НСИ: COVID-19 се отразява катастрофално на демографските процеси
COVID-19 се отразява катастрофално на демографските процеси. България се обезлюдява със сериозни темпове и една от причините през последната година е коронавирусът. Това каза пред Нова телевизия Магдалена Костова, директор на дирекция "Демографска и социална статистика" в Националния статистически институт (НСИ), пише Инвестор.бг.
„През последните 10 години умират между 108 и 110 000 души годишно, а миналата година са си отишли 124 000 българи. В историята ни сме имали подобни числа през 1918 г., когато след Първата световна война сме загубили 151 000 души”, обясни експертът. По думите й смъртността е била изключително висока по време на пиковете на вируса - през ноември и декември имахме три седмици, през които смъртността бе голяма - 4500 души умираха на седмица, добави тя.
Костова обясни още, че в момента, в който се покачи нивото на заразените с COVID-19, смъртността го следва. „Тук вече влизат и случаи, при които не става въпрос директно за коронавирус – хора умират и заради занемаряване на хронични заболявания, липса на навременна медицинска помощ и заради претоварване на лекарите“, добави тя.
На въпрос дали България се очертава като световен рекордьор по смъртност, Костова обясни, че коефициентът през тази седмица е 32 на 1000 души, а такъв е бил и по време и след Първата световна война.
Директорът на дирекция "Демографска и социална статистика" обърна внимание, че в същото време раждаемостта в страната остава на много ниски нива през последните години. „Коронавирусът се отразява и задълбочава негативната тенденция, тъй като хората от страх отлагат раждането на децата“, коментира тя. По думите ѝ от 1990 г. всяка година намалява броя на бебетата, а раждаемостта не може да компенсира смъртността и страната ни има отрицателен прираст. „Имаше един период между 2003 г. и 2008 г., когато България беше в икономически подем. Тогава имаше увеличение на раждаемостта“, заяви експертът.
Най-бързо обезлюдяващите градове са Видин, Враца, Монтана, Габрово и Кърджали. Там смъртността е изключително висока.
За първи път от години населението на София е намаляло. „Това се дължи изцяло на вътрешната миграция през март и април минавалата година. Много хора смениха настоящия си адрес заради КПП-тата. Затова имаме увеличение на населението в селата. Нещо повече - за първи път имаме увеличение на населението в селата, което е странно, извънредна ситуация”, поясни тя.
Че са починали 124 735 българи е вярно, но че 112 341 от починалите са пенсионери пропусна да каже. Че по тези данни може да се вади извод, че смъртността не е заради болест а целенасочено намаляне на разходите за пенсии. 2020г има починали 12 000 българи които не са пенсионери, което в сравнение с предишни години си е постижение, смъртността от ПТП и от инциденти е драстично намаляла. Смъртността на деца до 1 годинка е значително намаляла заради пропускане на задължителните ваксинации за бебета "поради пандемията".
Целенасочено са измрели онези от, които не може да се дои!