Кунчев иска удължаване на мерките срещу COVID-19 да края на май
Няма как да овладеем заразата до 30 април и затова предложих удължаване на мерките срещу COVID-19 до края на май. Това каза в „Денят започва“ по БНТ главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Още при предишната заповед за мерките, която здравният министър издава по становище на главният държавен здравен инспектор, първата точка е, че предлагам удължаване им с един месец, добави той.
„Започва лек спад на заразените, но няма как пандемията да се овладее до края на април. Ако данните се подобрят изключително много, може и да не удължаваме мерките“, изтъкна доцентът.
Предложил съм удължаване на мерките, но това трябва да бъде обсъдено в Министерския съвет и да влезе в сила, уточни той.
Ако се увеличи заболеваемостта, ще върнем строгите мерки, предупреди главният държавен здравен инспектор.
Според него при ваксинация с "Астра Зенека" повишено внимание трябва да има при жени под 30 години с наднормено тегло, тежки пушачки и приемащи контрацептиви.
След като водещата го пита дали не може човек да остане с една доза от ваксината „Астра Зенека“, след като ефикасността е 76%, а при втора нараства до 81%, той каза, че рискът е толкова малък, че си заслужава да завършим имунизацията и да знаем, че имаме максимална защита. Тогава ще получим и сертификат за ваксинация.
„Няма как да се издаде такъв документ, ако не е завършила имунизацията. Затова трябва да е спазена схемата на производителя – т.е. да има две дози“, изтъкна доцентът.
„Това по-високо ниво на риск е 2-3 случая на 1 милион. Вчера, когато обсъждахме мерките и препоръките на Европейската агенция по лекарствата, много ми хареса едно изчисление на един от колегите, работещ в Центъра по заразни и паразитни болести, според което при тези обявени случаи в цяла Европа, шансът да развиете същите нежелани реакции (тромбози), ако сте неимунизиран и изкарате заболяването, е 1000 пъти по-голям, отколкото да ги получите от ваксината“, коментира Кунчев.
„Често се срещат случаи човек да се зарази с коронавирус след първата доза поради това, че в момента има висока заболеваемост и може да се разболее, ако не е изградил все още имунитет, тъй като са нужни за това поне десет дни. В тези случаи препоръчваме в рамките на поне три месеца да се прави имунизация, защото след боледуване, човек изгражда достатъчно напрегнат имунитет“, каза още той.