Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Преоткриване на истината: Преболедувалите COVID-19 развиват траен клетъчен имунитет

Тялото не разчита само на антитела и ваксини, имунната система има редица други, по-важни механизми за защита, казват учени от Медицинския институт „Джон Хопкинс“
Ключови думи: т-клетки, имунитет, коронавирус, преболедували, траен имунитет, клетъчен имунитет, изследване, джон хопкинс, новини, здраве

Един от най-важните компоненти в сложната имунна система на човека – T-клетките – се задействат изключително бързо и добре и защитават организма от всички варианти на коронавируса, без значение от мутациите им. Това съобщи в свой материал Ройтерс, а статията бе споделена от доц. Атанас Мангъров, който написа лаконично: „Преоткриване на истината“.

Проучването по темата с т-клетките, отговорни за трайния имунитет на човека, е проведено в САЩ и публикувано вчера. Според него, макар новите щамове на SARS-CoV-2 да избягват предоставената от антитела или ваксини защита, тези клетки реално играят по-важна роля, споделят изследователите от Националния институт по алергии и инфекциозни болести (НИАИБ). 

„Нашите данни сочат, че Т-клетките на вече преболедували инфекцията, реагират изключително успешно на последваща инфекция от който и да е от новите щамове. Те разпознават патогена независимо от вариантите му и го таргетират. Това е вярно за всички мутации на вируса, включително Великобританската, Южноафриканската и Бразилската“, каза Ендрю Ред от НИАИБ, който е и преподавател в Медицинския институт „Джон Хопкинс“, и водещия учен зад изследването.

Проби са взети 30 пациенти, които са били напълно възстановени след преболедуване от SARS-CoV-2 още преди да се появят новите щамове. В тях учените са намерили специфични Т-клетки, които са активни против вируса. Точно те са били предмета на изследването. Резултатите са категорични – тези клетки разпознават всички мутации на патогена и безпроблемно задействат имунен отговор в човека. 

В същото време друго проучване, публикувано наскоро от учени от Националния здравен институт (NIH), сочи, че милионите възстановили се след коронавирусната инфекция, развиват траен, дори перманентен такъв, който ги предпазва от повторно заразяване. Тези хора не представялват опасност за околните, защото те са неспособни да предават вируса. Изследването сочи, че всички преболедували имат не само Т-клетки, но и Б-клетки против заразата, които не само не „забравят“ патогена, но и са способни да се адаптират към мутациите му и да ги разпознават. Изследването е проведено в срок от 8 месеца, колкото е бил периодът, в който участниците са били наблюдавани. Няма яснота какво се случва с преболедувалите след този период, но не защото учените смятат, че те губят имунитета си, а защото просто периодът на изследването е приключил.
 

10
Коментара по темата
10.
az
01.04.2021 11:30:11
Няма смисъл да спорите със зомбитата! Не си хабете нервите и емоциите. Изгубена кауза е, просто ги оставете да чакат смъртта. Съхранете себе си доколкото можете!
9.
До 7
01.04.2021 10:55:48
Тя може да е заразена, но да не е болна или пък да има леки симптоми. Аз се заразих повторно този месец. Първият път едва оцелях, а сега имах мн леки симптоми за 2 дни, дори не си правих тест. Но си направих кръвен тест за антитела, бяха се покачили в пъти. Т.е. Да се заразиш, не значи, че си се разболял.
8.
1-ви април
01.04.2021 10:41:52
Това шега за първи април ли е? ако да - получи ви се :)
7.
Поморие
01.04.2021 10:23:17
Не знам, какво са преоткрили, но една жена от Поморие, Мария Мистикова е отново с Коронавирус, доказан с тест, след прекаран такъв преди три четири месеца отново доказано с тест и след поставена втора игла на ваксина.
6.
До 3 и 4
01.04.2021 10:10:04
Спокойно, няма вие да запълните, нито моята дупка в гробищата, нито тази на №2.
5.
Антон
01.04.2021 10:03:11
Страхотно откритие, но мнението на хората които вземат комисионна да ви набоцкат ваксините е, че няма такова нещо и всички чинно трябва да си "нахакат" ваксина, пък да става после какво ще. Важното е пари да се правят. За последното се изтърва даже един премиер. А за паникьосаните ще има колкото искате ваксини освободени от Германия може да си слагате и по три за по-сигурно :)
4.
2
01.04.2021 09:31:43
Стига да не е последния вирус който караш някога :-) Пропускате и тежките последици за организма.
3.
До 2. Демек
01.04.2021 09:29:20
А как ще го изкараш? С тръба в трахеята, в Ковид отделение ли?
2.
Демек
01.04.2021 09:06:05
По-добре да го изкараме,отколкото да си боцкаме екпериментални ваксини!
1.
???
01.04.2021 07:19:26
Според него, макар новите щамове на SARS-CoV-2 да избягват предоставената от антитела или ваксини защита, тези клетки реално играят по-важна роля, споделят изследователите от Националния институт по алергии и инфекциозни болести (НИАИБ).
  Добави Коментар
Взривиха бомба в центъра на Атина Анонимен сигнал е предупредил за устройството 35 минути преди избухването му 30-годишна жена с разтърсваща интимна изповед Изневерила е на всичките си гаджета
Направи много дързък ход в "Ергенът" Виктор показа страст към Бранимира Перничанка разби главата на варненец Двамата живеели заедно, но след запой...
Има нова голяма цел Да помогне на Циципас на Уимбълдън Пенсионери се вдигат на голям митинг в... Гърция
Млад мъж с антирекорд зад волана Кара мъртво пиян Полицията в Бургас и организация в защита на животните планират съвместни действия Владимир Маринов и Маргарита Пеева с важен диалог
Шокиращо провинение на пътя в България Мъж кара автобус пиян Термометърът показа минус 17 градуса в... Най-високият връх на Стара планина е рекордьор по-ниска температура днес
Чувстват се сринати В емоционален аспект Кметът на Созопол Тихомир Янакиев на работна среща във френското посолство Бяха обсъдени теми свързани с културно-историческо наследство