Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Росенец стана символ на борбата ни срещу завладяната държава, ще я продължим в парламента

Димитър Найденов, кандидат за депутат - втори в листата на Демократична България в Бургас
Ключови думи: Демократична България, Димитър Найденов, кандидат за депутат, бюлетина 11

Димитър Найденов е предприемач с 30-годишен опит в сферата на туризма, общински съветник от „Демократична България“ в Бургас. Кандидат е за депутат от обединението, като е втори в листата в Бургас Юрист по образование, Найденов участва активно във всички кампании, свързани с борбата с корупцията и осигуряване на максимална прозрачност в работата на институциите. Активен участник е в събитията на Росенец през лятото на 2020 г., а като общински съветник работи активно по проблемите, свързани с незаконното строителство по Черноморието.

- Г-н Найденов, от над година сте общински съветник в Бургас, какво ви мотивира сега да се насочите към парламента?

- Основната ми мотивация да вляза в политиката е убеждението ми, че нашето поколение е длъжник на тези, които идват след нас. Наша е отговорността да наследят една нормална държава, в която да искат да останат да живеят. 

- Какво показва опитът Ви като общински съветник в Бургас?

- Видях с очите си, че и държавни институции нарушават закона - и в казуса с Росенец, и в този с подпорния хотел на Алепу, и в десетките случаи на разрешени строителства в защитени земи. Също така разбрах, че има начин да им се противодейства. За последната година, откакто съм общински съветник, съм подал десетки сигнали до прокуратурата и контролните органи и по този начин съм ги притискал да си вършат работата. Някои от тях придобиха национална известност като подпорния хотел в Алепу, незаконното строителство и брегоукрепване на сарая на Доган на Росенец, незаконната замяна на предназначението на земи и разрешаването на строителство по Черноморското крайбрежие от органа, който трябва да следи това да не се случва. За съжаление видях опънат чадър от прокуратура или министерство чак до най-високите нива в държавата.

- Как може да се промени това?

- С управление, насочено към решаването на истинските проблеми. Затова и ние от “Демократична България” се явяваме на тези избори като искаме мандат за управление. Готови сме за това, имаме сериозна програма, която обхваща всички сектори на живота. Но, дори българските граждани да ни отредят ролята на опозиция, ние пак ще работим за тях. Като коалиция извън последния парламент доказахме, че можем да бъдем изключително ефективни - назоваваме големите проблеми, задаваме дневен ред, показваме решения и притискаме институциите да работят. Така че, дори в опозиция, ще работим за интереса на хората и ще запълним една празнина в последните години - съществуването на истинска, активна опозиция.

С очите си виждаме, че хората искат справедливост. Правилният инструмент за постигането ѝ се нарича “Демократична България” с бюлетина 11. Страхът на управляващите е, че такава алтернатива вече съществува. 

- Нанасянето на плажа на Росенец на специализираната карта на маорските плажове и задействането на прокуратурата за подпорния хотел на Алепу по същество бяха резултат от Ваши действия. Защо тези теми бяха толкова важни?

- Това са две победи, с които много се гордея. Моментът, който най-силно привлече общественото внимание миналата година беше акцията на Росенец, когато с Христо Иванов и Ивайло Мирчев (водачът на листата на Демократична България в Бургас - б.р.) акостирахме с лодка на морския бряг, за да развеем там българския флаг. Това беше началото на битката за отвоюването на превзетия от Ахмед Доган плаж. Това обаче беше и моментът, в който хората много ясно видяха големия проблем - зависимостите в държавата, това, че законът важи за едни, но за други не важи и те са недосегаеми. Много хора се идентифицираха с нас и ни припознаха като инструмента, с който може да се демонтира този порочен модел на управление. Събитията на 7 юли станаха символ на борбата ни срещу завладяната държава. Доста хора се присъединиха в тази битка и енергията е видима - спират ме на улицата и ме поздравяват, свързват се с мен, за да помагат за изборите и т.н. В “Демократична България” сме готови да продължим да водим тази битка в следващия парламент.

