апарати - турските дронове "Байрактар ТБ2", с което броят им ще достигне 35.
4. Литва и Латвия призоваха НАТО да предостави на Украйна План за действия за присъединяване към Алианса.
5. На 7 април по инициатива на Великобритания се състоя видеосъвещание между ръководни кадри от САЩ, Обединеното кралство, Канада, Литва и Полша. Участниците потвърдиха намеренията си да извършат обучение и да осигурят всестранна подкрепа с цел да повишат отбранителните способности на Украинските въоръжени сили и да бъде постигнат напредък в оперативната им съвместимост с НАТО.
6. В рамките на учението „Дифендър Юръп 2021“ ще бъдат отработвани бойни действия срещу Московията.
7. Американска делегация, водена от старши военен аташе, посети Донбас. Помощта от Съединените щати е гласувана и съгласувана в съответствие със статута на Украйна като „Партньор на НАТО“, предоставен й през юни 2020 г.
8. В близките месеци войски на НАТО ще проведат серия от учения на украинска територия. Сценарият включва действия за „Отразяване на широкомащабно настъпление на условна държава-агресор“.
9. Командването на Сухопътните войски на Украйна започва ускорена подготовка и учения на Силите за териториална отбрана. Съединенията и частите ще отработват борба срещу диверсионно-разузнавателни подразделения на противника и охрана на критично важна инфраструктура.
10. Авианосна ударна група от ВМС на САЩ навлезе в Източното Средиземноморие с готовност да защитава военни и граждански обекти в Черноморския басейн.
Флагман на групата е атомният самолетоносач „Дуайт Айзенхауер“ с 90 самолета палубна авиация. В състава на групата влизат ракетен крайцер проект „Тикондерога“ и 4 ескадрени миноносеца проект „Ърли Бърк“.
11. Американски разузванателни дронове RQ-4 Global Hawk, базови патрулни самолети проект "Посейдон" и самолети за радиотехническо разузнаване вече плътно оглеждат и снимат окупирания Крим, черноморското крайбрежие на Русия и окупираните територии в Източен Донбас.
Извод:
Акцията за сплашване на Запада и на Украйна се провали.
Кремъл бе принуден да прибегне към импровизации от рода на „ще защитим рускоезичното население в Донбас!“ и да обвинява Украйна във всички смъртни грехове.
Само да не стане като в пословицата „Даваш рубла, за да влезеш в играта, а излизаш с краката напред“.
Засега процесите протичат според плана.
Но Минските съглашения дадоха фира
Ще подрънкат малко железа и ...до там.
Никой няма полза от война.
Руснаците много скоро ще им писне и пак ще влязат в Украйна и ще почнат да превземат градове,все едно превземат кръгове от шампионската лига.А американците какво ще направят..ще наложат санкции..хахаааа..ще им сложат глоба.Украинците да спят спокойно..
Накратко, да, като никога не лъжат. Очаквайте инсценирани "събития"!