Георги Иванов: Овладяването на космоса започна с полета на Юрий Гагарин – него трябва да помним!
Преди 60 години на 12 април със своя епохален полет Юрий Гагарин доказа, че човек може да живее и работи в космоса и откри пътя към неговото практическо усвояване. За тези години се постигна много. В космоса излетя жена – Валентина Терешкова, екипажи от по двама и трима човека, а на американската совалка по 7-8 човека. Руският космонавт Алексей Леонов през 1965 г. излезе в открития космос и доказа, че и там може да работи човек, а през 1969г. американецът Нийл Армстронг стъпи на Луната.
Началото на международното сътрудничество в овладяването на последната граница беше поставено в разгара на Студената война, когато през 1975 г. се създаде първата международна космическа програма "Съюз-Аполо" между СССР и САЩ. Тогава съветската и американската ракети излетяха от различни континенти и се стиковаха на орбита, а екипажите им осъществиха съвместни научни експерименти, създадени на Земята.
Георги Иванов: Ако не си приземен като човек, не ставаш за летец, небето не прощава грешки
Командирите на "Съюз" и "Аполо" до края на живота си останаха приятели. Оттогава датира тясното сътрудничество между големите космически държави, независимо от сложните им отношения в годините, защото са разбрали, че практическото усвояване на космоса иска съвместни усилия и не е по силите на една страна. Това потвърди и американският астронавт Марк Вандерхай, който е включен в екипажа с командир руския космонавт Олег Новицкий, който излетя на 9 април тази година, мисия посветена на 60 годишнината от полета на Юрий Гагарин:
"По-рано се конкурирахме, а сега си сътрудничим и това е много по-полезно за цялото човечество!"
Най-голямото достижение на международното сътрудничество е Международната космическа станция, на която работят постоянно руснаци, американци, европейци, японци и др. и осъществяват много сложни научни експерименти. Страните, чийто представители работят там, участват финансово и в разработването на научни програми, свързани с дейността на станцията.
Разработват се научни програми от големите космически държави за създаване на бази на Луната и изучаване на планетата Марс. Да, направени са гигантски крачки в овладяването на космоса, но всичко това започна с полета на Юрий Гагарин и неговата една обиколка около Земята за 108 минути. Това трябва да помним ние човеците на Земята! Този полет промени света!
Посланието е изпратено от първия ни космонавт специално за Флагман.БГ. Вчера, 10 април 2021 г., се навършиха 42 години от полета на първия българин в космоса. Утре, 12 април 2021 г., честваме 60 години от полета на първия човек в космоса – легендарния космонавт на СССР Юрий Гагарин.