Мое начинание беше нанасянето на плажа до Догансарай на специализираната карта на морските плажове (досега той фигурираше като земеделска земя). Така успяхме да отвоюваме достъпа до тази част на българското Черноморие, защото по закон достъпът до плажа трябва да бъде свободен за всички граждани. Но това беше и моята стратегия да отвоюваме обратно и улицата , която през април Общинският съвет предаде в частна собственост на Доган, като два пъти гласува решения в тази посока. Открих начин, по който гражданите на Бургас и България да запазят собствеността си върху улицата, въпреки решението на общинския съвет- по закон когато един плаж е нанесен като такъв на специализираната карта на морските плажове, до него трябва да има осигурен достъп, да има път за всички. Дори един ден улицата с бариерата да стане на Доган, ще искаме от община Бургас отчуждителна процедура, за да се осигури задължителния път до морския плаж.

В случая с Алепу още на 22 май и сигнализирах екоминистерството, че решението на РИОСВ-Бургас, послужило да се издадат строителните книжа, е незаконосъобразно. Директорът на РИОСВ беше освободила инвеститора от задължителната процедура по ОВОС - т.нар. екооценка. В продължение на 9 месеца прокуратурата отказваше да обърне внимание на сигнала ми и водеше битка срещу строителните разрешения, което обаче можеше само да забави, не и да спре строежа. С непрестанния натиск, който оказвахме с Христо Иванов и Ивайло Мирчев, с постоянните апели до прокуратурата, накрая тя поиска от съда  отмяна на незаконосъобразното решение на директора на РИОСВ, с което потвърди всички изнесени от мен факти за допуснатите закононарушения. Предстои да видим решението на съда, но ако той отмени документа, това ще е край на строежа. Това е голямата победа за гражданите на България, които искат да опазят природата и морските плажове.

- Какви са най-наболелите теми в Бургаска област, които трябва да се решат на национално ниво?

- Южното Черноморие е най-голямо по територия с най-апетитните терени за застрояване около морските плажове, и в тази връзка обект на най-висок корупционен интерес. Трябва да се решат въпросите с прозрачността на процедурите по концесиониране, както и ограничаването на незаконното строителство по Черноморието. Ставам свидетел на десетки нарушения на Закона за устройство на черноморското крайбрежие и на Закона за опазване на земеделските земи, извършвани от самите институции. В момента борбата ми на регионално ниво е с по-слаб ефект, защото зад тези служители има опънат политически чадър. Необходимо е да се взимат мерки, които да решат проблемите в дълбочина. 

- Как ще направите това решаване на проблемите в дълбочина, за което говорите?

- В основата е борбата с корупцията и установяване на върховенство на закона. Това не е изтъркано клише. Крайно време е да има един закон за всички хора, а не едни да са по-равни пред него от други. Затова обаче ние от “Демократична България” предлагаме единственото трайно решение - истинска съдебна реформа. Известни са исканията ни за ограничаване на абсолютната власт, която в момента има главният прокурор. Настояваме той да се отчита пред парламента, т.е. пред тези, избрани от хората. Настояваме за предсрочно прекратяване на мандата на Гешев, както и на настоящия ВСС, който го инсталира на поста. 

Наред с това предвиждаме ударна модернизация на държавата. Имаме конкретен план за въвеждане на електронно управление, така че административните услуги да бъдат много по-достъпи и по-удобни за гражданите. Защо хората да се мотаят с часове между гишета, да губят от личното си или от работното си време, за да вадят ненужни бележки, когато в ерата на интернет биха могли да получават куп услуги с няколко кликвания на мишката. Имаме конкретен лан как да намалим административната тежест за хората със 70% и това е постижимо за 3 години.

- Какви са предложенията ви за подпомагане на икономиката по време на пандемията? Тя е много специфична в Бургаския регион...

- Бургаският регион е изключително зависим от развиването на туризма и голяма част от работните места се осигуряват от този бранш. Този отрасъл с над 500 хил. заети не е адекватно подпомаган от управляващите. Към хората в туристическия бранш трябва да се оказва помощ в две посоки - да има достатъчни като размер финансови компенсации и много важно - те да стигат навреме, при максимално облекчени административни процедури. Това, впрочем, се отнася не само до туристическия бранш, а до всички засегнати от кризата. Необходимо е да се запази покупателната способност на хората. Ако те са бедни, няма да може да се стимулират продажбите на малкия и средния бизнес. 

