Концесионер: Който смята, че без тежка машина може да възстанови плаж - да заповяда!
Концесионерът на плаж „Крайморие“ Николай Димитров възрази на трите предложения на кмета на Созопол Тихомир Янакиев (ВИЖТЕ ТУК).
Припомняме, че Янакиев днес изпрати писмо до Министерството на туризма, с което настоя да се забрани изграждането на диги на плажове, където няма ерозия, да се опише санитарната поддръжка на ивиците и забрани разстилането на пясъка с тежка или лека механизация.
„Недоумявам защо всяка година трябва да обясняваме едно и също. Изграждането на диги и разстилането на пясъка е световна практика, която е позната у нас – конкретно за Слънчев бряг преди 1989 г. На много места това е държавна политика, докато тук ние го правим за своя сметка и търпим критики“, обясни Николай Димитров и изпрати до редакцията на Флагман.бг клип от Маями, където се вижда как механизирана техника се грижи за ивицата.
Димитров обясни, че ако зимата не прибира пясъка, то морето бързо ще го „изяде“.
„Специалисти, например, изчислиха, че на плаж „Крайморие“ над 1500 кубика пясък го няма след тази зима. Просто го няма. Това няма как да се възстанови освен с тежка техника? Ако някой смята, че има друг начин, каня го съвсем отговорно да дойде и да ми ги покаже, защото това физически и практически е невъзможно. Да заповяда при мен - ще му дам лопата и ръкавици, да видим дали ще успее да направи нещо. Имам 20 години опит по плажовете и знам, че няма друг вариант“, подчерта Димитров.
Той допълни, че според договора им с Министерството на туризма, всеки стопанин носи отговорност за дюните и е ангажиран да ги пази. Ако ги повреди има тежки санкции, включително и предсрочно прекратяване на договора.
„Никой колега не би посмял да направи нещо различно от това, което обяснявам – да се събере и после разстели пясъка. Много често морето изхвърля тежки предмети над тон на плажа. Как да го изчистим без тежка техника? На места се оформят и бразди с площ 150-200 квадратни метра. Не може да се възстановят по друг начин. По договор имаме ангажимент и задължение след зимния период да подготвим и приведем плажа във вид, в който, при проверка, да не търпим санкции. Възниква друг въпрос: Ако ние, след зимните бури и наводнения, не възстановим ивицата, търпим санкции. Казвам го като стопанин на плаж – най-лесно ще е за мен да отида, да си извадя инвентара и да започна да събирам пари. Тогава обаче над 90% от хората съвсем основателно ще скочат и ще питат защо не сме привели ивицата във вид – така, както трябва да бъде по договор. В крайна сметка нека да не навлизаме в чисто популистки изкази и идеи“, призова Димитров.
Според него, ако ивиците не са добре поддържани, ще има отлив на туристи в съответните общини. Заради това в интерес на кметовете и бизнеса е концесионерите да могат да поддържат плажовете.
Концесионерът, който преобрази ивицата в Крайморие за няколко години, е категоричен, че изграждането на защитни диги осигурява възможно най-чист пясък през лятото, а освен това подпомага и почистването.
„В годините назад, изравнявайки плажа, аз съм вадил огромни железа, включително и бетонни отломки с плочки по тях, които са по над 300-400 килограма. Изглежда са изхвърляни в годинтие и морето си ги носи. Това ако машината не го извади отдолу, аз няма как да го направя. В един момент, по време на сезона, това се превръща в предпоставка някой да пострада сериозно. Виждал съм срязвания по човешкото тяло, които са много неприятни“, допълни той.