Приемът на антибиотици, салицилови препарати и хинин може да доведе до увреждане на слуха
Д-р Николай Бъчваров е част от висококвалифицирания екип на Медицински център „Д-р Стайков“ Бургас. Практиката си като специалист по УНГ болести д-р Бъчваров започва в УМБАЛСМ "Н.И.Пирогов". След няколко години в София, специалистът решава да се завърне в родния град Бургас и става част от екипа на едно от най-съвременните медицински заведения в страната. Успоредно с работата си в МЦ „Д-р Стайков“ той успява да съчетае и практиката си в още една голяма болница в морския град – МБАЛ Бургасмед в ж.к. „Меден рудник“.
-Д-р Бъчваров, кои са най-разпространените заболявания сред пациентите, които търсят Вашата специализирана помощ в Медицински Център „Д-р Стайков“ Бургас?
- Едни от най-разпространените заболявания в областта на УНГ болестите са намалението на слуха и шумът в ушите. Дължат се главно на увреждане на сетивните клетки в кохлеята (охлюва) и слуховия нерв.
-Какво причинява тези проблеми?
- Физиогично със стареенето на организма слухът намаля, поради атрофично-инволутивни процеси на органно, клетъчно и субклетъчно ниво. Това състояние е известно в медицината под наименованието презбиакузис. То се развива в продължение на дълъг период от време със засягане първоначално на високите честоти, поради което дълго може да не бъде диагностицирано, тъй като пациентите нямат обективни оплаквания от намален слух при нормални ежедневни разговори, защото все още не са засегнати говорните честоти (от 500 до 2000 HZ).
-Как се диагностицира този проблем?
- Намаление на слуха може да се установи единствено с преглед от УНГ специалист и измерване на слуха чрез аудиометър с какъвто разполагам в кабинета ми в МЦ „Д-р Стайков“.
- Какви са спецификите на друго характерно за вашата специалност заболяване – невритът?
- Патологичните причини, които довеждат до възпаление (неврит) на слуховия нерв и увреждане на Кортиевия орган на слуховия анализатор, се делят на ендогенни и екзогенни.
Към ендогенните причини спадат вирусите, които могат да увредят слуховия орган в хода на една обща или локална вирусна инфекция. Най-често това са грипни вируси, морбили, скарлатина, паротит, херпес зостер. Най-типичните симптоми са рязко намаление на слуха, едностранно или двустранно, заглъхване и шум в ушите. Към тях могат да се добавят и вестибуларни симптоми, характеризиращи се със замайване, гадене, повръщане.
-Има ли и други заболявания, които могат да доведат до възпаление и до увреждане на слуха?
- Да, други чести ендогенни причини са съдови заболявания, характеризиращи се със спазъм или промяна в дебита на лабиринтната артерия, в резултат на хипертония или хипотония; бъбречни заболявания с повишение на уреята; диабет с ангиопатия на еферентните артериални и капилярни съдове; авитаминози.
-Възможно ли е употребата на някои медикаменти да доведе до проблеми със слуха?
- Да, това са екзогенните причини, за които споменах преди малко. Те увреждат слуховия орган най-голям дял заема приема на ототоксични медикаменти, например антибиотици, салицилови препарати, хинин. Те могат да доведат до дефинитивно отпадане на слуховата и вестибуларната функция.
Продължителното професионално излагане на шум и вибрации или внезапната силна звукова травма също водят до патологично увреждане на слуховия анализатор.
-Какво ще посъветвате читателите ни, които разпознават и усещат част от изброените от вас симптоми?
-Всички тези състояния е най-добре да се диагностицират и лекуват възможно най-рано, тъй като шансовете за успех на лечението са право пропорционални от навременното започване на терапията. Диагностицирането на типа увреда на слуха се извършва от УНГ специалист със специален инструментариум като за всяко състояние се назначава индивудуална терапия спрямо конкретния случай.
Кабинетът по УНГ в МЦ „Д-р Стайков“ работи от понеделник до петък, час за преглед при специалистите може да си запишете на тел.: 056 99 60 06 и 0892 99 60 06. Прегледите се извършват от Д-р Николай Бъчваров и д-р Станимир Динев.