Преоткриване на истината: Преболедувалите COVID-19 развиват траен клетъчен имунитет
Един от най-важните компоненти в сложната имунна система на човека – T-клетките – се задействат изключително бързо и добре и защитават организма от всички варианти на коронавируса, без значение от мутациите им. Това съобщи в свой материал Ройтерс, а статията бе споделена от доц. Атанас Мангъров, който написа лаконично: „Преоткриване на истината“.
Проучването по темата с т-клетките, отговорни за трайния имунитет на човека, е проведено в САЩ и публикувано вчера. Според него, макар новите щамове на SARS-CoV-2 да избягват предоставената от антитела или ваксини защита, тези клетки реално играят по-важна роля, споделят изследователите от Националния институт по алергии и инфекциозни болести (НИАИБ).
„Нашите данни сочат, че Т-клетките на вече преболедували инфекцията, реагират изключително успешно на последваща инфекция от който и да е от новите щамове. Те разпознават патогена независимо от вариантите му и го таргетират. Това е вярно за всички мутации на вируса, включително Великобританската, Южноафриканската и Бразилската“, каза Ендрю Ред от НИАИБ, който е и преподавател в Медицинския институт „Джон Хопкинс“, и водещия учен зад изследването.
Проби са взети 30 пациенти, които са били напълно възстановени след преболедуване от SARS-CoV-2 още преди да се появят новите щамове. В тях учените са намерили специфични Т-клетки, които са активни против вируса. Точно те са били предмета на изследването. Резултатите са категорични – тези клетки разпознават всички мутации на патогена и безпроблемно задействат имунен отговор в човека.
В същото време друго проучване, публикувано наскоро от учени от Националния здравен институт (NIH), сочи, че милионите възстановили се след коронавирусната инфекция, развиват траен, дори перманентен такъв, който ги предпазва от повторно заразяване. Тези хора не представялват опасност за околните, защото те са неспособни да предават вируса. Изследването сочи, че всички преболедували имат не само Т-клетки, но и Б-клетки против заразата, които не само не „забравят“ патогена, но и са способни да се адаптират към мутациите му и да ги разпознават. Изследването е проведено в срок от 8 месеца, колкото е бил периодът, в който участниците са били наблюдавани. Няма яснота какво се случва с преболедувалите след този период, но не защото учените смятат, че те губят имунитета си, а защото просто периодът на изследването е приключил.