Ние имаме конкретни предложения, едно от които е незабавна помощ от 3 хиляди лева за всеки служител в малки и средни фирми, които са затворени заради административните ограничения заради COVID-19. Средства за тази помощ може да дойдат по линия на европейския план за възстановяване. Предлагаме същ мярка 90/10 за всички микро- и малки предприятия и 80/20 за средните компании. Смятаме, че трябва да се намалят с ⅓ осигуровките на служителите във всички малки и средни предприятия и тази мярка да важи до края на годината. Във времена на криза държавата следва да се откаже от някои вземания, за да помогне за възстановяването.

Ключово в момента е какво управление ще изберем, така че България да бъде успешно преведена през здравната криза, но и икономиката да се възстанови максимално бързо. 

- Какви избори очаквате предвид епидемичната обстановка?

- Цялата кампания, особено последната ѝ половина при ограниченията заради коронавируса, са безпрецедентни. Този ефект от пълно затваряне точно преди изборите и нагнетяването на страх в последните дни преди изборите беше търсен от управляващите. Ниската избирателна активност обслужва ГЕРБ, защото им осигурява победа чрез повишаване на тежестта на купения или корпоративен вот. Още в първите дни на януари ние предложихме на Народното събрание законопроект за гласуване по пощата, с ясни и конкретни правила. То щеше да е работещ начин хората безопасно да упражнят правото си на вот, без да се притесняват от коронавируса, щеше да е решение и за гласуването на хората под карантина, които към момента са над 50 хиляди в цялата страна. 

Сега, след почти пълното затваряне, и самите ни възможности за срещи с хора са ограничени. Но ние в “Демократична България” традиционно сме изключително активни онлайн, имаме страхотна връзка с хората в социалните мрежи и това ни дава предимство пред останалите. Смея да твърдя, че кампанията ни се развива позитивно и стигаме до много хора, въпреки ограниченията. Сега активистите ни раздават маски, ръкавици и дезинфектанти с един-единствен призив към хората - да излязат на 4 април и да гласуват. Всеки глас има тежест. И само това е начинът да си върнем България, а можем да го направим така, както си върнахме плажа на Росенец.

Външните министри на Русия и Китай обсъдиха войната в Украйна и напрежението между двете Кореи Пекин е "готов да работи с Москва за по-нататъшно укрепване на стратегическото сътрудничество" Главчев за новата сграда на ДПС: Предпочитам да работят в централа, отколкото да освиркват прозорците на МС Учудвам се, когато има съдебен спор защо едната част на партията легитимира другата, каза още министър-председателят
Аманда Сайфред заряза Холивуд, стана фермерка И това е най-доброто решение в живота ми, заявява тя  Община Несебър разработва трасета за алтернативен транспорт По велоалеята Слънчев бряг-Тънково се изгражда осветление
Погнаха хората с луксозни автомобили, ето защо Сред проверяваните от НАП са не само собственици, а и такива, които са ги взели на лизинг Борел: Войната не спира и отива в погрешната посока, по-бърза реакция на ЕС Министрите на отбраната на ЕС обсъждат военната помощ за Украйна 
Един загинал и четирима ранени при свличане на земна маса в Турция Продължава евакуацията на жители Румъния влиза в Шенген след Нова година. А ние? Премиерът Чолаку съобщи добрата вест 
Откриха източната порта на Филипопол, откъдето преди 1900 години са минавали римски владетели Първите пет години посещението ще е безплатно, разкри реставраторът на новото архитектурно бижу на Пловдив Затвориха магистрала заради разпилени цветя по пътя след катастрофа между тирове При удара камионът, причинил катастрофата, се усукал
Слънчево време, с малко облаци по морето Минималните температури ще бъдат между 2° и 6°, а максималните между 12° и 13° Наркотици за 4 милиона лева спипаха митничари  Шофьор на камион е задържан за постоянно в ареста