Периодична консултация със съдов хирург е задължителна при болни от диабет
COVID пандемията в последната година отклони вниманието от друга световна пандемия- тази от диабет. Статистиката сочи, че към момента 10% от населението на развитите страни страда от диабет, като тенденциите са процентът да се повиши до 25%. Данните за България също са плашещи- от това заболяване у нас страдат около 500 000 души.
Диабетът носи със себе си много допълнителни усложнения. Той е най-сериозният рисков фактор за съдови заболявания и по тази причина специалистите съветват да се извършват периодични консултации със съдов хирург, за да се диагностицира и лекува навреме увредата на кръвоносните съдове. Едно от най-честите и за съжаление тежки усложнения на захарния диабет е диабетното стъпало. Причината за развитието му е увреждането на периферните нерви и съдове на краката, които водят до образуване на рани, които в последствие могат да се инфектират. Раните могат да бъдат леки (повърхностни и ограничени по размер и дълбочина), умерени (дълбоки и по-екстензивни) и тежки (съпътствани от системни прояви и метаболитни нарушения), Повечето инфекции на диабетното стъпало са полимикробни, като най-чести причинители са аеробните Gram (+) положителни коки и особено стафилококи. Аеробните Gram (-) негативни бактерии са чести съпътстващи патогени при хронични инфекции или след антибиотично лечение.
„ При всички болни със захарен диабет и рана на стъпалото трябва да се подозира наличието на инфекция. Класическите белези за локално възпаление са зачервяване, оток, затопляне, болка или наличие на гноевидна секреция. Вторични белези са негнойна секреция, бледа гранулационна тъкан, неясни граници на раната, неприятен мирис.“ обяснява д-р Георги Николов от Клиниката по съдова хирургия на университетска болница „Дева Мария“.
Нелекуването на диабетното стъпало може да доведе до интоксикация на целия организъм и последваща загуба на крайника. Ампутацията при хората със захарен диабет е 25 пъти по-честа, отколкото при хора без диабет и е най-честата причина за нетравматична ампутация на крайник. За да не се стига до тази крайна мярка са необходими навременни диагностика, профилактика и лечение. В последната година страхът от заразяване с COVID-19 в болничните заведения възпира пациентите със съдови проблеми и диабет да проследяват заболяването си, а това увеличава венозната и артериална патология. По тази причина част от лекарите от университетска болница „Дева Мария“ обявиха график за прегледи в медицински център „Света София“ в центъра на Бургас, като допълнителна противоепидемична мярка.
Д-р Георги Николов от Клиниката по съдова хирургия на университетска болница „Дева Мария“ преглежда в медицински център „Света София“ в понеделник и четвъртък, като прегледите се извършват след запазване на час на тел. 056 845083 или онлайн на www.saintsofia.com