Венелин Радев: Младите хора трябва да са в политиката, ще работя за инвестиции в новите индуструални зони
Венелин Радев завършва висшето си образование в Бургас, в университет "Проф. д-р Асен Златаров" като магистър „Инженер по електроника“. Експерт в областта на възобновяемите енергийни източници и автоматизация. Има дългогодишен опит от работата си в електроенергийни предприятия. От 1 година работи като главен експерт в Община Бургас в отдел "Строителство и енергийна ефективност". Като такъв, той защитава енергийните политики на общината, част e от екипа реализиращ програмата за модернизация и подмяна на уличното осветление
- Защо решихте да влезете в политиката и да бъдете част точно от отбора на ГЕРБ?
- За много хора думата политика се превърна в нарицателна, в нещо мръсно и съмнително. Това мислене, за съжаление, все повече се разпространява и сред младите хора, тези, за които дори гласуването е лишено от смисъл. За всички тях искам да кажа, че точно политиката е единственият механизъм, с който да се борим за нашата по-добра България. Реших да поема тази отговорност, защото вярвам, че заедно с общи усилия, можем повече. Разчитам, че въпреки тежката за всички обстановка в момента, хората ще излязат на 4 април и ще изберат стабилност и по-добро бъдеще.
- Присъствахте наскоро на няколко срещи, свързани с Индустриалните зони в Бургас. Какво предстои за региона?
- В регионалната политика за Област Бургас продължаваме с подкрепата за изграждане на нови екологично чисти индустриални зони. Ще работя за привличането на реални високотехнологични производства в сектори електроника, електротехника и автоматизация, които да осигурят работа и високи доходи за хората от областта. За нуждата на тези производства, разбира се, ще са нужни и висококвалифицирани кадри. В тази връзка са предвидени допълнителни инвестиции в развитието на модерно професионално и висше образование.Важно е и развитието на дуалното обучение и сближаването на бизнеса с учебните заведения, по този начин ще може да се отговори най-актуално на нуждите на пазара на труд.
- В рамките на кампанията бургазлии най-честови питат за енергийна ефективност и саниране. Какви цели си поставяте в тази сфера?
- Предстои рестарт на програмата за саниране, тя не само видимо преобразява старите сгради, но и доказано повишава комфорта на живот и значително намалява разходите за енергия. Програмата за саниране води след себе си и редица ползи за родната икономика, 100% от инвестициите се запазват в България. Осигуряват се много нови работни места, и всички материали в този процес се произвеждат от български фирми. При подновяването на програмата за саниране са предвидени и нови мерки като, допълнителни средства за инсталиране на възобновяеми енергийни източници и по-енергийно ефективни климатици и възможност за кандидатстване на еднофамилни сгради. Ще продължаваме с подобряване на качеството на уличното осветление, в тази насока България ще получи 350млн. лева по Плана за възстановяване и устойчивост на ЕС. С тези средства много български общини ще могат да подменят старото си неефективно осветление с ново. Интересна идея, по която ще работя е създаването на енергийни общности. Енергийната общност може да се формира от индустрии, апартаменти, обществени администрации, търговски центрове и болници, които взаимодействат помежду си чрез прилагане на мерки за енергийна ефективност. Така ще се осигурят предимства при възлагането на обществени поръчки и съответно намаляване на разходите за сметките.