Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

COVID-19 и психиката: Как да запазим спокойствие

В кои случаи, как и защо една прекарана COVID-инфекция се отразява на психиката – говори доц. Данчо Дилков, началник на Клиниката по психиатрия във ВМА
Ключови думи: доц данчо дилков вма, вма, флагман, психика, коронавирус, covid-19

Безспорно пандемията от COVID-19 коренно промени ежедневието ни. Един вирус спря живота, такъв, какъвто го познаваме, за неопределено време. Затвориха се държави, маските станаха задълителни. Заразиха се наши близки, с част от които се простихме. Много хора загубиха работата си. Всичко това се отрази и на психиката ни. Оказа се, че стресът и паниката са много лоши съюзници при заразяване с коронавирус. Немалко са пациентите с COVID-19, които слагат край на живота си, сред тях дори има и такива с добро общо състояние. Пресният пример е от УМБАЛ-Бургас, при който полицаят Янко Т. от Айтос се хвърли от петия етаж на ковид-отделението. 

Янко бил полицай за пример, и най-тежките престъпления не го пречупили преди К-19

В кои случаи, как и защо една прекарана COVID-инфекция се отразява на психиката – говори доц. Данчо Дилков, началник на Клиниката по психиатрия във ВМА. 

Специалистът обяснява, че проявите от страна на психиката след прекаран COVID-19 зависят и от тежестта на инфекцията. 

„Забелязвам в амбулаторната си практика, че тежестта на инфекцията е от значение за психичните последствия от коронавирусната инфекция. Най-често са тревожно-депресивни или чисто депресивни състояния, които са, вече смея да твърдя, пряко свързани с преболедуването на този вид инфекция. Пациентите, които търсят помощ от нас, имат най-вече смущение в настроението, трайно подтиснато настроение, чувстват се много уморени, дори без да са извършвали физически усилия, нямат ресурс да се натоварят с нещо, което е дори в обема на обичайните им ежедневни занимания, смущение в съня, безапетитие и други подобни“, казва началникът на Клиниката по психиатрия във ВМА. 

Доц. Дилков допуска, че токсичният ефект на вируса води до проблеми с психиката – повече отколкото притеснението. 

„Забелязали сме и при грипни инфекции също се наблюдават понякога такива сходни състояния. Но бих казал, че при коронавируса е много по-често и много по-силно изразено това. Може би донякъде има отношение и роля предварителната нагласа. Да кажем тревожна или така – страхова нагласа, която може да окаже влияние върху развитието на тези симптоми. Също имаше пациенти, които още от миналата година са преживявали тежко съобщенията за предстоящата пандемия, за предстоящите поражения от този вирус и това, като че ли във времето се е развило. Тук обаче нещата зависят и от  индивидуалната чувствителност на всеки от нас“, казва доц. Дилков. 
Проявите при пациенти с вече диагностицирани разтройства като депресия и тревожност са по-тежки", смята специалистът. 

„Когато има предшестващо психично разтройство, винаги забелязваме покачване и на тревожните интерпретации за изхода от заболяването, и на депресиите също. Много от пациентите казват, че без помощта на своите близки не биха се справили изобщо с такова боледуване“, допълва доц. Дилков. 

Той посъветва всеки, който смята, че няма да се справи или усеща, че силите му за това привършват, въпреки че до момента е успявал нещо да направи, да потърси помощ от психиатър. Независимо кой, къде. В цялата страна има достатъчно подготвени хора, които биха могли да бъдат полезни в това.

„Съветът ми към хората е при първа възможност да излязат навън. Говоря, ако са били карантинирани или ако нещо друго е имало, което ги задържа вкъщи. Да направят разходка навън, там където няма толкова хора, в по-безлюдни места, спазвайки предписаните мерки. Могат да се разходят на всяко желано от тях място, естествено, избягвайки големи струпвания от хора, защото там вероятността да се получи заразяване е по-голяма. Но връзката с природата не бива да се къса, тъй като ние сме социални същества, ние сме и част от природата и трябва да се придъжаме към това. Откъсвайки се от нея, всъщност ние пречим само на себе си“, казва в заключение доц. Дилков.
 

4
Коментара по темата
4.
До 3
11.04.2021 18:44:29
Поклон пред проф.Чалъков!На 74 г всеки ден работи с болни от вирусни заболявания!Не като помиярите от НОЩ,повечето от които са кабинетни плъхове не виждали болен на живо!
3.
д-р Иванов
11.04.2021 18:17:45
https://youtu.be/m1Q_3R41zfo
2.
Изроди
11.04.2021 16:42:34
Ежедневно целодневно подлудяват умствено ограничените и поддаващите се на внушение, а сега се "загрижили" за психическото им здраве! Типичните мафиотски похвати.

Психиатрите нямат късмета на останалото продажно "медицинско" племе, но се облизват и се надяват да понамажат и те поне малко покрай новия бизнес.
1.
Др Иванов
11.04.2021 16:08:19
Че ние сме спокойни.....Знаем,че от К-19 никой не е умрял....Няма проблем
  Добави Коментар
Води селски живот И е много щастлив Поредна среща на президентското движение в Бургас – гражданите с активна роля в дискусията Тракийско дружество „Екзарх Антим I“ стана център на поредна среща за политическа промяна
България има нова надежда в спорта В тениса на корт при жените Тежка катастрофа в София Колите са изпотрошени
Министерството на туризма представи България на много голямо туристическо изложение В Дания Борисов с извънреден ход след екшъна на "Възраждане" на пъпа на София Осъждаме политическата агресия и риторика, която подменя политическия дебат и въвежда в заблуждение общественото мнение по отношение на членството на България в Еврозоната, посочват от партията на Борисов
Карлос Насар разкри мечтите си и обяви: Господ винаги ме среща с правилните хора Когато скъсах ахилес, от федерацията спряха да ми вдигат телефона, обяви олимпийският шампион Искате бели зъби? Лесни начини да ги постигнете в домашни условия Едва ли има някой, който не би искал да има красива усмивка, на която всеки да се възхищава
Огромен проблем пред Южното Черноморие Южното Черноморие е поставено под риск да остане без питейно-битово водоснабдяване през летните месеци Напрежение на протеста на "Възраждане", има пострадали Какво се случва в София?
Костадинов: 10 хиляди българи се борим за свободата на другите 6 490 000 Ето какво твърди политикът Ранени полицаи и арести на протеста на „Възраждане” "Възраждане" запали чучула с лицата на видни европейски лидери в центъра на София. Това съобщиха от пресцентъра на партията